RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 2/2013

RC revue 2/2013
1. února vychází druhé číslo čtrnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 2/2013 naleznete

Obsah časopisu RC revue 2/2013
RC revue 2/2013

Lockheed T-33 od firmy Feibao

Čínský výrobce Feibao poprvé představil svůj model amerického cvičného letounu Lockheed T-33 v měřítku 1:4,5 na výstavě v roce 2009. Tou dobou jsem se zpozdil se stavbou svého nového Eurofighteru, takže T-33 mi připadal jako ideální doplněk mé letky, který překlene vznikající pauzu. Vždy se mi líbily typy letadel z raného období proudového pohonu a po F-86 Sabre, MiGu 15 a Hawker Hunteru mi přišel T-33 jako přirozeně další model v pořadí.

1
RC revue 2/2013

Čtyři serva Spektrum

Od firmy Astra dostala naše redakce k vyzkoušení čtyři serva značky Spektrum, dvě určená pro modely letadel (A7030, A6000) a dvě vrtulníková (H3020, H6040). Všechna serva se dodávají v plastových krabičkách opatřených papírovým přebalem s technickými údaji.

10
RC revue 2/2013

Tester akumulátorů Raytronic M8

Přesné měření aktuálního stavu akumulátorů v terénu malým pohotovým přístrojem bez nutnosti vázat se na nabíječ je jistě užitečná věc. Právě k tomu slouží přístroj Raytronic M8, který naší redakci poskytla k vyzkoušení firma Pelikan Daniel, která pod svou značkou tento výrobek distribuuje.

12
RC revue 2/2013

Tři výškoměry

V současné době upadá používání samostatných výškoměrů, které logují data do paměti a změřený údaj zjistíme až doma na PC nebo v lepším případě v notebooku na letišti. Nové vysílače jsou již vybaveny telemetrií, která nám dokáže v reálném čase zobrazit na displeji vysílače nejen výšku modelu letadla, ale podle použitých čidel i další údaje. Výjimkou je kategorie F5J, v níž je nutné použít výškoměr pro kontrolu výšky, ve které se vypnul motor, kvůli výpočtu bodů za let.

14
RC revue 2/2013

Kufríkový nabíjač Equilibrium Quad

Venujem sa modelárčeniu už asi siedmym rokom a za ten čas mi prešlo rukami a dielňou nespočetné množstvo modelov lietadiel, ktoré som staval alebo opravoval pre seba alebo pre svojich kolegov z klubu a kamarátov, či už s elektrickým pohonom, alebo na spaľovací motor. Celý ten čas som používal nabíjač od Robbe, ktorý zvládol bez porúch a problémov všetko to, čo sa po nem chcelo, v čase aj nečase, vetre a zime.

16
RC revue 2/2013

Malá cesta do rádiáčkářského pravěku

RC je zkratka z anglického Radio Control. To v padesátých létech zavánělo americkým imperialismem, a proto byla u nás prosazována zkratka ROM, rádiem ovládaný model. Kdyby se bývala ujala, tak bychom nyní stavěli, létali a občas třískali romáky. Počátky RC modelů u nás spadají do začátku padesátých let, obrovský kus práce při jejich vzniku odvedl Ing. Jan Hajič. Problémy u nás byly nejen se součástkovou základnou, ale i administrativní. Podmínky pro udělení povolení byly velmi přísné a trochu se uvolnily až počátkem šedesátých let. Sériová výroba RC vybavení neexistovala, vše si modelář musel postavit vlastnoručně, pokud mu nepomohl schopný radista.

18
RC revue 2/2013

Historický kluzák EL-2M Šedý vlk

Moje návštěva větroňářské akce Retroplane 2010 konané v Německu na Wasserkuppe mě inspirovala ke stavbě nějakého historika podle pravidel této akce (předlohou modelu musí být kluzák do roku vzniku 1960 a původní dřevěná stavba). Na podzim téhož roku jsem viděl na Rané Jirku Leníka stavět repliku Šedého vlka a bylo rozhodnuto – jednoduché tvary, české letadlo, na Retroplane ještě nelétající, dokonce možnost motorizace.

22
RC revue 2/2013

Mini-Vapor Electric RT F

Mini Vapor je velmi malý a lehký model, a jak již jeho název napovídá, jde o bratříčka známého modelu Vapor, jehož test vyšel v RC revue 1/2009. Model lze zakoupit ve dvou verzích, a to BNF, která je určena vlastníkům RC souprav Spektrum, nebo RTF, tedy kompletní set včetně vysílače. Tuto verzi, konkrétně v módu 1, jsme také obdrželi k otestování od firmy Astra.

26
RC revue 2/2013

Elektrolet pro začátečníky Alpha 139

Začátečnických letadel není nikdy dost. Model Alpha 139 vyrobený pod značkou Axion-RC naše redakce dostala na vyzkoušení od prodejce, firmy RCKing z Rumburku, dovozcem do České repuliky je firma Astra. Číslo v názvu odpovídá rozpětí 139 cm. Díly modelu jsou vypěněny z Flexporu, jedné z variant EPP. Zkoušená sada obsahovala kromě draku osazeného čtyřmi osmnáctigramovými miniservy pohonnou jednotku včetně regulátoru, dvousložkové lepidlo, dokumentaci, náhradní vrtuli, šroubovák a stuhu na anténu.

28
RC revue 2/2013

Výkonný elektrolet E-Typhoon

Dalším výkonným větroněm z nabídky firmy Modelservis Petra Žáka, tentokrát ovšem elektrifikovaným, je E-Typhoon pocházející ze stejné líhně jako větroň Sunbird 60, jehož test byl uveřejněn v RC revue 12/2012. Na první pohled jsou modely velmi podobné, avšak E-Typhoon má o půl metru větší rozpětí křídla a přední část trupu je objemnější, aby zde vznikl odpovídající prostor pro pohonnou jednotku.

30
RC revue 2/2013

Speedy Bee

Před několika měsíci jsem v RC revue popsal model Lazy Bee, respektive sadu pro něj vyfrézovaných dílů. Speedy Bee je model stejné koncepce, má bachratý trup a křídlo s velmi malou štíhlostí. Výrobce dílů jej označuje za akrobatický, což je, podle mého názoru, poněkud nadsazené. Veškeré díly byly vyfrézovány přesně a znamenitě navzájem lícovaly a zapadaly do sebe. K lepení jsem užil kyanoakrylátové, disperzní a acetonové lepidlo. K dodaným dílům si musíme nařezat potřebné balzové lišty.

32
RC revue 2/2013

Několik tipů na úpravu halových modelů

Halová akrobacie udělala od svého počátku v českých halách obrovský pokrok. Díky klesajícím cenám vybavení se modely stávají levnějšími. Díky dřině a perfekcionalismu testovacích pilotů jsou dnešní halové modely tak hodné, že je ve vzduchu udrží téměř kdokoliv. Avšak vedlejším produktem tohoto vývoje jsou drobné detaily, jako třeba to, že se s nimi nesmí moc mlátit. Naneštěstí jsou někteří z nás horší piloti, než na fotografiích na internetu vypadáme, a tak jsme časem přišli s několika nápady jak udržet depronové modely co nejdéle v jednom kuse a původním tvaru.

34
RC revue 2/2013

Pteranodon longiceps

Když se mi před více než dvěma léty dostal do ruky sešit RC revue 5/2006 s článkem Zdeňka Rašky o RC létajícím ptakoještěru, tak jsem ho sice vzal na vědomí, ale nijak zvlášť mne to nepoznamenalo. Za pár dní jsem se však k němu vrátil, vrtala mi totiž hlavou ta černá silueta letícího ptakoještěra na fotografii v titulku. Přece jen deset let práce v muzeu člověka poznamená, a tak jsem na internetu začal pátrat po seriózních podkladech, stahoval různé více či méně povedené rekonstrukce a fotografie kosterních pozůstatků. Ptakoještěrka začala nabývat konkrétní podobu a zdálo se, že by mohla pěkně létat díky nádherně štíhlému křídlu svých pravěkých předků.

36
RC revue 2/2013

RC polomaketa cvičného dvouplošníku

Výkresy tohoto málo známého letounu vznikaly u firmy Heinkel v průběhu roku 1933, kdy ministerstvo letectví objednalo u firem Arado, Focke- -Wulf, Heinkel a Henschel konstrukci lehkého stíhacího letounu s podmínkou použití motoru Argus As-10C. Heinkel zahájil stavbu tří prototypů, z nichž první použil ke statickým a nakonec i lámacím zkouškám. Druhý prototyp vzlétl v létě 1934 s imatrikulací D-IVON a třetí byl dokončen o několik měsíců později. V konečném hodnocení soutěže zvítězila firma Focke- Wulf s typem Fw 56, druhé místo obsadil typ Arado Ar 76, třetí příčku He 74b a soutěž uzavřel Henschel Hs 121.

44
RC revue 2/2013

Miss Aviatik

S RC modely jsem se poprvé setkal v dobách, kdy bylo ještě všechno jinak. Vysílače měly vždy skoro jeden a půl metru dlouhou anténu, serva byla velká a těžká a pouze analogová, od elektromotorů vedly pouze dva kabely a potahovalo se jen papírem. K modelařině mne přivedl můj strýc, když mi bylo asi deset let. U něho jsem poprvé viděl rozestavěné éro. Byl jsem doslova okouzlen při pohledu na balzová žebra srovnaná do jedné řady, spojená krásnými, hladkými smrkovými lištami. Zhruba po roce práce, která většinou spočívala ve shánění materiálu a vybavení, bylo letadlo dokončeno a připraveno na zálet.

48
RC revue 2/2013

Pitts Bulldog

Model vyrába firma Phoenix model a distribuuje ho veľkoobchodná firma Pelikan Daniel. Stavebnica je v prevedení ARF, teda s hotovými a potiahnutými dielmi. Všetky časti modelu boli čisto vyrobené bez viditelných chýb. Model je požehlený fóliou Oracover v atraktívnej žlto-čiernej úprave, doplnenej striebornými pásmi. Krídlo je vcelku, stavebnica ďalej obsahuje nastriekaný podvozok, kolesá z peny, ktoré som hneď vyradil ako nevhodná, tak isto plastové motorové lože, hotové chvostové plochy, spojovací materiál, nádrž, samolepky a ostatné potrebné príslušenstvo.

52
RC revue 2/2013

7. Krtkování 2012

Jako již každým rokem i těsně před Vánocemi 2012 se konalo setkání všech příznivců vrtulníků v Radonicích pod tradičním názvem Krtkování. Letos jen s tím rozdílem, že hlavní pořadatelkou byla paní Škorpilová, i když bylo možné si pohovořit také se Štěpánem Škorpilem – Krtkem – který předal pořádající firmu Heliservis své manželce. Ta zachovala tradici i předvánoční motto: „Nechte své manželky v klidu doma uklízet, nepleťte se jim pod nohama a pojďte si zalítat“, které však v jejím případě pozbývalo smyslu. S paní Škorpilovou se každý z 52 pilotů při zápisu seznámil osobně. Jako každoročně i letos se vybíral příspěvek na dárky pro děti v dětském domově v Dolních Počernicích.

60
RC revue 2/2013

Quadrokoptéra MQR 160 Alupack

S multikoptérami všech možných velikostí se poslední dobou doslova roztrhl pytel a v nabídce je má snad každý velký modelářský výrobce. Malou quadrokoptéru s názvem Quadrocoptera MQR 160 má v nabídce firma Pecka Modelář. Sada je dodávána v lehkém hliníkovém kufříku a kromě čtyř článků AA k napájení vysílače obsahuje vše potřebné k letu, tedy kompletně osazený model, vysílač, akumulátor Li-pol o kapacitě 300 mAh, nabíjecí kabel do USB portu, čtyři náhradní vrtule a černobílý český návod.

61
RC revue 2/2013

Saunders Roe A-19 Cloud

Britská letecká a námořní inženýrská společnost Saunders Roe – Limited, zkráceně Saro, se sídlem na Isle of Wight byla založena v roce 1929. Do svého portfolia si vzala řadu druhů výrobků. Pro tehdejší námořní supervelmoc Velkou Británii hodlala stavět velké hlídkové a dopravní hydroplány a amfibie. Byly to dvou- nebo třímotorové dvouplošníky, avšak tato etapa činnosti firmy nebyla moc úspěšná. Společnost postavila řadu typů, které vesměs skončily jediným vyrobeným prototypem. Obrat nastal stavbou dvoumotorového čtyřmístného hydroplánu v koncepci samonosného hornoplošníku s motory v gondolách nad kovovým trupem. Letoun dostal označení A-17 Cutty Sark, bylo ho vyrobeno dvanáct kusů, které létaly v sedmi státech.

62
RC revue 2/2013

Stolní pásová bruska z ruční pásové brusky

Během několika let se mi v modelářské dílně velmi osvědčila pásová bruska, přitom jsem ji původně kupoval ke zcela jinému účelu – před rekonstrukcí našeho domu kvůli odstranění starých nátěrů z rámů oken. Po dokončení práce jsem tuto pásovou brusku odložil a později používal na další činnosti kolem domu. Shodou okolností jsem v té době pořizoval do jedné ze školních dílen, kde pracuji, nové vybavení a učitelé odborného výcviku si vybrali mimo jiné i stolní pásovou brusku Ferm.

67
RC revue 2/2013

Nýtované plechové lodě

Je více způsobů jak stáhnout kočku z kůže, říkají Britové, a asi nejmaketovější stavbou modelu lodě je ta, již předvedl na výstavě v Dortmundu sympatický Holanďan Jo Kal, bývalý zaměstnanec již zrušené loděnice poblíž nizozemského města Oss. Rozestavěná loď vystavená kýlem vzhůru dává představu o tom, jak pracná a jak řešená je konstrukce, již si pro maximální shodu s předlohou zvolil. „Je to moje poslední velká loď“, říká Jo. Motivem mu bylo postavit lodě z nedávné historie města, aby se tamní mládež dozvěděla, co bylo dříve významným zdrojem obživy jeho obyvatel.

68
RC revue 2/2013

Plachetnice Flying Dutchman II

V RC revue 8/2010 mne zaujal článek Ivana Hořejšího o stavbě malé RC plachetničky Branžeš. Ihned jsem zatoužil postavit si něco podobného a zároveň mi bleskl hlavou nápad. Před mnoha léty vyrábělo výrobní družstvo Igra stavebnici škuneru Flying Dutchman a hliníkový trup tohoto modelu bych měl přece ještě doma někde mít! Stavebnici jsem si před léty koupil ještě jako žák základní školy. S trochu zvláštním pocitem jsem si uvědomil, že od té doby již uplynulo víc než třicet let. Po usilovném hledání jsem konečně držel v ruce zaprášený a zdevastovaný trup původního modelu. Stavba tedy mohla začít.

69
RC revue 2/2013

Přestavba plastikové stavebnice Bismarck 1 : 1 200 na funkční model

Bismarck byl se svou délkou 250,5 m a výtlakem 50 405 tun ve své době největší a nejobávanější německou bitevní lodí. Spuštěn na vodu byl 14. února 1939, zařazen do služby 24. srpna 1940 a potopen 27. května 1941. Dosahoval rychlosti 30 uzlů, což odpovídá cca 54 km/h, a posádku tvořilo 2 092 mužů. Jeho nejmohutnější palebnou sílu tvořilo osm děl ráže 380 mm, které dokázaly vystřelit projektil o hmotnosti 900 kg na vzdálenost 30 km. Kapitánem lodi byl Ernst Lindemann. Bismarck se v květnu 1941 vydal na svou první a zároveň poslední plavbu. Měl za úkol dostat se do Atlantiku, kde by se bezpochyby stal smrtelnou hrozbou pro spojenecké konvoje. Dne 24. května potopil Bismarck britský bitevní křižník HMS Hood, poté byl pronásledován, poškozen po torpédovém útoku dvojplošníků Swordfish z letadlové lodi HMS Ark Royal a nakonec potopen v boji s loděmi HMS King George V, HMS Rodney a dalšími plavidly.

72
RC revue 2/2013

Jak jsem oscilačně zešílel

Problémy s osazením strojovny do mé větší korvety mne donutily navrhnout jednoduchý a relativně rychle zhotovitelný parní strojek, jehož hmotnost o moc nepřesáhne půl kilogramu. Samozřejmě s přepínačem páry, mazničkou, ochlazovačem a s nutným propojením hmotnost trochu nabere, ale do jednoho kilogramu se musím vejít. Stavba začínala stejně jako u jiných parních strojů. Hlavní je však chuť do práce, okořeněná nutností. Nová loď na krku, jubilejní Vyžlovka 2013, nová závodní sezona, půlhodinový závod v Rakousku i s manželkou, kamarádi dychtící mne deklasovat čímkoliv, co pluje rychleji a nerozhoduje, zda si to kupují, anebo dělají sami. To vše jsou pro mne docela silné argumenty ke stavbě.

76