RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 11/2001

RC revue 11/2001

V RC revue 11/2001 najdete:


Model hobby 2001Model hobby 2001
Jaroslav Kroufek
vás seznámí v šestistránkové fotoreportáži s novinkami představenými na jubilejní výstavě Model hobby 2001, která se konala ve dnech 27.až 30 září opět ve výstavním areálu v Praze-Letňanech. Tak jako v minululém roce se tu společně s modely vystavovaly i hračky, takže na své si přišly celé rodiny. Někteří vystavovatelé z minulých ročníků se letos nezúčastnili,ale o to více přibylo nových.


Serva na mučidlechServa na mučidlech
Ing.Michal Černý
Na konci testu serv Graupner, který vyšel v RCR 9/2001, bylo přislíbeno ,že v testování se bude pokračovat běžnými spotřebními typy serv i jiných výrobců. Že se podíváme na serva, která rekreační modeláři nejčastěji používají. Nyní tedy přicházejí na řadu tři t ypy od .rem Hitec,Futaba a Multiplex. Testu životnosti byly podrobeny serva Hitec HS-300, Futaba FP-S148 a Multiplex MS-X6.


Power Peak Infinity 2Power Peak Infinity 2
Ing.Michal Černý
Power Peak Infnity 2 patří mezi známé, i když na našich letištích ne příliš rozšířené typy nabíječů. Napájí se, jak je obvyklé,z autoakumulátoru a má dva výstupy. První umožňuje nabíjet/vybíjet 1 až 30 článků NiCd nebo NiMH (případně olověný akumulátor) proudem do 5 A, druhý je určen k nabíjení 4 až 8 článků konstantním proudem 250 mA. Nabíječ je svou konstrukcí jednoznačně přizpůsoben pro ty uživatele, kteří chtějí víc než jen své akumulátory prostě nabít...


GoblinElektrolet Goblin
Zdeněk Kaláb
Goblin, jehož plánek naleznete na straně 22, je v italském časopise Modellistica prezentován jako levný a stavebně jednoduchý model pro zábavu, který může být z elektroverze, nakreslené na připojeném výkrese, snadno modikován na spalovací motor 1,5 až 2 cm 3, přičemž prý model s tímto pohonem bude lehčí a tím i razantnější v letu. Goblin je bez velkých nároků na materiál i čas potřebný k stavbě; umožní lety bez termiky 15 až 20 min a přitom je i velmi obratný. Autoři dokonce t vrdí, že v klidných podmínkách může být řízen pouze trimy. Naproti tomu při „přemotorování “ sedmi články a v termickém počasí prý splní jakékoliv přání svého pilota.


Dvouplošník SPIDER DDvouplošník Spider D (TRIFID model, ČR)
Jaroslav Kroufek
 Pokud létáte častěji s elektroletem a dobíjíte jeho zdroje z autoakumulátoru, asi důvěrně znáte následující situaci: Krásné odpoledne, jeden let za druhým zhruba v půlhodinových intervalech. Točíte dvě sady akumulátorů, jedna je v modelu, druhá se chladí a nabíjí. V podvečer končíte příjemně unaveni, naložíte letadlo, případně i rodinu, otočíte klíčkem –a startér jen zoufale škytne. Nezbývá než s kolegy roztlačit auto a doma pak akumulátor dobít. Proč tedy nevyžít sluneční energie pro eliminaci této nepříjemné situace.

YMF-5Něco nového... obří WACO YMF-5
Ing.Viktor Kučera
 vám přesaví model YMF-5 ze stavebice americká firmy Weaver Aircraft Company, zkráceně WACO.
Po dlouhých létech užívání si téměř něžného létání s dvoumotorovou maketou kategorie F4C Monospar ST.4 jsem zatoužil po něčem větším a brutálnějším – pochopitelně opět po maketě. Nemínil jsem věnovat novému snu tolik času, kolik by zabralo kompletní „vymyšlení “ a zkonstruování vlastní makety, a tak jsem hledal všemi dostupnými prostředky, zda existuje v oblasti plánů či stavebnic cosi jiného než obligátní Extry, Gilesy, Super Stary a jiné téměř stejné čistě akrobatické potvory. Samozřejmě s vědomím, že nebudu létat špičkovou akrobacii, hledal jsem něco velmi klasického, pokud možno se dvěma křídly.


Dvouplošník SPIDER DSoutěžní RC házedlo Jestřáb
Jan Čepelák
V tomto čísle najdete plánek soutěžního modelu kategorie F3K juniorského mistra ČR Honzy Čepeláka.
"Kategorií RC házedel F3K, která se u nás velice rychle rozvíjí, se zabývám něco přes rok. Zúčastnil jsem se řady soutěží s celkem slušnými výsledky. Se soutěžním rotačním házedlem Jestřáb jsem se stal juniorským mistrem ČR. Navštívil jsem s ním i mezinárodní soutěž v Hamburku, kde jsem mezi dvaceti seniory skončil třináctý (byl jsem jediným soutěžícím juniorského věku). S Jestřábem se také pravidelně zúčastňuji soutěží v rámci Termoska Cupu."

Dvouplošník SPIDER DMaketa F4C stíhačky SE 5A
Ing.Petr Tax
 pro čtenáře připravil popis své méně známé makety anglického stíhacího letounu SE 5A. Autor vás seznámí s průběhem stavby, konstrukcí a letovými vlastnostmi modelu.

Mistrovství světa akrobatůMistrovství světa akrobatů F3A
Ing.Jiří Havel
Mistrovství světa pro akrobatické modely F3A se konalo od 24. srpna do 1. září na dostihové dráze ve městě Mallow, které leží asi čtyřicet kilometrů severně od druhého největšího irského města Corku. V reportáži se můžete seznámit s průběhem a výsledky této soutěže.

Mistrovství světa akrobatůPonorka U -IX B
Ing.Michal Černý
Pokud se nám zachce mít malou funkční RC skoromaketu ponorky z druhé světové války,stačí si ji prostě zajít do obchodu koupit. Že to nejde? Ale ano,a dokonce celkem levně. Stačí sehnat v prodejně s plastovými modely stavebnici U -IX B v měřítku 1:150 od firmy Academy a upravit ji pro osazení RC ovládání stejně, jako to udělal František Karas z Prahy. V článku naleznete odpověď jak na to...

Mistrovství světa akrobatůMistrovství ČR RC buggy
Z.Kapička
připravil reportáže ze tří posledních závodů seriálu MČR v kategorii 1:8 buggy, které se konaly 15.9., 29.9. v Praze a Pastvinách. Poslední závod seriálu mistrovství ČR, který se konal 13.10, byl naplánován do Mostu.
Sobotní ráno přivít alo jezdce poněkud mlhavým počasím,z nějž se ale v průběhu dopoledne vyklubal krásný, slunný den. Do závěrečného závodu se při hlásilo celkem 26 jezdců, což je na závěr sezóny poměr ně dobrá účast...

Parní strojDvouválcový oscilační parní stroj
Konstrukce:Jiří Voráček
Zájemcům z řad čtenářů dnes přinášíme dlouho slibovaný popis parního stroje, který zkonstruoval a zhotovil náš přední parníkář Jiří Voráček. Přestože jde v zásadě o kompletní výkresovou dokumentaci, má sloužit spíše jako podklad pro návrh vlastního stroje. Autor totiž vycházel ze svých výrobních možností, které asi budou u každého modeláře odlišné. Proto jsou některé výkresy označeny „Jen pro informaci “. Popisovaný stroj úspěšně pracuje v lodi Uličnice, se kterou soutěží manželka Jiřího Voráčka.

a mnoho dalších zajímavých článků...


V RC revue 11/2001 naleznete

Obsah časopisu RC revue 11/2001

Představujeme

2

Čtenářům RCR

3

Pel-mel

4

Vystřelovací Aero A-107

6

Mistrovství ČR pro upoutané modely

6

Mistrovství ČR pro volné modely

6

Dvacetinky v Brně

8

Oldtimer Jagdeinsitzer HSB 21

10

Serva na mučidlech

12

Nabíječ Robbe Power Peak Infinity 2

14

Dvojitý spínač s pamětí

16

Poradna

16

Neobvyklá vlastnost vysílače Multiplex Cockpit

17

Jak se měří...

17

RC házedlo Jestřáb

18

Úprava modelu Tornádo 11

20

Ono to vážně funguje

20

Festival elektroletu v Aspachu

21

Elektrolet Goblin

22

Jubilejní Nesvačily

25

Motorák Sonic Booms

26

Zajímavé nástroje

26

Dvouplošník Spider D

28

Model hobby 2001

30

Obří WACO YMF-5

36

Maketa stíhačky SE 5A

38

Mistrovství světa akrobatů

40

Dva užitečné přípravky

42

Comte AC-4 Gentleman

44

RC ponorka U-IX B

47

Mistrovství světa lodí sekce M

50

Parní stroj

52

Mistrovství ČR buggy (15. 9.)

55

Mistrovství ČR buggy (29. 9.)

57

Mistrovství ČR buggy (13. 10.)

58

Závěr sezóny RC buggy 1:8

59

Finále KYOSHO World Cup

60

Čtenářská inzerce

63

Z vašich dopisů

64