RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 12/2013

RC revue 12/2013


V RC revue 12/2013 naleznete

Obsah časopisu RC revue 12/2013
RC revue 12/2013

Minimaketa v měřítku 1 : 24 Avro 504K

Stavebním výkresem volně létající soutěžní makety kategorie F4E Avro 504K v měřítku 1 : 24 s rozpětím 46 cm a s pohonem motorem na CO2 navazuji na své, respektive Hannanovy články o minimaketách uveřejněné v RC revue 3 až 6/2013. Minimakety byly a jsou u nás hodně populární, pokud někomu nevyhovuje volný let, může Avro vybavit RC soupravou a elektropohonem – halové RC makety mají ostatně u diváků velký úspěch. V České republice existují soutěže v kategorii RC-mini, pravidla jsou podobná velkým maketám: statické hodnocení, letové povinné a nepovinné prvky a samozřejmě realismus letu.

6
RC revue 12/2013

20s Fakir-5

Jak napovídá označení, je model pátým v řadě Fakirů – tak, jak vznikaly postupně spolu s vývojem RC modelářství u nás. Fakir 5 je stavěn speciálně pro čtyřkanálovou radiovou soupravu Graup­ner-Grundig Varioton-Variophon. Při návrhu jsem se snažil dosáhnout aerodynamicky co nejčist­ších tvarů, které spolu s moderním profilem křídla dávají modelu i při větší hmotnosti velmi dobrou výkonnost. Při létání na rovině to má ovšem za následek obtížnější přistávání na cíl, protože model má velkou klouzavost a zejména nízko nad zemí značně „plave“. Dí­ky použitému profilu Eppler E-387 má velký rozsah rychlostí při dobré klouzavosti, což bylo na prospěch právě při rekordním letu.

14
RC revue 12/2013

Regulátor Dualsky XC4018BA V2

Od plzeňské firmy Hořejší model získala naše redakce na vyzkoušení střídavý regulátor Xcontroller XC4018BA s programovým vybavením verze 2. Podle technických údajů je regulátor určen pro napájení 2–6 Li-pol a trvalý odběr proudu 40 A, špičkově až 60 A; výraznou odlišností je přístup k řízení brzdy. Spínaný BEC stabilizuje pevné napětí 5,5 V a měl by být schopen dodávat 3 A. Regulátor osazený na vstupu konektorem DC3 a na výstupu zlacenými dutinkami o průměru 3,5 mm se dodává v papírové krabičce spolu s anglickým a českým návodem a aršíkem reklamních samolepek.

16
RC revue 12/2013

Střídavý motor Dualsky XM3542EA-6

Střídavé pohonné elektromotory Dualsky se v současné době dodávají ve čtyřech řadách. Dvě základní řady jsou řada CA, kterou tvoří levnější motory pro běžné rekreační létání, a řada EA, v níž najdeme kvalitnější a také dražší motory vyrobené z lepších materiálů, stále však jde o výrobky určené pro široké použití. Další dvě doplňkové řady, obsahující menší počet typů, jsou MA s malými motory pro slow flyery a halové létání a konečně řada velkých motorů DA pro špičkové akrobaty. Dovozce, firma Hořejší model, poskytl naší redakci na vyzkoušení elektromotor XM3542EA-6.

18
RC revue 12/2013

Skříňka pro nabíjení Li-pol akumulátorů

Nevýhodou Li-pol akumulátorů je, že při nabíjení může dojít k jejich výbuchu nebo požáru. Proto všichni jejich výrobci vždy doporučují nenechávat akumulátory při nabíjení bez dozoru. Když jsem o tomto nebezpečí jenom četl, trochu jsem tato upozornění podceňoval, ale když jsem na internetu na vlastní oči viděl, jak takové hoření vypadá, hned jsem to začal brát zcela vážně. Protože ne vždy se mi hodí být při nabíjení akumulátorů v jejich blízkosti a nerad bych si nechal zapálit auto nebo dílnu, rozhodl jsem se pro zhotovení levné dvouplášťové skříně, která by měla následky případného výbuchu nebo požáru minimálně výrazně zmírnit. Jak je vidět na fotografiích, do plechové krabice jsem tavným lepidlem vlepil keramickou výstelku ze zbytků obkládaček z koupelny.

20
RC revue 12/2013

Polomaketa Cessna 182 Skylane

Model Cessna 182 Skylane, vyrobený převážně z pěnových hmot, je polomaketou celokovového amerického čtyřmístného letounu, uvedeného do provozu v roce 1956. S mnoha obměnami je tento letoun vyráběn dodnes, poslední změnou je v letošním roce představená varianta poháněná dieselovým motorem. Pohledný a čistě zpracovaný model s markingem dvacátého výročí firmy Pelikan Daniel se dodává v atraktivně potištěné kartonové krabici, jejímž obsahem je, vyjma pohonného akumulátoru a přijímače, kompletní sestavený model s možností vzletu z pevného povrchu či z vodní hladiny. Jednotlivé díly letounu jsou v krabici dobře zabaleny v bublinkové fólii, drobné díly pak jsou rozděleny do dvou polyetylénových sáčků, jeden pro dokončení montáže modelu s kolovým podvozkem a druhý s díly plovákového podvozku.

22
RC revue 12/2013

Úpravy EPP P-51D Mustangu od FMS

K loňským Vánocům jsem dostal stavebnici P-51 D Mustang od firmy FMS o rozpětí křídla 1 700 mm. Vlastně jsem ji dostal ještě o něco dříve, abych měl pod stromečkem hotový model. To jsem však ještě netušil, že jej dokončím až bezmála o rok později. Po vybalení částí modelu z krabice jsem totiž ještě neměl jasnou vizi, jak by finální model měl vypadat. Co jsem ale věděl, bylo, že model bude představovat předposlední stroj Cripes A Mighty George Erla Preddyho. Zcela záměrně jsem nechtěl jeho poslední letoun, na němž zahynul.

26
RC revue 12/2013

Rekreační model Kubíček-elektro

Již delší dobu jsem se zabýval myšlenkou postavit repliku staršího modelu a překonstruovat ji na elektropohon a RC ovládání. Má volba nakonec padla na model Kubíček od již zesnulého legendárního modelářského konstruktéra Jaroslava Fary. Kubíček, jehož plánek vyšel v edici plánků Modelář s číslem 22 v roce 1965, má pro mne i osobní význam. Byl můj první motorový model, jenž jsem postavil na motor Jena 1 zakoupený za ušetřené peníze. Model mne nezklamal, ale nakonec jsem ho odložil, neboť se mi nechtělo riskovat jeho ztrátu (dvakrát jsem ho musel sundávat ze stromu). Když se objevily relativně levné a lehké RC soupravy, opět jsem si na něj vzpomněl.

30
RC revue 12/2013

WASG 2013 aneb proč začít létat aircombat

Na jaře tohoto roku se mě kolega a kamarád Jakub „Rampa“ Skotnica zeptal, jestli bych s ním jel do Finska na mistrovství světa v aircombatu (WWII – druhá světová válka a WWI – první světová) a reprezentovat tak Českou republiku jako jeho mechanik a podpora. Nabídka to byla lákává a po zvážení všech pro a proti jsem souhlasil. Koupili jsme tedy za své tvrdě ušetřené peníze letenky do země (nejen) tisíce jezer. Jen pro představu, co aircombat vlastně je: Jsou to vzdušné souboje polomaket letadel z obou světových válek, jejichž cílem je seknout, pokud je to možné vícekrát, soupeřovu stuhu vlající za letadlem, v ideálním případě se nesrazit a přistát. Létá se sedm minut, sedm letadel najednou. Vše je přesně stanoveno pravidly. Naše připravenost byla více než dostatečná kvůli nočním šichtám Rampových kamarádů Richarda Křížaly zhotovujícího trupy a Ivoše Kryla z firmy Krill model, jenž ve své firmě vyrábějící především obří celokompozitové 3D akrobaty zhotovil i kompozitová křídla combatových speciálů. Patří jim obrovský dík. Rampa si s sebou vezl šest letadel Nakajima B6N2 pro kategorii druhoválečných letadel WWII a jedno SE5A Schweinhund pro letadla z Velké války WWI.

32
RC revue 12/2013

10. Jet World Masters

Ve dnech 21. až 31. srpna 2013 se konalo pod záštitou IJMC (International Jet Model Committee) ve švýcarském Meiringenu 10. mistrovství světa maket letadel poháněných proudovými motory. Pořadatelé vybrali pro mistrovství jedno z nejhezčích švýcarských vojenských letišť, ležící poblíž městečka Meiringen asi 100 km jižně od Curichu. Letiště leží v nadmořské výšce 578 m n. m., je obklopené horami a létání v takové scenérii, ať modelů či skutečných letadel, je skutečně zážitkem. Mistrovství světa jetů se koná jednou za dva roky, po předchozím mistrovství konaném v roce 2011 v americkém Day­tonu se vrátilo zpět do Evropy.

34
RC revue 12/2013

Obří Extra 300 35 % Hangar 9 – zkušenosti z provozu

V RC revue 6/2013 jsem uveřejnil článek o obřím akrobatu Extra 300 35 % od firmy Hangar 9. V článku jsem se zaměřil především na stavbu a základní letové vlastnosti, dnes, takřka po jedné sezoně provozu a zhruba devadesáti letech, mohu přinést více poznatků jednak o samotném provozu a jednak se mnohem více mohu věnovat letovým vlastnostem modelu. To jsem ostatně čtenářům slíbil v závěru svého minulého článku. Začnu věcmi, které jsem v průběhu roku předělal proti původnímu řešení výrobce. Od výrobce byla instalována nádrž o objemu 1 litr včetně tygonových hadic. Byla však připravena jako dvouhadicová s tím, že z hadice vedoucí ke karburátoru byla vyvedena odbočka k plnicímu ventilu. Přes veškerou snahu zachovat toto řešení se mi nepodařilo sehnat dostatečně těsnou T-spojku, a tak při plnění docházelo k úniku paliva dovnitř trupu. Proto byla jednou z prvních věcí úprava nádrže a přidání třetí hadice sloužící jen pro plnění. Problémem to nebylo, víko nádrže počítalo i s třemi výstupy. Šlo proto o úpravu velmi banální a nyní je palivový systém dokonale těsný.

44
RC revue 12/2013

Maketa Nieuport 11

Vždy se mi líbily dvouplošníky a nějaké jejich modely jsem v minulosti také vlastnil. Na našem letišti Sobínka jsem se dostal přes kolegu Petra Procházku k možnosti zakoupit výřezy ke stavbě makety Nieuportu 11, které frézuje, jak jsem se později dozvěděl, náš klubový kolega Martin Hubený, jenž kromě nich z překližky frézuje díly na spoustu jiných hezkých modelů. Výřezy jsem obdržel ve „škopku“ taženém z hliníku, jenž je polotovarem krytu motoru. K tomu všemu jsem dostal výkres v měřítku 1 : 1 kromě půdorysu trupu, který byl zmenšený na polovinu a jako jediný měl aspoň nějaké kóty. Celkově byl výkres nakreslen bez detailů a řezů potřebných pro stavbu, proto jsem se během stavby řídil fotografiemi stavby prvního prototypu modelu a podobného typu od Laca (www.elektromodely.sk). Naštěstí mi poskytly to, co výkresu chybělo.

49
RC revue 12/2013

RC makety letadel (9)

V minulých článcích o maketách jsem se nejvíce soustředil na zpracování a dokončování jejich povrchu, který asi nejvíce ovlivní první dojem odborného i laického diváka o její kvalitě. Je nepochopitelné, když je maketa tvarově velmi přesně odpovídající předloze v poslední fázi stavby degradována do druhé kategorie pouze odfláknutím povrchové úpravy. Většina skutečných letadel má na svém povrchu různé nápisy a imatrikulační znaky, jež musíme na maketě také ztvárnit. Mé maketářské srdce krvácí, když vidím na jinak velmi kvalitně postaveném modelu nápisy vyřezané ze samolepící fólie. Chápu, že tento postup je asi nejrychlejší, ale spěch zde velmi degraduje kvalitu zpracování. Navíc nejde použít v případě, kdy máme na žebrech nosných ploch naznačené šití potahu přelepené portami.

52
RC revue 12/2013

Zkuste to na benzin!

V létě jsem dokončil polomaketu historického letounu Eastbourne Monoplane z roku 1913 o rozpětí 2 210 mm a hmotnosti 5,36  kg (RC revue 10/2013). Na počátku stavby stálo rozhodnutí jaký zvolit pohon, předpokládal jsem největší potřebný výkon asi 1 kW. Hned zpočátku jsem zavrhl elektropohon. Pro historický letoun se mi nezdál nejvhodnější a samozřejmě svou roli hrála cena elektromotoru, regulátoru a akumulátorů, jež by se vyšplhala výše, než kolik stojí dvoudobý benzinový motor. V krabici mi však odpočívaly čtyřdobá patnáctka ASP a dvoudobá patnáctka MVVS.

54
RC revue 12/2013

Vrtulník E-RIX 500 Carbon

Sada elektrovrtulníku E-RIX 500 Carbon Pro je svou koncepcí a obsahem určená především pro piloty, kteří už mají základní pilotáž a seznámení s vrtulníky zvládnuté a poohlížejí se po něčem větším a složitějším, ale ještě se nechtějí vydat cestou úplné samostatnosti ve volbě stroje a příslušenství. V sadě je vše potřebné pro létání a nácvik akrobacie s vrtulníkem. Pouze nabíječ pohonného akumulátoru 6s1p 2 500 mAh je dodáván jako doporučené příslušenství. V rozměrné kartonové krabici je v polystyrenovém výlisku uložen kompletně sestavený vrtulník s vysílačem, pohonnou baterií a osmi suchými články velikosti AA pro vysílač.

60
RC revue 12/2013

Lockheed C-130 Hercules

Od éry Dakot žádný transportní letoun nedosáhl takové popularity jako Hercules. Po celém světě, od tropických oblastí až po Arktidu a Antarktidu, je používáno ke třem tisícům těchto letounů, používají je armády i civilní společnosti více než šedesáti zemí. Zkušenosti z korejské války přiměly Velitelství leteckého zásobování USA k rychlému vypsání soutěže na projekt středního taktického transportního letounu. Soutěže se zúčastnily firmy Boeing, Douglas, Fairchild a Lockheed, jehož projekt zvítězil, a následně byly v jeho továrně v Burbanku v Kalifornii postaveny dva prototypy YC-130 s turbovrtulovými motory Allison T56-A-1A o výkonu 2 796 kW s třílistými reverzními vrtulemi.

62
RC revue 12/2013

Samolepicí fólie

Samolepicí fólie používané v reklamě se trvale uplatňují v modelářské praxi a v RC revue 9/2013 jste se mohli seznámit i s malým řezacím plotrem. Ozdobné i funkční doplňky se dají zhotovit i bez plotru, jednodušší tvary lze stříhat nebo řezat ostrým nožem, jak se ale vyznat v tom jakou fólii opatřit, a co od jednotlivých druhů můžeme čekat? Následující článek se pokusí shrnout to nejdůležitější, co se použití na modelech může týkat.

64
RC revue 12/2013

9. Internationalen Modell U-Boottreffen

Setkání v rakouském Neulengbachu, které se koná každý lichý rok v září, je pro příznivce modelů ponorek vždy svátkem a již několik měsíců předem podněcuje ke zvýšené aktivitě v práci na plavidlech. Mezi ponorkáři se vedou živé diskuse, kdo se letos zúčastní, kdo a proč nepřijede a kdo co přiveze. Letos jsme se za Českou republiku zúčastnili pouze dva, Miroslav Kostroun a já. Vezl jsem s sebou model ruské ponorky Minoga, který se již plně osvědčil vloni na subregatě v Bratislavě, a zbrusu novou ponorku třídy Ghadir. Mirek bral ponorku třídy Akula vlastní konstrukce a pro jistotu přibalil ještě Neptune ze stavebnice Thunder Tiger. Slovenská účast byla daleko hojnější, oba ponorkářské kluby, bratislavský i žilinský, dorazily v hojném počtu. Žilinští dokonce přivezli nováčky.

66
RC revue 12/2013

Seriál mistrovství ČR lodních maket NS 2013 skončil

V Jinolicích vše začalo – v Jinolicích vše končí. Alespoň v případě letošního mistrovství ČR lodních maket NS to platí beze zbytku. Pátá seriálová soutěž se v ATC Eden odehrávala v sobotu 14. září. Pokud jde o přítomné lodní modely, vesměs byly k vidění stejné lodě jako na předešlých soutěžích. Přesto se jedna neokoukaná krasavice NSS-B na vodě objevila. Jiří Špinar, který končí ve funkci vedoucího sekce NS, se rozhodl potěšit diváky a předvedl v jízdě škuner America, byť jen mimo soutěž

70
RC revue 12/2013

1. Satria Micro Magic Cup

Vloni na podzim olomoučtí lodní modeláři uspořádali první, zkušební regatu RC plachetnic kategorie Micro Magic v Olomouci (RC revue 12/2012). Protože měla kladný ohlas, rozhodli se uspořádat první ročník seriálu závodů plachetnic této kategorie a nazvali jej Satria Micro Magic Cup. Jde o seriál čtyř závodů s jednotnými propozicemi, jede se podle pravidel olympijského jachtingu. Všechny regaty se konaly na pískovně Amerika v Olomouci-Holicích, která je pro pořádání závodů RC plachetnic jako stvořená. Voda je zcela bez jakýchkoliv rostlin, závodníci mají k dispozici všechna sociální zařízení a je zde také možnost občerstvení. Díky vstřícnosti majitele okolních pozemků i vodní plochy pana Fuksy, zde mohou účastníci regaty případně i přespat, dobít baterie do lodí i vysílačů, případně si i něco dobrého uvařit.

71
RC revue 12/2013

Rybářský trawler M/T Sola

Když počátkem šedesátých let minulého století začal František Cerha stavět model letadlové lodi Saratoga a po čase uznal, že je to práce na několik let, musel se rychle poohlédnout po nějaké jednodušší lodi, aby bylo s čím jezdit na soutěže. Volba padla na Solu, polský plnomořský záďový trawler s domovským přístavem Kołobrzeg. Tyto lodě vyplouvaly v 60. létech z polských přístavů především do Severního moře. Kýl modelu v měřítku 1 : 25 byl položen mezi sezonami 1962–63, jako podklady posloužily výkresy z polského časopisu Modelarz a také nekvalitní fotografie jiného modelu. Trup je plaňkovaný na překližková žebra a vylitý epoxidem. Horní část trupu je navíc polepená tenkým plechem, který průběžně přechází do bortů, ohýbané a pájené výztuhy jsou díky plechu maketově tenké. A protože tehdy byl mosazný plech těžko sehnatelný, byl použit ocelový.

72