RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 6/2001

RC revue 6/2001

V RC revue 6/2001 kromě jiného najdete:


GalaxyStavebnice větroně Galaxy (HACKER Model Production,ČR)
Jaroslav Kroufek

pro Vás připravil redakční test stavebnice termického větroně s řízením kormidel a křidélek. "Model je dodáván v krabici, jejíž vzhled je charakteristický pro výrobce: Červené víko s velkoplošnou barevnou přelepkou s fotografií modelu a základními technickými údaji. Na víku je i seznam materiálu, který je nutno dokoupit. Vzhledem k tomu, že ve stavebnici je i veškerá bižuterie, jde vlastně jen o RC soupravu. Model, který jsem dokončoval, dostala redakce od výrobce v provedení ARF..."


Využití vysílače Modela k simulátoru FMS Využití vysílače Modela k simulátoru FMS
Ing.Michal Černý
Vysílače Modela, kdysi jedny z nejběžnějších na našich letištích, postupně mizejí z používání. Nemusejí ale bez užitku ležet nebo jít přímo do šrotu. Dají se například připojit jako ovladač k modelářskému simulátoru na PC.
Popsaná úprava vysílače se dá zvládnout včetně zhotovení kabelu za méně než hodinu a materiál vyjde asi na 55 Kč.


PonorkaPotichu a rychle dolů (o modelech ponorek) - pokračování
Ing.Michal Černý
Funkční modely ponorek představují pro modeláře výzvu v mnoha ohledech,specifickými technickými problémy konstrukce,jednoduchostí vnějších tvarů kontrastující se složitostí vnitřního vybavení (které ale málokdo ocení) i způsobem předvádění. Je také rozšířeno mnoho pověr o tom, proč vlastně ponorky dělat nejde,případně proč to nemá smysl. Článků publikovaných o modelech ponorek je u nás velmi málo a ty, které vyšly, se většinou dívají na ponorky jako na zvláštnost. Informace, které by pomohly začínajícím zájemcům o stavbu,téměř úplně chybějí.
Následující volný cyklus o ponorkách se pokusí ukázat, že to jde. Přiblížíme si používaná technická řešení v modelech, seznámíme se s etaily nejméně jedné zcela amatérsky postavené české ponorky a s konstrukcí stavebnice komerčně vyráběné, ukážeme si i praktickou a ostupnou cestu k získání malého modelu ponorky.


Polomaketa větroně VLP-1 Šroubek FerdíkPolomaketa větroně VLP-1 Šroubek Ferdík
Jaroslav Kroufek
Modelářský klub Terezín pořádá každoročně setkání příznivců polomaket a maket větroňů.Létá se na modelářské části letiště Roudnice.
Jediný nový model přivezl nestor československých RC větroňářů ing.Jan Heyer. Je to maketa větroně VLP-1 Šroubek Ferdík. V článku naleznete popis tohoto překrásného modelu.


Mistrovství ČR RC buggy 1:8 IC Mistrovství ČR RC buggy 1:8 IC 
Petr Klatovský
Dne 21.dubna se tedy sešli všichni příznivci buggin na závodní dráze v Náchodě. Nejen pro příznivce modelů kategorie Off-Road je připravena obsáhlá reportáž spolu s výsledky a fotografiemi.


Elektrolet Jamba Elektrolet Jamba 
je RC elektrolet určený k rekreačnímu polétání. Je stavebně jednoduchý a materiálově nenáročný. Je navržen pro motor Speed 400/7,2 V. Použít lze rovněž motor řady 480 či Multiplex 450. Plánek tohoto jednoduchého modelu pro čtenáře RCR připravil Jaroslav Mrhal.


Střídavé motory Střídavé motory i pro park flyery
Ing.Michal Černý
Na „elektrofestivalu “,který se uskutečnil na letišti MK Lipence v polovině května, vzbudily značnou pozornost mezi přítomnými malé a výkonné motory Zdeňka Audrlického z Hradce Králové. Motory vyrobené podomácku v prototypech nebo několika kusech jsou zpracované s vysokou profesionalitou a výborně se hodí pro akrobatické modely různých velikostí, závody kolem pylonů i vrtulníky.


Modelářská výstava v Sinsheimu Modelářská výstava v Sinsheimu
R.Krásenský
 Letošní mezinárodní modelářský veletrh v Sinsheimu se konal ve dnech 8.až 11.března. Výstavní exponáty opět zaplnily tři obrovské haly: jedna byla věnována letadlům,druhá lodím a automobilům a třetí modelové železnici. Proti výstavě v Norimberku,která není určena pro veřejnost, nýbrž pouze pro obchodníky a novináře, bývá v Sinsheimu daleko širší sortiment zboží, a co je důležité pro běžného návštěvníka, vše lze také na místě koupit. Nejinak tomu bylo i letos.


Spojování elektromotorů Spojování elektromotorů
Ing.Michal Černý
U vícemotorových elektromodelů je třeba řešit otázku, jak vzájemně přiřadit jednotlivé zdroje, regulátory a motory. Ačkoli jde o problém na první pohled velmi jednoduchý, nemusí to tak vždy být. Autor článku Vás seznámí s řešením zapojení elektromotorů u dvou a čtyř motorových letounů.


Slovenský seriál akrobatov O konverzi motorových modelů na elektropohon
Ing.Alois Raffaj
 Vám v článku, který volně navazuje na příspěvek v RCR 4/2001, zmiňuje o několika zásadách při výběru vhodné stavebnice pro konverzi.
" Protože unás téměř není možné koupit stavebnice větších polomaket navržených pro elektropohon, můžeme si takový model navrhnout sami, což ovšem předpokládá určité zkušenosti. Je také možné převzít osvědčený návrh modelu konstruovaného pro elektropohon nebo upravit konstrukci modelu určeného pro spalovací motor. Všechny tyto varianty však předpokládají, že máme čas na stavbu modelu. Já jsem se spíše než vlastní stavbě chtěl věnovat létání, a tak jsem zvolil další možnost: zakoupit stavebnici modelu určeného pro spalovací motor a místo něj vestavět elektropohon."


Fotografování z víceúčelového  elektroletu Corin FPNVíceúčelový elektrolet Corin FPN
 Jan Štěrba
seznámí čtenáře s mnoha možnostmi využití dvoumetrového elektrovětroně Corin s motorem Speed 600. Fotografování, výsadek parašutisty ani noční létání nečiní tomuto nezáludnému modelu velké potíže...


a mnoho dalších zajímavých článků...


V RC revue 6/2001 naleznete

Obsah časopisu RC revue 6/2001

Představujeme

2

Víkend s modely

2

Vystřelovací MiG-19

4

Papírové trubičky

4

Světový pohár magnetů

6

Rekordní motorový oldtimer ze SSSR

8

Historický větroň Hoverking

8

Spojování elektromotorů

10

Využití vysílače Modela k simulátoru FMS

11

Úprava nabíječe Mini Lader 2

11

Polomaketa větroně VLP-1 Šroubek Ferdík

14

Svahové samokřídlo Mugi

15

Stavebnice větroně Galaxy

16

Elektrolet Jiřička na 400

18

ME termických vetroňov F3J

18

Pohonné synchronní elektromotory 6

20

O konverzi motorových modelů na elektropohon

22

Elektrolet Jamba

24

Pro šikovné ruce

24

Neobvyklé rušení

26

Střídavé motory i pro park flyery

27

Víceúčelový elektrolet Corin FPN

28

Motorák Big Bird the ET

31

Slovenský seriál akrobatov

32

Fun-flyer Twister

34

Dvoupístový motor

34

Aby se nezbortil

37

O velikosti ocasních ploch

37

Modelářská výstava v Sinsheimu

38

Jednosedadlový letoun KZ I

40

Mistrovství ČR lodí v kategoriích E

42

Potichu a rychle dolů (o modelech ponorek)

43

Mistrovství ČR automobilů 1:5

46

Mistrovství ČR RC buggy 1:8 IC

48

Pražský pohár RC buggy 1:8 IC

50

RC tank Leopard 1A4

51

Fotografujeme modely (digitálně)

52

Modely a internet

54

Řádková inzerce

55

Z vašich dopisů

56