RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 10/2013

RC revue 10/2013
1. října vychází desáté číslo čtrnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 10/2013 naleznete

Obsah časopisu RC revue 10/2013
RC revue 10/2013

Festival modelů raket v Suché 2013

Druhou ze tří akcí pro příznivce velkých modelů raket v letošním roce uspořádal MK Severka Modelpark Suché v areálu soukromého letiště v Modelparku. Téměř celý měsíc červen propršel, a tak jsme se obávali, jestli vůbec budeme moci akci udělat a zda vůbec někdo přijede. Poslední dny před akcí se naštěstí počasí zlepšilo a úměrně tomu přibývalo přihlášených, takže uspořádání akce v sobotu 29. června nic nebránilo. Sice vál vítr o rychlosti asi 4 m/s, který občas nějaké problémy způsobil, ale hlavně nepršelo.

8
RC revue 10/2013

Mistrovství Evropy pro upoutané akrobaty

8 hodin ráno vyrazilo české družstvo ve složení Jiří Vejmola, Pavel Beneš a já i s týmovou podporou Radomilem Dobrovolným na mistrovství Evropy pro upoutané modely, které se letos konalo, jako již poněkolikáté, v maďarském městě Békéscsaba. Po překonání vzdálenosti téměř 600 km jsme v 16 hodin dorazili na místní letiště. Neváhali jsme, prohlédli si plochu a začali tréninovat. Létalo se na travnaté ploše nevalné kvality, kde každý let představoval jisté riziko, zda se vůbec letadlo odlepí od země.

11
RC revue 10/2013

11. majstrovstvá Európy oldtimerov SAM

Dvadsať kilometrov juhozápadne od Kecskemétu je dedina Jakabszallas, čo v preklade znamená „Jakubova osada“, ale už satelitný snímok ukázal, že ide o malú obec majúcu letisko s betónovou dráhou a vynikajúcim zázemím služieb, do ktorého patril aj trojhviezdičkový hotel s klimatizovanými izbami, bazénom, saunou, reštauráciou a všadeprítomným ochotným personálom. Celé letisko, vrátane ubytovacích a stravovacích kapacít, bolo zabukované pre hlavnú akciu roka – 11. majstrovstvá Európy historických modelov. Do ôsmich riadnych kategórií a jednej skúšobnej sa prihlásilo 122 súťažiacich z domáceho Maďarska (32), Talianska (25), Česka (24), Slovenska (18), Belgicka (3), Rakúska (3), San Marina (1), Španielska (1), Veľkej Británie (1) a hostí z USA (3).

14
RC revue 10/2013

RC souprava mc-16 HoTT

Německá firma Graupner po řadu desetiletí patřila k největším modelářským výrobcům a uznávaným značkám, udržovala si široký sortiment vlastní výroby podporovaný vlastním vývojem. Když 13. února 2013 vyhlásila úpadek, nebylo to až tak překvapivé, problémy a odklon k asijské produkci byly znát už delší dobu. Stalo se vlastně jen to, co už dříve mnohokrát: další z evropských firem nebyla ve svém prostředí schopna konkurovat levnému dovozu postavenému na nízké ceně pracovní síly.

18
RC revue 10/2013

Stabilizační systém FY-30A

Čínská firma FeiYu Electronic Technology (www.feiyu-tech.com) se specializuje na modelářské stabilizátory letu pro letadla i multikoptéry, autopiloty, stabilizátory plošin pro kamery a také bezdrátové přenášení dat z a do modelů. Kromě jiného nabízí i stabilizace, které snímají a stabilizují letovou výšku. Rozhodně má smysl si prohlédnout její sortiment, protože věnuje velkou pozornost potlačení účinků vibrací, jímž jsou stabilizace v modelech se spalovacím motorem vystaveny a které jsou pro stabilizace pracující na principu akcelerometrů značným problémem.

20
RC revue 10/2013

Samokřídlo z Golety Alula Evo

Pravidelně navštěvuji stránky Martina Pilného (www.PiNa.cz), protože obsahují vždy něco zajímavého. V únoru letošního roku jsem na těchto stránkách narazil na oběžník RC Soaring Digest, na jehož titulní stránce bylo samokřídlo jménem Alula – model ve tvaru ptáka ze stavebnice firmy Dream-Flight se sídlem v Goletě v USA. Na následujících stránkách jsem našel další podrobnosti o tomto modelu, vyobrazení jednotlivých dílů a letové video. Výrobce nabízí stavebnici ve dvou verzích.

24
RC revue 10/2013

19. JETI model Meeting

Tak, a je to za námi. Bohužel. Celý rok se na to těšíme a pak frr a je to pryč. Stavíme nové modely, nespíme, zalétáváme na poslední chvilku, plánujeme volno od rodin, a ani se nenadějeme, den až dva s krásnými letadly a přáteli jsou v háji – letošní, již 19. JETI model Meeting je za námi. Jako každým rokem se velká část modelářů do areálu letiště Czech Heaven v Budkovicích začala sjíždět již v pátek večer. V pátek je vždy víc klidu na poklábosení s přáteli a večerní polétání v záři zapadajícího slunce. Letošek byl ale výjimečný. Firma JETI model, která akci nejen zastřešuje svým jménem, ale i výrazně sponzoruje, slavila dvacáté narozeniny. A byl to mazec!

26
RC revue 10/2013

Elektrovětroň Surikata

Surikata je malá šelmička žijící v polopouštích, známá svým pozorováním okolí ve vzpřímené poloze. Ta od firmy Reichard Modelsport je velmi elegantním menším elektrovětroněm. Kamarád Milan prodělal v posledních desetiletích celkem obvyklý vývoj modelář-pilot ultralightu- modelář a po desítkách roků se vrátil zpět k modelařině. Řešili jsme, co mu pořídit jako první model. Chtěl elektrovětroň kolem dvou metrů rozpětí a s ovládanými křidélky. Protože je české nebe zaplaveno čínskými modely z pěnových materiálů, což Milan nechtěl, otevřel jsem internetové stránky firmy Reichard Modelsport, kde nás okamžitě zaujala Surikata.

30
RC revue 10/2013

F/A-18C Hornet ARF

Víceúčelové dvoumotorové nadzvukové letouny McDonnell Douglas F/A-18 Hornet byly navrženy koncem 70. let 20. století především pro potřeby amerického námořnictva k provozu z letadlových lodí. Stroj, který se stal předlohou pro polystyrenový model firmy Top RC Hobby, ale nelétá vyzbrojen, je součástí akrobatické předváděcí skupiny Blue Angels amerického námořnictva. Model je opatřen příležitostným znakem k 50. výročí založení skupiny.

32
RC revue 10/2013

Regulátory RAY R-50SB a R-70SB

Od firmy Pelikan Daniel obdržela naše redakce na vyzkoušení dva výkonnější střídavé letecké regulátory značky RAY, a to typ určený pro trvalé zatížení 50 A a druhý pro 70 A. Oba regulátory jsou vybaveny spínaným stabilizátorem BEC nastaveným na napětí 5,5 V. Regulátory se dodávají v antistatickém sáčku spolu se společným čtyřjazyčným návodem, programovatelné vlastnosti by měly být shodné a také konstrukce obou výrobků je velmi podobná.

34
RC revue 10/2013

Seřízení halových akrobatů F3P

Umění pilotáže má na celém soutěžním letu halového akrobatu kategorie F3P jen částečný podíl. Minimálně stejně důležitá je konkurenceschopnost modelu a kvalita použitého vybavení. Ale ani to samo o sobě nestačí. Model musí být dobře zalétán, seřízen a nastaven. To rozhoduje o tom, jak moc pilota zaměstná zvládnutí samotného modelu a kolik procent mozkové kapacity mu zůstane k dispozici na jednotlivé akrobatické obraty.

36
RC revue 10/2013

13s DELFÍN II

Když jsem začátkem roku 1967 posílal do redakce časopisu Modelář malý plánek Delfína, netušil jsem, jaký „ta věc“ bude mít ohlas. Překvapilo mě, kolik modelářů se zabývá „rádiáčky“ jenom pro zábavu a bez ambicí vyhrávat na soutěžích sošky, vázy, popelníky a podobné více nebo méně užitečné předměty pro domácnost. Mnozí mi napsali o plánek ve skutečné velikosti, ale nemohl jsem jim z pochopitelných důvodů vyhovět . Redakce Modeláře ale projevila pochopení, a tak předkládám Delfína znovu, tentokrát trochu většího, aby se do něj vešla – při troše dobré vůle – i populární rádiová řídicí souprava Gama (předělaná na magnetový vybavovač nebo některé servo). Základní verze Delfín II – pro rekreační létání – je opět bez podvozku. A pro ty šťastlivce, kteří mají doma vhodnou „ranvej“, jsem přikreslil podvozek, jehož přední část se přišroubovává a zadní se přivazuje gumou.

43
RC revue 10/2013

Rekreační elektrolet Fanouš

Fanouš je jednoduchý, materiálově nenáročný RC model určený k rekreačnímu polétání. Prototyp poháněl elektromotor RAY CD 2830/12, ovládány jsou směrovka, výškovka, křidélka a otáčky motoru. Konstrukce modelu je jednoduchá, model má dobré letové vlastnosti, let má klidný, bez záludností, přesto není vhodný pro úplné začátečníky bez předchozí stavební a pilotní praxe. Na stavbu použijeme co nejlehčí balzu převážně střední tvrdosti, tvrdší použijeme jen na náběžnou lištu křídla a na potah spodní části trupu před křídlem. Během celé stavby dbáme na kvalitní lepení všech dílů.

44
RC revue 10/2013

Leteckomodelářský den v Holíči

Dne 23. července uspořádal Aeroklub Holíč spolu s modelářským klubem Aerobatic Holíč jednu z největších leteckomodelářských akcí na Slovensku. Spolupráce Aeroklubu s modeláři přináší skvělý výsledek, a tak více než 1 500 diváků mělo možnost zhlédnout skvělou celodenní show, ve které se střídaly ukázky skutečných letadel s ukázkami toho nejlepšího, co je dnes v modelářství možné divákům ukázat. Již tradičně je tato akce zacílena především na pobavení návštěvníků, proto nechyběly nejrůznější atrakce.

46
RC revue 10/2013

Jets Over ModelCity 2013

V sobotu 10. srpna se do areálu ModelCity u Hlubokých Mašůvek sjeli majitelé a příznivci modelů poháněných proudovými motory. Organizátoři snad mají počasí předplacené, protože i tentokrát bylo příznivě, jen větru, který většinou vál kolmo na dráhu, bylo víc, než by bylo ideální. Účastníků bylo znatelně méně než předchozí roky, na modely stačila zhruba polovina stojánky, a nižší byl i podíl domácích modelářů; češtinu bylo slyšet mezi piloty jen sporadicky.

48
RC revue 10/2013

Horizon Airmeet 2013

Ve dnech 17. a 18. srpna 2013 se konal na sportovním letišti Donauwörth/ Genderkingen již 5. ročník akce Horizon Airmeet. Po loňské první návštěvě jsme letos měli tuto akci již pevně v klubovém kalendáři. Navíc letiště Genderkingen je vzdáleno jen necelých 400 km od Prahy, takže co by kamenem dohodil. Horizon Airmeet je komerční akce, sponzorovaná firmou Horizon Hobby, ale i přes to, anebo možná právě proto je jednou z největších modelářských akcí v Evropě, na které se kromě předvádění novinek ze širokého sortimentu firmy Horizon Hobby každoročně představí ti nejlepší piloti z Evropy a USA.

50
RC revue 10/2013

European eXtreme Flight Championship

Jak je už v lichém roce zvykem, uspořádali příznivci obřích akrobatů ve spolupráci s firmou Krill model předposlední srpnový víkend soutěž nazvanou European eXtreme Flight Championship – největší evropskou akci této kategorie. Závod se konal jako obvykle na letišti Model City nedaleko Znojma. Přihlášeno bylo původně 65 pilotů, nakonec jich přijelo 42. Soutěžili v aeromuzikálové akrobacii jednotlivců a šest dvojic v soutěži týmů. Nejvzdálenějším účastníkem byl Japonec Junichi Inoue. Nejvíce pilotů přijelo z Rakouska – devět – a sedm z České republiky.

52
RC revue 10/2013

Třímetrový akrobat Jak-55M 37 %±

Po dokončení montáže jsem se pustil do programování serv. Kromě již zmíněného obrácení smyslu otáčení vnějších serv u výškovky bylo zapotřebí sladit všechny velikosti výchylek. Pak už zbývala závěrečná předletová příprava a kontrola. Zde se objevil první vážný problém. Při předletových zkouškách serva výškovky Hitec HS-9550TH připojená poměrně dlouhými kabely občas zakmitávala, navíc některá víc, některá méně. Na krátkém originálním kabelu serva nekmitala, takže reklamace nepřicházela v úvahu.

54
RC revue 10/2013

Stoletý kmet Eastbourne Monoplane

Před dvěma roky mi byla nabídnuta Jiřím Pavlíčkem z firmy Modelmax sada překližkových frézovaných dílů pro stavbu polomakety letounu Eastbourne Monoplane z roku 1913, k níž jsem záhy přikoupil i sadu laserem vyřezaných dílů z ocelového plechu. Základní sada překližkových dílů se dodává spolu s jednoduchým výkresem ve skutečné velikosti. Britský letoun Eastbourne Monoplane je velmi vhodnou předlohou pro modelové zpracování. Ačkoliv vznikl již před sto roky, měl již klasická křidélka; jejich funkci nenahrazovalo v té době oblíbené nakrucování konců křídla. Pro návrh polomakety posloužil výkres uveřejněný v americkém časopise RCM, podle nějž jsem před sedmnácti roky již jednoho Eastbourna postavil a v hrubé kostře jej daroval kamarádovi – milovníkovi historických letadel.

58
RC revue 10/2013

RC makety letadel (7) - Povrchová úprava maket letadel

Co je to vlastně povrchová úprava makety letadla? Do tohoto výrazu lze zahrnout vše, co musíme na maketě ještě dohotovit od okamžiku dokončení její kostry. Na mistrovství světa v roce 1988 v Itálii, kterého se družstvo Československa zúčastnilo poprvé, jsme se dozvěděli od maketářské legendy Micka Reevese z Velké Británie (jako jediný získal titul mistra světa v kategoriích upoutaných i rádiem řízených maket FAI) skutečnost, že v okamžiku, kdy je maketa dokončená v kostře, má její stavitel před sebou ještě nejméně polovinu práce do jejího dokončení! Tehdy jsme to považovali za přehnané a nadnesené, ale postupem času jsem mu při stavbě dalších maket dal mnohokrát za pravdu.

62
RC revue 10/2013

Kvadrokoptéra Hornet 460

Kvadrokoptéry jsou fenoménem poslední doby a stávají se součástí letového parku snad každého modeláře. Mnoho modelářských výrobců proto doplnilo svůj sortiment o koptéry různých velikostí a počtu ramen, firma Dualsky není výjimkou. Nově se v její nabídce objevila kvadrokoptéra Hornet 460. Číslo v názvu vyjadřuje vzdálenost os motorů v milimetrech. Hornet 460 zaujme ihned po otevření krabice, neboť je vidět, že si s ní dal designér velkou práci. Po otevření víka se objeví prostor vyplněný čtyřmi černými krabicemi se stříbrným označením A–B, v nichž jsou uloženy vlastní díly potřebné k finálnímu sestavení kvadrokoptéry. Celek působí dojmem kazety na šperky.

66
RC revue 10/2013

WACO CG-4A (NK-4)

Požadavek na realizaci patnáctimístného nákladního kluzáku byl v USA vznesen v roce 1941 jako reakce na úspěchy německého kluzáku DFS 230 v počátečních fázích druhé světové války. Zakázku na konstrukci, vývoj a základní sériovou výrobu kluzáků označených CG-4 Haig (populární postava z druhořadých amerických filmů), ve Velké Británii později pojmenovaných Hadrian, získala firma WACO Aircraft Company. Navrhla letoun s koncepcí velmi jednoduše řešeného vyztuženého hornoplošníku s pevným odhoditelným podvozkem záďové koncepce a lyžemi pod trupem. Přístup do trupu byl přední částí odklápěnou nahoru včetně pilotního prostoru a dveřmi na boku trupu.

68
RC revue 10/2013

Člun Serpent 2

Kamarád si pořídil hotový model rychlého člunu Serpent 2. V lákavé krabici ve výlisku z pěnového polystyrenu jsou bezpečně uloženy veškeré díly včetně napájecího zdroje, RC soupravy pracující v pásmu 2,4 GHz a síťového nabíječe pohonného akumulátoru. Stačí dokoupit čtyři tužkové články velikosti AA, nabít zdroj tvořený dvoučlánkem Li-ion o kapacitě 700 mAh a vyrazit k vodě. Model je vyroben z termoplastu a pohání jej komutátorový elektromotor velikosti 370.

71
RC revue 10/2013

Mistrovství světa maket lodí NS

Když jsem před osmi léty jako divák poprvé vyrazil na mistrovství světa lodních maket do jihočeských Borovan, ani ve snu by mě nenapadlo, že do deseti let sám obléknu reprezentační dres. A přece. Ve dnech 15. až 22. srpna 2013 jsem reprezentoval spolu s dalšími sedmi soutěžícími Českou republiku na mistrovství světa Naviga sekce NS v Kaliningradu. A aby toho nebylo málo, hned jsem ke své premiérové účasti na podobném podniku přibral funkci vedoucího výpravy. Ne že bych po ní nějak prahl, ale jiný zájemce se v hrstce odvážných nenašel.

72
RC revue 10/2013

Jablonecká kotva 2013

Letošní soutěž Jablonecká kotva, už 46. v pořadí, se podobně jako v předchozích létech uskutečnila na přelomu srpna a září na Novoveském přírodním koupališti. Jablonecké počasí dostálo své pověsti a jak v noci na sobotu, tak další noc na neděli pršelo, ale vlastní soutěž proběhla ve víceméně ideálních podmínkách a hlavně v suchu. I když samozřejmě nemohu opomenout alespoň základní výčet výsledků, budu si tentokrát všímat především toho, co se soutěží vlastně přímo nesouvisí a co dělo se na jejím okraji. Proč? Protože sestava účastníků se téměř nemění a podobně i modely jsou většinou známé z minulosti.

76