RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 4/2016

RC revue 4/2016
1. dubna vychází čtvrté číslo sedmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 4/2016 naleznete

Obsah časopisu RC revue 4/2016
RC revue 4/2016

Olympiáda letectví – World Air Games

World Air Games neboli Světové letecké hry jsou vlajkovou lodí mezi akcemi pořádanými pod hlavičkou organizace FAI (Fédération Aéronautique Internationale). Jsou atraktivnější a důležitější než jakákoliv jiná letecká událost, včetně světového šampionátu. Do dnešního dne se hry konaly čtyřikrát. První byly uspořádány v Turecku v roce 1997, následovaly hry ve Španělsku v roce 2001, v Itálii v roce 2009 a konečně ty zatím poslední ve Spojených arabských emirátech v roce 2015.

1
RC revue 4/2016

Revoluce v programování vysílačů? Multiplex Cockpit SX9

Na konci roku 2015 jsme dostali od dovozce, firmy Pelikan Daniel, k vyzkoušení úplně nový vysílač firmy Mutliplex – Cock­pit SX9. Vysílač jsme použili k ovládání modelu FunCub XL, který jsme představili na stránkách RC revue 2/2016. Dále jsme jím řídili další EPP letadla, abychom vyzkoušeli nejen ovládání, držení, ale i programování a nastavování tohoto nového palcového devítikanálového vysílače. Jde koncepčně o úplnou novinku, a to nejen tvarem, ale i programováním, které se děje pouze přes barevný dotykový displej. Při programování máme spíše pocit, jako bychom „ťukali“ do chytrého mobilního telefonu nebo tabletu.

13
RC revue 4/2016

Malá serva PS-1161 a PDI-1171

Serva PS-1161 HB a PDI-1161HB jsou dodávána v plastových sáčcích s papírovým přehybem s vytištěnými základními technickými údaji. Ty jsou „historické“, na internetových stránkách jsou sice opravené, ale ne všechny odpovídají skutečnosti – například kmitočet spínání elektromotoru a pásmo necitlivosti.

18
RC revue 4/2016

Slovak Indoor 2016

V sobotu 6. února 2016 se konalo ve Společenském domě ve Viničné otevřené mistrovství Slovenska v halovém létání. Soutěže se zúčastnilo celkem 23 pilotů ze Slovenska i České republiky, kteří létali povinné sestavy kategorií F3P-AP, F3P-AA a RCEA. Dále se soutěžilo v létání na hudbu F3P-AFM a v rychlostním létání RCHP Pylony a Model Air Race.

24
RC revue 4/2016

Akrobat Extra 330SC 60e ARF

V lednu letošního roku se syn Marek rozhodl obnovit svůj hangár a hledal vhodný akrobatický stroj poháněný elektropohonem, kterým by nahradil olétanou starou Extru od firmy Extreme Flight. Ta měla rozpětí cca 150 cm. Po dlouhém hledání nakonec padla volba na další Extru, tentokrát z produkce firmy Hangar 9. Dovozce, firma Astra, ji měl na skladě, a tak byla poměrně velká krabice s modelem za pár dní doma.

28
RC revue 4/2016

Elektromotor Dualsky XM2202TY-24

Firmu Dualsky není třeba českým modelářům představovat, myslím, že za více než deset let působení na modelářském trhu se s jejími výrobky setkal snad každý. Ať už na stránkách časopisů, na internetu nebo na letišti. Pro tuto halovou sezonu rozšířila firma Dualsky svůj sortiment o tři nové elektromotory: XM-2202TY-24 o hmotnosti 11,5 g, XM2203TY-17 o hmotnosti 14 g a XM2203TY-24CR o hmotnosti 18 g s převodovkou pro protiběžné vrtule.

32
RC revue 4/2016

Soutěžní akrobat Mytho S 50E

Tato novinka známého konstruktéra a pilota Sebastiana Silvestriho je vlastně jen zmenšenou variantou „dospělého“ modelu Mytho S pro soutěže F3A. Bez nadsázky je možné konstatovat, že létá stejně dobře jako jeho větší a starší bratr, ale je možné si jej pořídit a vybavit jen za zhruba 40 % finančních nákladů proti velkému Mythovi S. Pokud se ještě rozhodneme pro čínský motor, regulátor a serva jako u testovaného modelu, dá se ušetřit ještě více.

34
RC revue 4/2016

F4U Corsair versus Fw 190A

Naši partu kamarádů na medláneckém letišti stále ještě neomrzelo ani po několika rocích létání EPA kombatu. Nelétáme ho jako naši hlavní modelářskou činnost, tou jsou obří modely a polomakety, ale po odlétání s nimi si kombat dáme. Za ty roky máme za sebou spoustu zábavy, zkušeností, ale i několik zrušených modelů – „killy“ zkrátka ke kombatu patří a musí se s nimi počítat.

37
RC revue 4/2016

Polomaketa Doflug D-3802 (J-401)

Mezi chvílemi volného času, kterého mi opravdu moc nezbývá, jsem se pustil do tvorby zbraní, umístěných u tohoto letounu v křídle. Šlo o dva 20mm kanony. Dvě odpolední kávy a hlavně kanonů z papírových trubiček byly připraveny k jejich elektronizaci – osazení diodami opticky simulujícími výstřely. Do papírových trubiček jsem vtáhl dva tenké vodiče, na jejichž konec jsem připájel vysocesvítivou LED jantarové barvy a opatrně ji za vodiče vtáhl do papírové trubky tvořící ústí hlavně kanonu.

40
RC revue 4/2016

Neobvyklý RC elektrolet Medlán

Při listování staršími ročníky RC revue jsem v čísle 10/2011 narazil na zajímavý francouzský model bezmotorové kachny Canardell. Model mě inspiroval k nakreslení vlastní verze s tlačným elektropohonem. Proti původnímu plánu jsem svislé ocasní plochy umístil na koncové oblouky křídla a doplnil řízení křidélek. Po pár měsících stavby byl model připraven k letu. Potíže vznikly při pokusu stanovit těžiště modelu, protože dostupné počítačové programy poskytovaly velmi podivné výsledky. Nakonec se nám podařilo na německých internetových stránkách najít on-line kalkulátor, který konečně produkoval smysluplné hodnoty.

44
RC revue 4/2016

Spacewalker dvakrát stejně a přece jinak

Všechno to začalo v červenci roku 2013, když jsem z dlouhé chvíle o dovolené začal přemýšlet o tom, co si přes zimu postavím za éro. Chtěl jsem, aby to byla polomaketa motorového letadla o rozpětí cca 2,5 metru s benzinovým motorem. Protože jsem si chtěl maximálně ulehčit práci, začal jsem hledat v dostupných stavebnicích v rozsypu. Do oka mi padl model Spacewalkeru od firmy SIG v měřítku 1 : 3. Protože nerad kupuji „zajíce v pytli“, vznesl jsem dotaz na zkušenosti s ním v příslušné rubrice na serveru RC mania. Odpovědí nebylo mnoho, ale ty, co jsem dostal, byly veskrze kladné. A tak bylo rozhodnuto a stavebnici jsem si objednal.

56
RC revue 4/2016

Návrat Mitchella

Sotva jsem se vrátila z letiště, už se mi v hlavě začal rodit nápad na nový článek do RC revue. Pokud si dobře pamatujete, můj článek uveřejněný v RC revue 1/2013, pojednávající o mém příteli a o modelu B-25 Mitchell, končil otázkou „Postavíš nového?“ poté, co se původní model po havárii odebral do „leteckého nebe. Dnes je odpověď na tuto otázku již zodpovězena. Uběhly tři roky a na světě je B-25 Mitchell druhý.

60
RC revue 4/2016

Přestavba „žhavíků” MVVS na samozápalné motory

V poslední době stavím historické modely. Pohánět je elektromotorem je sice pohodlné a čisté, ale nějak mi k historikovi „elektrika“ nesedí, zrovna tak ječící „žhavík“. Motory, které tyto modely poháněly, totiž měly 4 000 až 6 000 ot./min. Shánět však funkční historický benzinový motor nebo jeho repliku je finančně dosti náročné. Proto jsem zvolil jinou cestu – úpravu „žhavíka“ na samozápalný motor. Pro přestavbu jsem si vybral motor MVVS 4,6. Motory této značky jsou robustní a snesou zvýšené namáhání po úpravě na samozápalné. Nejvhodnější jsou motory „čtvercové“, o shodném vrtání a zdvihu, nebo ještě lépe „nadčtvercové“ o zdvihu větším než vrtání.

61
RC revue 4/2016

118 Sirius

Záměrem tohoto plánku je především dát možnost znovu začít otcům a dědečkům, kteří po létech opět našli v krabici své staré spolehlivé rádio a modelářské nádobíčko a jimž je dnes balza stejně vzácná jako před léty. Model je také vhodný pro každého, komu nedostatek balzy nedovoluje v započatém modelaření pokračovat a tak využít své RC vybavení.

64
RC revue 4/2016

Tupolev Tu-104A

Tupolev Tu-104 se nesmazatelně zapsal do historie světového letectví, protože šlo o druhý sériově vyráběný dopravní letoun s přetlakovanou kabinou a proudovým pohonem na světě. Vývoj letadla začal v ro- ce 1953 a koncepčně vycházel z bombardéru Tu-16. Přestože na letounu byly použity některé konstrukční celky a stejné motory, i tvarová podobnost je více než zřejmá, nelze Tu-104 označit jako civilní verzi Tu-16.

68
RC revue 4/2016

Soutěžní plachetnice Mariquita

V roce 1911 byla na vodu spuštěna plachetní jachta Mariquita, postavená ve skotských loděnicích ve Fairlie. Jejím konstruktérem byl William Fife III. Tato závodní plachetnice o délce na vodorysce 19 m byla předchůdcem třídy J-Class. Soutěžních klání se účastnila přibližně po dva roky, v roce 1915 byla prodána a několik let ještě strávila na moři, aby nakonec skončila jako hausbót v Suffolku až do roku 1991, kdy byla přemístěna do Hamble a bylo rozhodnuto o její renovaci. Po velice náročných opravách byla v roce 2003 znovu spuštěna na vodu v celé svojí kráse. Od té doby se znovu účastní závodů a setkání po celém světě.

81
RC revue 4/2016

Nový šoupátkový tříválec

Opět jsem se překonal a něco vyplodil. Srovnání mého výtvoru se strojem Mirka Šrámka (RC revue 2/2016) může být zajímavé. Po třech měsících práce jsem měl hotový nový tříválec – „ošulený kompaund“. Cesta k němu nebyla úplně jednoduchá, kamarádi mi „dávali“. Jestli stárnu já nebo jsou oni jsou pracovitější, jako jsem byl kdysi já, to ať posoudí historie. Pravdou je, že jsem toho vloni měl docela hodně a tělo si asi chtělo v zimní přestávce odpočinout, avšak kamarádi, respektive jejich výtvory, způsobili, že vše bylo trochu jinak.

90