RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 1/2014

RC revue 1/2014
1. ledna vychází první číslo patnáctého ročníku časopisu RC revue
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 1/2014 naleznete

Obsah časopisu RC revue 1/2014
RC revue 1/2014

Raketýři v roce 2013 a setkání modelářů v Krupce

V sobotu 2. listopadu uspořádal RMK Krupka tradiční setkání modelářů. Této velké akce se zúčastnili zástupci z 12 modelářských klubů z celé České republiky a také zahraniční hosté ze Slovenska, Německa a Ruska, což přineslo v součtu více než 120 účastníků. V dopoledních hodinách se v městské sportovní hale v Krupce létal již 12. ročník soutěže halových házedel. Soutěže se účastnili modeláři z RMK a LMK v Českém Těšíně, Šenově, Suché, Karlových Varech, Dubí u Teplic, Terezíně, Stodu u Plzně, Křešicích u Děčína, Praze, Bílině, Krupce a dále přátelé z německých klubů RCM Sachsen a MFCR Rossendorf. Soutěžilo se v sedmi kategoriích. Celá soutěž probíhala poměrně plynule, takže již v 11.30 h bylo možné přistoupit k vyhlášení vítězů. Po obědě a prohlídce výstavy modelů v RMK Krupka zamířili všichni přespolní i domácí účastníci sobotní akce na letiště Srbický pahorek, kde proběhl 6. ročník modelářské Show, která nebe pro raketýry pro sezonu 2013 uzavřela. Pochvalu zaslouží všichni, kteří si na Show létající zajímavosti připravili (létal například vánoční stromeček, pěna na holení, pes Špagetka, chlupaté housenky, Eiffelova věž, vysílač Ještěd, tančící raketa, mobil, WC prkénko, rýč atp.), ale rozhodčím se mezi modely mládeže do 15 let nejvíce líbila cigareta Start Honzíka Cháry.

8
RC revue 1/2014

54 Turbo-Beaver

Skutečné letadlo sloužící za předlohu tomuto modelu je víceúčelový jednomotorový celokovový hornoplošník s pevným klasickým podvozkem. Vznikl v roce 1963 modernizací staršího typu DHC-2 Beaver u kanadské firmy De Havilland Aircraft of Canada. Modernizace souvisela zejména s tím, že původní hvězdicový pístový motor byl nahrazen turbovrtulovou hnací jednotkou PT6A-6. Lehčí motor mohl být vysunut více dopředu, čímž se zvětšil i prostor pro cestující či náklad. Turbo-Beaver se používá k přepravě 9 až 11 osob nebo odpovídajícího nákladu, v zemědělské verzi unese 900 litrů chemikálií. Může být vybaven i plováky, případně v Kanadě hodně používanou kombinací kola-lyže.

10
RC revue 1/2014

Historický větroň Luňák 2

Když jsem v průběhu minulé zimy uvažoval, jaký model si postavím, vycházel jsem z těchto předpokladů: – Létám nejraději v klidném ovzduší – žádný souboj s větrem; – požaduji dostatečně velký model pro jeho dobrou viditelnost; – minimální letová hmotnost; – klasická konstrukce: smrk, balza, překližka; – pohon elektromotorem. Po zvážení těchto podmínek jsme se s klubovým kolegou Františkem Freiem rozhodli, že model bude vycházet z některého z větších modelů Radoslava Čížka. Naše definitivní volba padla na model větroně Luňák 2 z roku 1952, který vychází z původního, menšího Luňáka z roku 1949. Luňáka 2 jsme zvolili i proto, že jsem 45 roků létal na větroních a z té doby mám zafixováno, že správný větroň má rozpětí křídla výrazně větší, než je délka trupu. Zastánci čisté stavby historických modelů nám určitě odpustí, že jsme se rozhodli vybavit své modely pro snadnější vzlet elektromotory. Náš průměrný věk je 77 roků, přičemž kolega je o 10 roků starší než já. Běhání se startovací šňůrou, případně natahování gumicuku, nám nepřipadá jako nejlepší způsob zábavy a k našemu věku je již jaksi nepatřičný. Pokud si chceme příjemně a hlavně hodně zalétat, tak je pro nás pohon elektromotorem jedinou možnou cestou.

12
RC revue 1/2014

Inovovaná RC souprava Aurora 9X

RC soupravu Aurora 9 uvedla na trh firma Hitec již před několika roky a v RC revue 9/2009 byl zveřejněn test jednoho z prvních kusů dovezených do České republiky. Čas však plyne a konstruktéři a vývojáři firmy nezaháleli, takže se letos objevil na trhu inovovaný typ Aurory s označením 9X. Podle upoutávek se nemáme nechat zmýlit vzhledem původní Auro- ry 9, má jít o úplně nový vysílač s řadou nových prvků. Tak se na něj podívejme.

14
RC revue 1/2014

Soutěžení s úsměvem

Zažili jste to také? Ambiciózní tatínci, vystresovaní potomci, protesty, pomlouvání rozhodčích, vytváření znepřátelených skupin… Naštěstí to jde i úplně jinak. Chtěli jsme se vrátit k modelařině jako zdroji zábavy a odpočinku, a tak jsme vymysleli soutěž Fun Cub Cup. O co vlastně jde? Jak už sám název napovídá, létá se převážně s modely Fun Cub od firmy Multiplex – tento hornoplošník s překvapivě všestrannými schopnostmi jistě nemusím modelářům představovat. Soutěže se ale mohou zúčastnit i piloti jiných „kuličkových“ strojů nejen od firmy Multiplex. Při větším počtu soutěžících je možné startovní pole rozdělit na kategorii Fun Cub a kategorii ostatní. Vhodně zvolenými soutěžními disciplínami však lze dosáhnout i toho, že žádný model není svou koncepcí ve výrazné výhodě oproti jiným, takže dělení na kategorie není vlastně nutné.

20
RC revue 1/2014

Elektrovětroň Phoenix 2000

Elektrovětroň Phoe­nix 2000 upoutá na první pohled oblým, štíhlým a aerodynamicky čistým tvarem trupu, nicméně podobné dvoumetrovky nejsou ojedinělé. Teprve po chvíli pocitu, že „něco je jinak“, si asi povšimneme, že trup není ani odstříknutý z EPP, jak je dnes obvyklé u stavebnic, ani vyrobený z laminátu, jak by odpovídalo jeho tvaru, ale tvoří jej velmi odolná skořepina z relativně tlustého bílého nylonu. Trup barevně odpovídá křídlu dnes již standardně vyrobenému z EPP. Tím druhým, čím letoun zaujme, jsou vztlakové klapky a široká křidélka slibující obratnost. Model dováží a naší redakci poskytla na vyzkoušení firma RCKing.

22
RC revue 1/2014

Sky Surfer pro začátečníky

Když jsem při návštěvě firmy Hořejší model, z níž jsem si měl odvézt vrtulník Hornet 460, spatřil „houbolet“ pro začátečníky Sky Surfer PNP, nezaváhal jsem a krabici s ním odvážel rovněž. Model je určen pro začátečníky a mírně pokročilé piloty, čemuž odpovídá i jeho konstrukce. Sky Surfer je vyroben z odolného extrudovaného polystyrenu EPO. Koncepcí jde o motorový hornoplošný větroň s klasickými ocasními plochami. Motor je v tlačném uspořádání na pylonu umístěném vzadu nad křídlem.

24
RC revue 1/2014

Dmychadlová polomaketa C-17 Globemaster III

V momentě, kdy se můj čtrnáctiletý syn dopracoval ke spolehlivé pilotáži modelů letadel, začal se poohlížet po nějakém modelu, co každý nemá. Prosurfoval internet a objevil „něco“ – model amerického transportního letounu Boeing C-17 Globemaster III – z pěnové hmoty vyrobený model určitě neokoukaných tvarů se čtyřmi dmychadly se střídavými motory na čtyřčlánek Li-pol 3 300 mAh. Cena 249 € byla vzhledem k plné výbavě stavebnice servy, dmychadly, regulátory a střídavými elektromotory zajímavá, tak jsme se si synem řekli: Jdeme do toho! Problém však nastal v momentě, kdy jsme Globemastera chtěli koupit. Nenašli jsme ho totiž v nabídce žádného kamenného ani internetového obchodu v České republice, proto jsme jej nakonec objednali z internetového obchodu rakouské firmy Lindinger, kde jej syn prvotně objevil.

26
RC revue 1/2014

Opál E

Snad každý z nás občas zatouží po modelu, po němž sice už dlouho pokukuje, ale zatím z nejrůznějších důvodů nedospěl k rozhodnutí postavit jej. Po řadě větroňů střední velikosti s elektrickým pohonem jsem zatoužil po tom mít něco velikého. Ne že by mi vadila jejich obratnost, snadná přeprava a nesporně vynikající vlastnosti pokud jde o taktické létání, jen jsem najednou zatoužil po majestátním letu velkého větroně. Ostatně – porovnejte si sami velikost modelu střední velikosti na fotografii – vpravo Safari 2 se mnou a mohutnější Opál vlevo s Ladislavem Kneblem. Sám jsem nevěděl, do čeho lezu, když jsem se k jeho stavbě rozhodl. Je to zkrátka úplně něco jiného.

33
RC revue 1/2014

Sezona obřích akrobatů F3M a EAC v roce 2013

Čeští piloti obřích akrobatických modelů kategorie F3M se i v loňském roce zúčastnili evropského poháru EAC, tak jako předloni. Rozdíl byl jen v tom, že dva piloti – Jakub Nečesánek a Marek Plichta – v loňském ročníku postoupili do prestižní kategorie international, kde dříve hájil české barvy jen Tomáš Kukačka. V kategorii national nás reprezentovali Filip Byrtus, Martin Kukačka, Michal Krůza a nováček v EAC Jan Pastejřík. Do kategorie international se, po soutěžní přestávce v roce 2012 zapojil ještě Martin Pasáček. A v posledním závodu seriálu navíc letěl i Matěj Šteigl, který se tímto doufám vrací zpátky do závodního kolotoče kategorie international.

36
RC revue 1/2014

Elektronické zapalování Pegasus

Elektronické zapalování Pegasus používám spolu se svíčkami CM-6 pro úpravy motorů se žhavicí svíčkou na motory benzinové. Zapalování se prodává jako sada obsahující vlastní elektronické zapalování, snímač s Hallovou sondou, dva držáky sondy se zajišťovacími klínky, napájecí kabel, pojistku zabraňující samovolnému rozpojení kabelů a šroubovicově rozřezané ochranné hadice. Vlastní zapalování je uloženo v plastové pokovené krabici, elektronika je v ní zalita. Uvnitř je prostor i pro druhou cívku, tedy pro variantu určenou pro dvouválcový motor.

43
RC revue 1/2014

Zkuste to na benzin!

Úspěšná „benzifikace“ motoru MVVS 15 mě povzbudila natolik, že jsem se na benzin rozhodl upravit i další motory se žhavicí svíčkou. V krabici mi odpočívala sedmapůlka ASP. Stejně jako u předešlého motoru MVVS 15 jsem z odlitého polotovaru vysoustružil novou hlavu s žebry drážkovanými upichovacím nožem. Tento způsob se ukázal rychlejší než při jejich frézování pilovým kotoučem, navíc žebra nemusela mít takovou plochu, protože motor se sám o sobě lépe chladí než patnáctka. Vzhledem ke zdvihovému objemu má větší povrch – v poměru ke zdvihovému objemu má povrch pláště válce asi o 23 % větší plochu než u patnáctky. Nová hlava se tak trochu podobá hlavám motorů do modelů aut. Otvory pro upevňovací šrouby jsem vrtal stejně jako u motoru MVVS, kdy mi původní hlava posloužila jako vrtací šablona. Kompresní poměr mi vyšel asi 1 : 8.

44
RC revue 1/2014

Maketa Mitsubishi A6M5 Reisen

Japonská stíhačka Mitsubishi A6M Reisen určitě patří mezi legendy druhé světové války. To, co znamená pro Angličany Spitfire, to je pro Japonce Zero. Jak praví historici, tento letoun se stal symbolem japonského vedení války. Vznik Zera lze datovat na jaro roku 1937, kdy vydalo japonské námořní letectvo specifikace 12-Ši, shrnující požadavky na novou palubní stíhačku, která měla nahradit typ A5M Claude. Soutěže se zúčastnily firmy Mitsubishi a Nakajima. Požadavky byly na tehdejší dobu dost náročné a protichůdné. Firma Nakajima se proto vzdala účasti a Mitsubishi tak pokračovala sama. Přestože laťka byla hodně vysoko, podařilo se Džiro Horikošimu a jeho týmu zkonstruovat letoun překonávající všechny požadavky. Proto už v dubnu 1939 mohl pilot Kacuzo Šima zalétat první prototyp A6M1. Američané měli tendenci podceňovat vše japonské a vedly je k tomu oprávněné důvody. Japonsko se do té doby vždy chovalo jako učenlivý žák, kupovalo stále nové typy letadel, motorů, a zdánlivě se nedostalo dál než k jejich kopiím. O to větší byl šok, jaký prožily Spojené státy v prvních měsících války v Pacifiku.

46
RC revue 1/2014

Havária a oprava kvadrokoptéry

Kamarátovi, ktorý stále niečo hľadá, kupuje a predáva na modelárskych bazároch, som pred časom povedal, že ak uvidí nejakú kvadrokoptéru a bude to aj trošku drahšie, tak nech mi pošle odkaz a ja zvážim, či si ju budem môcť dovoliť a celkovo či to bude to, čo očakávam. Bol to len taký nápad, neplánoval som kvadrokoptéru tak skoro kúpiť, no ponuka prišla nečakane rýchlo. Inzerát som si pozrel večer na internete a na druhý deň tam už nebol. Zapamätal som si nick používateľa a napísal mu, či je predaj ešte aktuálny. Zareagoval rýchlo a čoskoro sme sa spojili telefonicky. Po dohodnutí podrobností som si išiel po kvadrokoptéru do Bratislavy. Kvadrokoptéru mi predviedol na starom letisku vo Vajnoroch a hneď po tom mi ju nastavoval na moju súpravu Graupner/SJ HoTT mx-24.

54
RC revue 1/2014

Jak na to (1)

Stavba leteckých modelů je starší než stavba skutečných letadel. Před několika desítkami roků si modelář často stavěl nejen model, ale i RC soupravu, časy se však mění, nejen ti mladší stavějí ze stavebnic a někteří létají výhradně s modely z lehčených plastů. Tak jak technické a řemeslné dovednosti upadají v naší společnosti obecně, upadají i dovednosti modelářské. Nejen já jsem často překvapen dotazy modelářů, kteří si koupí model v rozsypu či sadu dílů k jeho stavbě a potom si nevědí rady. Mají pouze malé znalosti týkající se technologie stavby modelů. Myslím tím technologii v pravém slova smyslu, nikoliv jak se v současné době nazývá pod vlivem angličtiny technika. Podle technického slovníku je technologie vědní obor zabývající se využitím přírodovědných, zvláště fyzikálních a chemických poznatků ve vývoji postupů k získávání surovin a jejich dalšího zpracování ve výrobní prostředky a spotřební předměty. Právě základními modelářskými technologiemi se budeme dále zabývat, v úvodu se neobejdeme se bez nejnutnějších nástrojů a materiálů.

60
RC revue 1/2014

Airbrush jednoduše

Většina z nás už viděla skvělou povrchovou úpravou airbrushem na autech, motocyklech, sportovních lodích či jinde. Tato technologie povrchové úpravy se často používá i na špičkových RC modelech, kde nástřik často dělají skuteční umělci a profesionálové s odpovídajícím vybavením. Jejich špičková výbava má však velmi vysoké pořizovací náklady a velmi málo lidí s ní umí správně zacházet. V tomto článku chci čtenáře krok za krokem seznámit se svými zkušenostmi s airbrushem. Díky tuzemským i zahraničním internetovým obchodům si dnes může koupit levné, ale pro začátek dostatečné vybavení téměř každý.

62
RC revue 1/2014

Kúcanské Kúty 2013

Slovenská obec Kúty ležící u dálnice D2 poblíž našich hranic hostila v pátek 18. a v sobotu 19. října 2013 oficiálně poprvé na Slovensku lodní modeláře se zájmem o parní stroje. Páteční odpoledne bylo věnováno tréninku domácích a příjezdu přespolních, sobota se nesla ve znamení přátelského závodu po vzoru jarní parní Vyžlovky. Do soutěže na dvě kola v rychlé jízdě se zapojilo celkem jedenáct modelů parníků, vesměs s pohonem lodní vrtulí. Kolesový parník předvedl pouze Jiří Voráček, a to Vltavu. Parní turbína k vidění nebyla.

66
RC revue 1/2014

Tug towing seriál 2013

Jako vyjádření pochvaly mých lodivodských kvalit jsem byl pověřen admiralitou sepsat něco o soutěži v Panistávce, potažmo o celém seriálu 2013. I usedl jsem za klávesnici, jal se chvíli ohryzávat oba konce tužky a hle: „Do kortovy dýzy, vždyť si vlastně nic nepamatuju… Ten rok tak rychle letí…“ Jenže rozkaz je rozkaz, a tak ždímám závity a píšu. Pojmu to jako článek náborový, uhlazený, něco vynechám a něco přibarvím a uvidíme. Také to tak píšu proto, že prostý popis akce už tu byl mnohokrát a vlastně všechno se opakuje. Výsledková listina je k nalezení na tug towingových stránkách a jaké bylo počasí, to zas není tak důležité. Důležité je, že kdo tam byl, neprohloupil, a kdo nebyl, ať přijede příště, bude vítán!

68
RC revue 1/2014

Zakrmovací loď

řed nedávnem jsem byl osloven, zda bych byl ochoten a schopen navrhnout a zhotovit zavážecí loď pro rybáře. Pamětliv mnohých internetových debat na toto téma, v nichž se vše odehrávalo asi tak, že modeláři oslovení rybářem dodali rady, aby vše fungovalo, následně rybář vše postavil jinak a na závěr vyhlásil modelářské rady za nepoužitelné, jsem si sedl nad papír s tužkou v ruce a načrtl svou vizi tohoto plavidla. Podle zadání měla loď uvézt 5 kg krmiva ve dvou oddělených a samostatně ovládaných prostorách a dále měla umět plout i docela vysokou rychlostí 100 m/min (6 km/h), nesměla být delší než 700 mm a širší než 300 mm. Další podmínka byla minimálně hodinový provoz bez nutnosti dobíjet či měnit akumulátory.

74