RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 4/2001

RC revue 4/2001

V RC revue 4/2001 kromě jiného najdete:


Střídavé elektromotory Phasor Střídavé elektromotory Phasor
RNDr.Zdeněk Hubáček,CSc.
S příchodem nového tisíciletí se na trhu modelářských elektromotorů objevil nový fenomén – střídavé motory Phasor. Motory nesou značku JETI model. Na letošním mezinárodním veletrhu modelářského zboží v Norimberku zvýšily hladinu adrenalinu většiny modelářských výrobců. Motory jsou v bezsenzorovém provedení vhodné v kombinaci s regulátory JETI, popřípadě i jiných výrobců. Motory se vyrábějí zatím ve čtyřech různých typech. Vzhledem k tomu, že modeláři potřebují předběžné informace před nadcházející sezónou, předkládám čtenářům RCR předběžné měření a základní popis všech motorů.

 


Příjímač MZK FM 5 Příjímač MZK FM 5
Jaroslav Kroufek
vám přináší redakční test miniaturního pětikanálového přijímače z produkce pražská firmy MZK servis. "Rozměry jsou vskutku miniaturní,bez konektorů 22x16x10 mm. S konektory délka činí 27,5 mm. Můj exemplář přijímače měl včetně miniaturního krystalu hmotnost 6,8 g."


RC maketa Fokker Dr I na 10 cm3 RC maketa Fokker Dr I na 10 cm3
z dílny Reného Fanty Vám přinášíme plánek makety německého trojplošníku Fokker Dr I poháněné spalovacím motorem o objemu 10 cm3.
"Německý trojplošník Fokker Dr I se stal legendou první světové války. Tento věhlas však není dán jeho výkony ani počtem vyrobených kusů. Fokker Dr I je však spojován se jménem barona Manfreda von Richthofena,jenž právě na tomto letounu dosáhl svých posledních vítězství. Maketa je poháněna motorem 10 cm3 . Stavebně ani letovými vlastnostmi není vhodná pro méně zkušené modeláře, kteří teprve začínají létat s vícepovelovými modely.


Elektromotor Permax 280 BB Elektromotor Permax 280 BB
Ing.Jan Hajič
podrobil elektromotor Permax 280 BB podrobnému testu, s jehož výsledky se můžete seznámit prostřednictvím přehledných grafů v článku, který popisuje podrobné charakteristiky a vhodné kombinace této pohonné jednotky.


Párty ClasicSlowflyer Párty clasic
 Jaroslav Suchomel
Párty clasic je sportovní elektromodel určený k létání na malých plochách v halách nebo venku za mírného větru. Model je prodáván v téměř hotovém stavu. Stačí jej pouze sestavit a instalovat RC soupravu. Součástí stavebnice je pohonný elektromotor MIG 280 4,5 -8,4 V s převodovkou,třílistá plastová vrtule, lanovody, plastové šrouby pro připevnění křídla a plastové páky kormidel.
"I přes to,že už je mezi našimi elektroletci znám, jsem se rozhodl jej vyzkoušet a ověřit, zda je opravdu tak dobrý, jak se mezi modeláři říká."


Měnič pro žhavení svíček
Měnič pro žhavení svíček Pod označením GO 52 dodává GES-Electronics stavebnici, nebo jako GO 52M hotový oživený modul, sloužící jako měnič 12/1,5 V-6 A pro žhavení svíček modelářských motorů. Zdroj je velmi jednoduchý a levný, stavebnice stojí 178 Kč a hotový modul 219 Kč (bez DPH). Firma nám poskytla jeden exemplář a ten byl podroben redakčnímu testu.


Rozšíření vysílače mc-10Rozšíření vysílače mc-10
 Ing.Michal Černý
Vám poradí, jak velice snadno rozšířit vysílač Graupner MC-10 o pátý až sedmý kanál, které nejsou v základním stavu zapojeny. Popsané řešení umožňuje alternativní připojení spínaných i plynulých ovládacích prvků ke každému kanálu. Úprava je natolik jednoduchá, že si ji může udělat prakticky každý.

UdělátkaUdělátka
Miloš Knap
 "V modelářství mají nezastupitelnou úlohu různá udělátka, která sice mnohdy nejsou nezbytná, ale ulehčují práci, hlavně ji však zpřesňují, což považuji za zásadní. Udělátka vznikala šířila se postupně tak, jak se zvyšovaly nároky při stavbě modelů jak byli jejich autoři ochotni pomoci začínajícím modelářům své nápady zveřejňovali.Většina těchto pomůcek je velmi jednoduchá, k jejich zhotovení se dají použít různé materiály – co dům dal. Chtěl bych se podělit o několik přípravků, které jsem si zhotovil velmi se mi osvědčily."


Úprava motoru MVVS 2,5 pro automodelyÚprava motoru MVVS 2,5 pro automodely
Boris Baránek 
popisuje přestavbu motoru MVVS 2,5, pro použití ve většině aut v měřítku 1:10.
"K prestavbe motora MVVS 2,5, vhodného na použitie vo väčšine áut v mierke 1:10, som sa rozhodol po zvážení nákladov na repasi motora Kyosho, Tie by presiahli čiastku 3000 Kč,čo je pre väčšinu re- kreačných jazdcov v podstate neúnosné. Cena nového motora sa pohybuje okolo 5000 Kč. Preto som použil rovnocen- ný motor z tuzemska, ktorý som upravil pre ahový štartér z motora Kyosho. Cena následnej repase neprekročí 600 Kč."


VrtulníkMakety vrtulníků v novém tisíciletí
 Ing.V.Burian, RC klub Praha
zpracoval pro čtenáře RC revue, zejména však pro příznivce maket všeho druhu, malou rekapitulaci současného stavu krátkou vyhlídku do doby nejbližší ve zcela nepochybně nejmladší kategorii v RC modelářské technice.


BismarckJak se to dělalo kdysi
Ing.Michal Černý 
Technika,včetně té naší, modelářské, se v posledních létech vyvíjí velmi bouřlivě. Co bylo hitem někdy před pěti nebo deseti léty, to už je dnes většinou překonanou a odloženou záležitostí. Přesto má smysl vrcet se k modelům starým, k technickým řešením, která ve své době vyžadovala velký kus vtipu a dovednosti. Nejen staré spalovací motory a konstrukce leteckých modelů, dnes oldtimerů, mají svou krásu. Pohled na starší modely také nutí často k zamyšlení: „Když tohle bylo možné dokázat před třiceti léty,co všechno by bylo možné udělat s dnešními možnostmi?“ Zkuste si položit stejnou otázku při prohlížení fotografií modelu Bismarck, který dokončil pan Karas z Prahy v roce 1970.a mnoho dalších zajímavých článků...


V RC revue 4/2001 naleznete

Obsah časopisu RC revue 4/2001

Víkend s modely

2

Představujeme

2

13.ročník PI ligy

4

Zlín 122 na gumu

4

Cvičný U-model Minimerlin

6

Chytrý provázek

8

Motorový oldtimer Ascender

8

Krystaly

11

Měnič pro žhavení svíček

12

Příjímač MZK FM 5

12

RC odpovědna

14

Rozšíření vysílače mc-10

14

Ocasní plochy u větroňů

16

Samokřídlo Winlord

16

Ufóó,ufóó (silvestrovský noční let)

19

Pohonné synchronní elektromotory 4

20

Pro šikovné ruce

22

Patchen Explorer TSC-2 na „480 “

22

Elektromotor Permax 280 BB

24

Střídavé elektromotory Phasor

26

Slowflyer Párty clasic

28

O konverzi motorových modelů na elektropohon

30

Ostruha s kolem (Elektro Čech)

33

Ladění motorů

33

Model s prstencovým křídlem Ringflügler

34

RC maketa Fokker Dr I na 10 cm3

36

Makety vrtulníků v novém tisíciletí

38

Zatáčka 90 °

39

„Udělátka “

40

Pro maketáře:SOCATA TB 20 Trinidad

42

Maketa lodě Bismarck z roku 1970

44

Úprava motoru MVVS 2,5 pro automodely

46

Halové mistrovství ČR aut 1:5,1:6

48

Novinky na www.rcrevue.cz

50

Modelářský internet na Slovensku

50

Fotografujeme modely (digitálně)

52

Vaším objektivem

53

Řádková inzerce

55

Z vašich dopisů

56