RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 12/2018

RC revue 12/2018
1. prosince vychází dvanácté číslo devatenáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme


V RC revue 12/2018 naleznete

Obsah časopisu RC revue 12/2018
RC revue 12/2018

Výstava Model Hobby 2018

Novinkou byly přednášky a prezentace v improvizované přednáškové síni, kde se návštěvnici měli možnost seznámit s různou problematikou. Své prezentace zde měla společnost Astra, a to o dronech Yuneec, moderních aplikacích ve smartphonech pro modeláře, nabíjení s Traxxas ID systémem či letových stabilizacích, dále namátkou společnost DronPro o podnikání s drony či legislativě pro drony, či společnost 4ISP o laserovém centru Eurazio.

1
RC revue 12/2018

Světový pohár raketových modelářů 2018 v Letovicích

Po čtyřech létech se na letiště LK Letovice vrátila soutěž o Světový pohár a zároveň seriálová soutěž mistrovství České republiky pro raketové modeláře, kterou pořádal Raketomodelářský klub Letovice ve dnech 15. a 16. září 2018. Přihlásilo se sedmdesát závodníků z jedenácti zemí Evropy. Počasí si s nervy pořadatelů mocně zahrávalo, ještě v pátek vydatně pršelo, v sobotu ráno se již jen v mlžném oparu konalo zahájení a potom se již naštěstí soutěžilo za pěkného slunečného počasí.

10
RC revue 12/2018

Podzimní soutěž historických modelů v Litomyšli

Dne 22. září 2018 se létalo podzimní klání historických modelů na letišti Vlkov u Litomyšle. Z původních kamarádských setkání a poletování pro radost se vyvinula soutěž historických modelů. Potěšitelné je, že k nám jezdí z celé republiky špičkoví modeláři zabývající se historickými modely, a tak tradičně přivítáme několik mistrů Evropy i republiky.

11
RC revue 12/2018

Pohárová soutěž historických modelů OTMR AB + C

Asi už nikdo nezjistí, jak to vzniklo, ale povídali jsme si před časem s Miroslavem Dvořáčkem, jak pozvednout úroveň kategorií historiků, které jsou poháněny především původními benzinovými motory, a napadlo nás uspořádat v roce 2018 pohárovou soutěž. Dohodli jsme se na čtyřech kolech a to také naplnili.

11
RC revue 12/2018

Plánek Modelář 63 Bejbi - soutěžní větroň kategorie F1A

Ve své současné podobě vznikl model v zimě 1972–73. Chtěl jsem tehdy postavit A-dvojku, se kterou by se dalo létat bez obavy před poškozením i za drsnějšího počasí. To předpokládalo model jednoduchý, spíše o menší štíhlosti křídla a tím i rozměrově menší. V neposlední řadě jsem také uvažoval o využití pro stavbu v kroužcích mladých modelářů. Protože jsem již měl osvědčený trup a ocasní plochy, navrhoval jsem jen křídlo.

14
RC revue 12/2018

Malý velký další vysílač, tentokrát Jumper T12

Naše redakce obdržela od dovozce, plzeňské společnosti Hořejší model, k vyzkoušení vysílač Jumper T12. Tento přístroj je velmi podobný předchozímu typu Jumper T8SG, o němž jsme psali v RC revue 8 a 9 letošního ročníku. Zdá se tedy, že recenze dalšího „stejného“ přístroje přichází velmi záhy, opak je však pravdou. Vysílač T12 je možná na pohled stejný, přesto je však úplně jiný. Přístroj je tedy malý a levný šestnáctikanálový vysílač s telemetrií a s operačním systémem JumperTX, který je založen na systému OpenTX. Zůstává v něm zachována možnost vysílání v několika desítkách vysílacích protokolů, tedy například Futaba S-FHSS, Spektrum, Frsky (známý vysílač Turnigy), Flysky a mnoha dalších méně známých výrobců, převážně čínských hraček.

15
RC revue 12/2018

Malý RC kluzák Orion

Naskytla se mi možnost vyzkoušet malý model kluzáku Orion od známé firmy Hiesbök. Je výrobcem charakterizován jako školní model vhodný pro mírně pokročilé modeláře. Stavebnice je dodávána v kartonové krabici. Téměř veškeré díly jsou vypáleny z lehké překližky či balzy laserem. Dlužno dodat, že v obvyklé „Hiesbökovské“, tedy špičkové kvalitě. Ve stavebnici je vše potřebné k dokončení modelu kromě potahového materiálu, lepidla a RC vybavení. Součástí stavebnice jsou i šikovné velkoplošné a malé brousítko včetně brusného papíru.

18
RC revue 12/2018

Elektrovětroň pro radost z létání Post scriptum

Moje běžná denní plocha k létání je vymezena zástavbou sídliště Karviná – Ráj na jedné a Černým lesem na státní hranici s Polskem na straně druhé. Říkám „moje“, protože už sem chodím sám. Pamatuji, že se nás někdy k podvečernímu létání sešlo až osm, vyzbrojeni skládacími židličkami a nějakým tím pivem. Za ta léta už jsem tam zbyl sám, většina letových přátel ale přihlíží z nedalekého hřbitova, takže vlastně létám stále v jejich společnosti. Měli jsme vždy snahu vykouzlit z našich modelů co nejdelší let na jedno nabití baterie. I tak byly naše lety dlouhé, z původní půlhodinky jsme to postupně dotáhli až na hodinu. V současné době mám – díky bateriím Power Ion 2100 od firmy JETI model – energii již na dvě hodiny letu. Kdo dolétal a přistál, složil „nádobíčko“ a odcházel domů. Vžilo se rozloučení větou: „poslední zhasne“ – tím byl v přeneseném slova smyslu myšlen západ slunce. Většinou to vycházelo na mě a ten pokyn beru velmi vážně dodnes.

22
RC revue 12/2018

Rychlý elektrolet P-51D Mustang

Několik let poté, co jsem prodal DogFightera od Multiplexu, jsem opět po létech dostal chuť na malé, levné a skladné éro, které bude umět hodně rychle prosvištět půl metru nad dráhou, ale zároveň to nebude žádná jedovatá potvora. Prohlédl jsem si pár videí modelů z různých pěnových materiálů a měl téměř vybráno. Až mi pod odkaz na diskuzi přidal komentář Peter Kapuscinský, známý modelář, soutěžící v akrobatických upoutaných modelech a výrobce dřevěných „rozsypů“ i laminátových modelů známých pod značkou VEKA model. Napsal něco ve smyslu, že už bych už mohl mít rozum. Tak jsem výběr přehodnotil.

27
RC revue 12/2018

Ibalgin párty aneb Jeti Model Meeting 2018

Rok se sešel s rokem a my všichni, co jsme postižení elektropohonem, jsme se mohli opět sejít na letišti Czech Heaven v Budkovicích u příležitosti 24. ročníku tradičního setkání elektroletců – na Jeti Model Meetingu. Opravdu to letí, ještě si dobře pamatuji na první elektropokusy s motory Mabuchi a Speedy čtyřstovkami. Je to už dávno a kdo by tehdy tušil, že pohon elektrony bude srovnatelný s energií vzplanuvšího benzinu. Firma Jeti Model je u toho od samého počátku.

32
RC revue 12/2018

Ohlédnutí za Modelářskou leteckou poutí v Mýtě

V sobotu 4. srpna se na modelářském letišti klubu AMG Mýto konala tradiční akce s názvem Modelářská letecká pouť. Na ni jsem se jel podívat již podruhé. Dopoledne se létalo volně, komentovaný program začal ve 13.30 hod. Již po hodině se však zdvihl silný vítr a poté účastníky zkropil slušný liják, nicméně netrval dlouho a brzy opět vykouklo slunce a na asfaltu ani vyprahlém trávníku nezbyla po dešti ani památka. Vzletová plocha letiště v Kařízku měří 250 m, je buď z poměrně slušného, avšak hrubšího asfaltu, anebo mají piloti možnost využít posekanou trávu rovnoběžně s asfaltem.

36
RC revue 12/2018

Polomaketa klasického dvouplošníku WACO

Mezi modeláři i piloty se říká, že dvouplošník umí víc než letadlo s jedním křídlem. Za ty roky, co se létání s modely věnuji, mohu potvrdit, že na tom něco je a s několika svými dvouplošníky si vždy rád zalétám. Zatímco s menšími dvouplošníky z pěnových hmot S.E.5 (RC revue 6/2013), Pitts Python (RC revue 8/2013), P3 Revo (RC revue 5/2017) a nakonec i s trojplošníkem Fokker Dr.1 (RC revue 9/2017) si létání užívám, s velkými dvouplošníky s benzinovými motory mám zatím nějakou smůlu. Christen Eagle (RC revue 10/2007) o rozpětí 1 550 mm mi kvůli své hmotnosti zrovna moc dobře nelétal, i když motor MVVS 30 dělal, co mohl, a model P3 Revolution (RC revue 1/2017) o rozpětí dva metry s motorem Evolution 62GX jsem kvůli své zbytečné chybě zrušil při osmém letu.

37
RC revue 12/2018

Heinkel He 219 Uhu (LB-79)

Zahájení britské bombardovací ofenzivy proti Německu v roce 1940 neznamenalo zpočátku pro Luftwaffe zvláštní problém. Vývoj válečných událostí však brzy přinesl nutnost zkonstruovat nový specializovaný noční stíhač, který by měl alespoň trochu efektivně bránit území Německa před nálety RAF. Práce na He 219 byly zahájeny v lednu 1942. Dne 15. listopadu 1942 vzlétl první prototyp He 219V-1, zalétávací piloti byli spokojeni s jeho letovými vlastnostmi a výkony. Letoun byl postupně upravován, pátý prototyp He 219V-5 měl již zabudovaný radar FuG 212 Lichtenstein C-1 a výzbroj šesti kanonů MG 151 ráže 20 mm.

42
RC revue 12/2018

Zhotovenie uhlíkovej rúrky na pevnom kopyte

S výrobou uhlíkových rúrok som začal v roku 2012, keď som vyskúšal technológiu vákuovania. Krídlo som mal hotové, potreboval som pre svoje prvé hádzadlo s názvom Mimi trup a aj keď vždy je možnosť kúpiť hotový výrobok, rozhodol som sa pre zhotovenie vlastného trupu, pretože ma baví nielen lietanie, ale najmä stavba. Na internete je možné nájsť pomerne veľa informácií, respektive video návodov, ako zhotoviť uhlíkovú rúrku, dokonca aj v modelárskej tlači už bolo na túto tému zverejnené niekoľko článkov. Nakoniec, aj ja som sa inšpiroval a nevymýšľal som už vymyslené. Spoločným menovateľom všeobecne známych postupov je však ten, že základom pri práci je kopyto. Prínos môjho článku je v tom, že si ukážeme postup, kedy je možné zhotoviť si vlastný „trup“ aj bez nutnosti použitia častokrát drahého a  nedostupného kopyta.

46
RC revue 12/2018

Sub Regatta 2018 a II. mistrovství Evropy pro modely ponorek

Když jsme se předloni po závěrečném ceremoniálu na koupališti Zbojnička v Bratislavě Rači loučili, většina z nás měla za to, že mistrovství Evropy v kategorii RC modelů ponorek, které právě skončilo, bylo pouze ojedinělou, spíše neformální akcí, jak tomu bylo v rámci Sub Regatty v Bratislavě nebo U-Boot-Treffen v Neulengbachu doposud. Oznámení o konání druhého ročníku evropského šampionátu v rámci Sub Regatty 2018 bylo tudíž pro mnohé spíše překvapením.

54
RC revue 12/2018

Moravský pohár 2018 v Dolním Žlebu

Závěrečná soutěž letošního ročníku Moravského poháru 2018 proběhla o víkendu 15. až 16. září na koupališti v Dolním Žlebu u Šternberka, což je nedaleko Olomouce. Pořadatelské taktovky se chopil tým ze Stanice mladých techniků Mariánské Údolí pod vedením Romana Liberdy. Podobně jako na jiných soutěžích Moravského poháru 2018, mohli si i zde lodní modeláři zajezdit s modely bez rádiového řízení EX-500 a EX-A, F4-A z oblasti lodních maket sekce NS, anebo s modely z vícero tříd sekce M ze skupiny Eco Mini, kam spadaly nejrychlejší modely, které byly k vidění.

58
RC revue 12/2018

Stupavská para 2018

O víkendu 22. až 23. září 2018 se čeští, slovenští a jeden maďarský parníkář sjeli do Stupavy, kde se konal další ročník soutěže modelů parníků. Ta se konala na nevelkém rybníce v místním zámeckém parku za podpory jak samotného města, ležícího kousek od Bratislavy, tak KLoM Stupava, jež celou akci zorganizoval. Počasí bylo milosrdné, v sobotu sice pršelo až skoro do desáté hodiny, ale pak rázem přestalo a vyčasilo se, takže se celkem patnáct parníkářů mohlo pustit do soutěžních plaveb. O celkovou pohodu se postaral Ivan Hořejší, respektive jeho gramofon, z nějž pouštěl hudbu lahodící uším parníkářů.

60
RC revue 12/2018

Mistrovství ČR 2018 třídy FSR-V skončilo

Letošní průběh pěti závodů rychlostních lodí se spalovacími motory třídy FSR-V byl poněkud netradiční. První závod, pořádaný klubem z Pardubic, se jel v Břehách u Přelouče, druhý na Barboře v Duchcově a potom následovaly tři závody v září, konané vždy po čtrnácti dnech na rybníku Hluboký u Holic v Čechách. Pořádal je modelářský klub z Vysokého Mýta, což pro jeho členy znamenalo zvýšenou zátěž, ale zvládli to dobře.

62