RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 6/2016

RC revue 6/2016
1. června vychází šesté číslo sedmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 6/2016 naleznete

Obsah časopisu RC revue 6/2016
RC revue 6/2016

Modellbau Wels 2016

V pátek 8. dubna 2016 jsme spolu s kolegou Jiřím Zikmundem navštívili modelářskou prodejní výstavu v rakouském městě Wels. Město leží nedaleko od jižních Čech, výstava je proto atraktivní i pro české modeláře. V pátek jsme jich tam sice mnoho nepotkali, ale věřím, že o víkendu se jich nechalo zlákat mnohem víc. V pátek bylo chladno a deštivo, takže jsme rádi zalezli do výstavní haly a nevystrčili z ní nos, ale o víkendu bylo lépe a vydařil se i venkovní program, ve kterém vystoupil například Gernot Bruck­mann s Fokkerem Dr.1 v měřítku 1 : 1,2. Avšak i uvnitř haly byl už v pátek zajímavý program, na vnitřní letové ploše účinkoval Jürgen Schönle také s obřím modelem Fokker Dr.1.

10
RC revue 6/2016

73 moskyt

Dostatek motorů o objemu 1,5 cm3 na našem trhu a vydání stavebního plánu Bažant způsobily zvýšení zájmu o malé upoutané modely. Lze předpokládat, že ti, kdož určitého úspěchu dosáhli, se tím nespokojí a budou chtít pokračovat. A jistě ani zkušenější modeláři nepohrdnou občas malým „polítátkem“, letadlu podobným. To byly podněty k návrhu dále popsaného modelu.

13
RC revue 6/2016

Dvakrát Světový pohár F1E 2016

Tak, jak se již stalo zvykem, úvod světového poháru „magnetářů“ na evropském kontinentě obstaraly dvě soutěže na tradičních svazích Větrníku u Vyškova. Pořadatelem soutěží byl MoK Aeroklub Hranice z pověření KLeMČR. Kvůli velmi nepříznivé předpovědi počasí bylo nutné původní termín soutěží 5. a 6. března 2016 posunout o dva týdny na 19. a 20. března. A ani v sobotu 19. března, kdy jsme se sjížděli na benzince ve Vyškově, nevypadalo počasí nejlépe. Mlha a drobné mrholení dělaly pořadatelům značné vrásky na čele. Ne, že by „magnetáři“ byli cukrové panenky, avšak limitní bylo dostat se bezpečně auty na kopec po cca 2 km dlouhé polňačce bez pomoci traktoru nebo pásového vyprošťováku.

14
RC revue 6/2016

Wingstabi RX-9-DR M-LINK

V souvislosti se zkouškami nové RC soupravy Multiplex Cockpit 9 SX (RC revue 4/2016) se nám dostal do rukou i devítikanálový přijímač vybavený tříosým gyroskopem, a to Wingstabi RX-9-DR M-LINK. Při testování stavebnice FunCub XL jsme se rozhodli vyzkoušet i tento přijímač. Přijímač je dodáván ve velmi luxusním balení, nejenže je velmi atraktivně a bezpečně zabalen, ale i jeho vlastní obal je ze žlutooranžově eloxované, po bocích frézované duralové slitiny s duralovým víkem upevněným čtyřmi torx šrouby. Po demontáži víka zjistíme, že deska elektroniky je k duralové krabičce přišroubována třemi šrouby. Po další demontáži máme vlastní elektroniku přijímače venku. Je tvořena dvěma vícevrstvými navzájem v rozích spojenými deskami tištěných spojů.

18
RC revue 6/2016

Jednoduchý levný BEC nejen pro halové akrobaty

Během posledních let se událo hodně zajímavého na poli modelářské elektroniky. Naše modely se stávají většími a výkonnějšími, používáme silnější a rychlejší serva a v modelech je jich čím dál víc. Motorové modely s pěti a více silnými digitálními servy jsou dnes běžnou součástí modelářských letišť. Výrobci elektroniky z velké části přešli na HV napájení dvěma články Li-pol nebo Li-ion baterií, dostupných za velmi přijatelné ceny v mnoha kapacitách. Kvůli vysokým odběrům by bylo snižování napětí na dříve běžných 6 V přece jen problematičtější a vyšší napětí se k napájení silných serv hodí.

20
RC revue 6/2016

Spektrum AR636 AS3X Sport – zkušenosti s nastavením přes PC a mobilní zařízení

Rozsáhlý test přijímače Spektrum AR636 Sport, který obsahuje stabilizaci AS3X a pracuje se systémy DSM2/DSMX, si čtenáři mohli přečíst v RC revue 11/2014. Na tomto přijímači mě zaujala možnost programování přes smartphony či počítač, a tak jsem neváhal a u firmy Astra, která výrobky koncernu Horizon Hobby dodává do České republiky, si přijímač objednal. Vzhledem k tomu, že veškeré možnosti přijímače a jeho nastavení byly podrobně popsány ve zmíněném testu a na internetových stránkách www.astramodel.cz je podrobně zpracovaný textový i obrazový průvodce, zmíním se v článku jen o programu pro PC a svých zkušenostech s připojením mobilních zařízení.

24
RC revue 6/2016

Osvětlení modelu LED pásky

Říká se: „Když dva dělají totéž, není to totéž“. Když jsem se jednou na podzim 2015 zdržel v podvečer na letišti a s rychlým stmíváním jsem najednou přistával skoro po tmě a prakticky „po hmatu“, napadlo mě, že by se hodilo nějaké osvětlení modelu. Shodou okolností se jeden můj kolega začal zabývat LED pásky, které zkoušel aplikovat jak na své modely, tak i na propagační předměty naší střední školy, kde oba pracujeme. Když jsem tento námět nabízel redakci RC revue, dozvěděl jsem se, že článek s podobnou tématikou už chystá kolega Jan Špatný.

26
RC revue 6/2016

FAI Štrasburk F3P - zkušební soutěž před mistrovstvím světa

Každý druhý rok pořádá FAI mistrovství světa kategorie F3P, tedy halové akrobacie. První dvě mistrovství se konala v Německu a v Polsku. Nepsaným pravidlem se už stalo to, že rok před samotným mistrovstvím v pořádající zemi proběhne „generální zkouška”. Ta vždy přitáhne nejlepší evropské piloty, takže se může nazývat „neoficiální mistrovství Evropy“. Příští mistrovství světa se bude konat ve Štrasburku, což je posledních bezmála sto let francouzské město, ve kterém je známá katedrála Notre-Dame. Organizace FAI a aeroklub de Brumath tedy uspořádaly zkušební soutěž, která se konala 20. a 21. února 2016. Byla to hlavní událost minulé sezony F3P, která přilákala 48 pilotů ze třinácti zemí celé Evropy. Tento článek by čtenářům rád přinesl a předal to, jak se kategorie F3P vyvíjí, a také co můžeme očekávat na mistrovství světa v příštím roce.

31
RC revue 6/2016

Vyhodnocení halové sezony 2015–16 a mistrovství České republiky

Haloletecké mistrovství České republiky, neboli 16. Slow Flyer, se konalo v neděli 6. března 2016 na tradičním místě v hale Na zeleném pruhu v Praze. Pořadatelem byl modelářský klub RC modely a RCmania – modelářský web a dnes už také klub. Hlavním organizátorem byl – jako již tradičně – Tomáš Ciniburk. Letošní ročník měl oproti jiným létům jednu novinku: Pořadatel závod rozšířil o zcela novou kategorii, a to o multikoptéry, jež závodily podle národních pravidel.

34
RC revue 6/2016

Elektrovětroň Elipsoid Pro

Naše redakce získala k vyzkoušení zbrusu nový pohledný rekreační elektrovětroň Elipsoid Pro, který vyrábí brněnská firma Reichard modelsport. Tuto firmu snad nemusím představovat, pan Reichard byl – pokud vím – mezi volňáskáři legenda už když jsem byl špunt, a to jsou osmdesátá léta minulého století. Pokud byste však náhodou nevěděli, tak v Brně u Rechardů je i výborně zásobená prodejna s milým personálem (včetně pana Reicharda mladšího) a také se tam již od začátku devadesátých let vyrábějí stavebnice krásných, promyšlených a létavých větroňů.

38
RC revue 6/2016

Konvertoplán CL-84 Dynavert

První letošní počasím skutečně „jarní den“ byl meteorology avizován na velikonoční neděli 23. března. Mělo být 16 °C, slunečno a vítr vát o rychlosti 3,5 m/s. Byl by hřích takto krásné neděle nevyužít k létání, a proto jsem se domluvil s kolegou Pavlem Zázvorkou na záletu modelu konvertoplánu CL-84 Dynavert, který jsme získali k vyzkoušení od americké firmy Hobbico. Model jsem měl již nějakou dobu připravený v dílně na stole, nastavený ve vysílači, kompletně vyzkoušený v obou režimech, tedy v režimu „vrtulník“ (spíše bych jej definoval jako režim trikoptéry) a režim letadla.

43
RC revue 6/2016

Úvod do FPV létání a FPV letoun

Následující stať se ve své první polovině věnuje vysvětlení principu a termínů z oblasti FPV. Ve druhé polovině je popsán příklad možné konstrukce FPV modelu spolu s několika postřehy z jeho stavby. FPV je relativně novým trendem v oboru leteckého modelářství. Je zkratkou z anglického výrazu „First Person View“, což by se dalo volně přeložit jako létání z pohledu první osoby (zde myšleno pilota letadla). Jinými slovy je to létání za pomoci kamery, která je umístěna na modelu a jejíž obraz je sledován pilotem na zemi.

52
RC revue 6/2016

Jets Over Florida 2016

Nepřičítám si nijak mimořádné zásluhy na tom, že jsem se stal dědečkem floridského vnuka, ale tyto nově vzniknuvší „následky“ jsou znát a jsou pro mne, coby celoživotně zažraného modeláře, velice příjemné a povzbuzující pro můj podzim života. V mezičase mého výchovného působení na vnuka, mimochodem už v ranném věku značného fandy do modelů a letadel vůbec, jsem měl možnost seznámit se se zdejšími modeláři, povětšinou „kluky“ v seniorském věku. Bez problémů mne vzali mezi sebe, především poté, co mi jeden z místních „boys“ půjčil obřího akrobata a já jim ukázal něco ze svého akrobatického umění – pak jsem byl jejich.

56
RC revue 6/2016

Historický motorový model War Baby

V zásuvce mi roky nečinně ležela „nulašestka“ MP Jet, motorářský skvost, která nikdy nebyla ve vzduchu. Protože jsem to chtěl napravit, hledal jsem jednoduchý historický model, který by mohla pohánět. Do oka mi padl motorák War Baby, který postavil americký modelář, v té době sloužící v armádě, Frank V. B. Ehling. Při pohledu na jednoduché tvary modelu jsem si řekl „To je to pravé, co se dá přes zimu postavit i v paneláku!“

59
RC revue 6/2016

Jet Aviation Design Diamond

Jestliže máte rádi létání s rychlými modely a zároveň futuristický design, Diamond je pro vás to pravé. Jeho koncepce i tvary kombinují stíhačky z hvězdných válek, kultovního Flashe Gordona a Gee Bee racery. Výsledkem je model úžasných tvarů poháněný proudovým motorem, který létá jako „kosmická loď“! Diamond byl navržen pro zvládání velmi vysokých rychlostí. S nejvýkonnějšími proudovými motory snadno překračuje rychlost 500 km/h.

64
RC revue 6/2016

Kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Advanced

Různé multikoptéry neboli drony dnes hýbou světem, a to nejen tím modelářským. Mám pocit, že v něm jsou dnes brány spíš „na milost“. Velké drony se používají k profesionálním účelům pro natáčení a fotografování, kontrolu a revize všeho možného na nedostupných místech a samozřejmě i k úkolům vojenským, jak bylo vidět třeba na zbrojařském veletrhu IDET v Brně. Odtud se ostatně rozšířil veřejností používanější výraz dron.

68
RC revue 6/2016

Kvadrokoptéra Aton+ a aplikace Flight Link

V článku v květnovém výtisku RC revue jsme si kvadrokoptéru rozbalili, prohlédli, popsali a zalétali, nyní bych se rád věnoval další oblasti, a to nastavování letových parametrů aplikací Flight Link, která je k dispozici pro zařízení se systémy Android nebo iOS, tedy s telefony či tablety, ktere se už dnes staly běžnou součástí denní potřeby. Na úvod bych se jen rád mimo téma zmínil, že jsem se strojem absolvoval dalších přibližně dvacet nabíjecích cyklů akumulátoru a jsem s ním stále víc spokojen; dostává se mi „do ruky“, a co je myslím podstatná informace, Atonu ani původní sadě vrtulí už nepřibyly žádné nové šrámy.

72
RC revue 6/2016

Z-125/LG-125 Šohaj 2

Krátce po zavedení kluzáku Z-25 Šohaj do provozu byly zahájeny práce na zdokonalené verzi Šohaje, která se do výroby dostala pod označením Z-125 nebo LG-125 Šohaj 2. Přestože se „stopětadvacítka“ od svého předchůdce na první pohled příliš nelišila, změn bylo hodně. Nejmarkantnější změnou bylo instalované přistávací kolo, které umožnilo nejen snadnější transport po zemi, ale snadnější byly i vzlety a přistání. Další nápadnou změnou byl odklápěcí kryt kabiny a čalouněný pilotní prostor. K největší změně ovšem došlo v oblasti centroplánu, kde bylo překonstruováno upevnění polovin křídla, které bylo ve srovnání s Z-25 jednodušší a nevyžadovalo odnímatelný kryt.

74
RC revue 6/2016

O letectví převážně modelářském

A nyní zase z jiné strany k plochám určeným k vytváření vztlaku a přitom co nejmenšího odporu, což jsou křídla a ocasní plochy. Co se děje při površích letounů, zejména na jejich nosných a ocasních plochách, jsme naznačili již dříve. O tom, jak to asi vypadá v tenkých vrstvách proudícího vzduchu, vypovídá již dříve zmíněné Reynoldsovo číslo. Tyto mezní vrstvy jsou tlusté od několika milimetrů u modelů letadel až po více centimetrů u letadel skutečných. Připomeňme následujícím obrázkem 610 jakési porovnání hodnot Re čísla u letounů různých velikostí, včetně mnoha modelů letadel.

78
RC revue 6/2016

Základy strojnictví pro modeláře

Pokud není pro šroub ve spojované součásti vyřezaný vnitřní závit, je pro montáž nutný protikus – matice. V technické praxi se jich používá řada podle konkrétních požadavků. Šestihranné matice Nejběžnější druh matice jak pro závity metrické, tak palcové. Ke každému průměru závitu je podle tabulek přiřazen rozměr šestihranu – takzvaný otvor klíče (například OK13). Stejně je k velkému průměru závitu stanovena výška matice, která zhruba odpovídá právě tomuto průměru. Šestihranné matice nízké Z výše uvedeného důvodu matice větších průměrů pak mohou pro některé aplikace vycházet příliš vysoké. Proto jsou vyráběny matice takzvané nízké, jejichž výška je zhruba poloviční. Mají sice nižší únosnost, ale tam, kde by mohla vysoká matice překážet, postačují.

82
RC revue 6/2016

Tug Towing odstartoval sezonu 2016 regatou v Mostě

Je to již vlastně tradice, kdy se do Mostu k jednomu docela malému krytému bazénu sjede několik nadšených lodních modelářů s remorkéry všech možných typů a velikostí. Oslovují se „kapitáne“ a mají jediný cíl – na stísněné vodní ploše, kde je vytyčena soutěžní trať, zažít co nejvíce zábavy při vlečení nebo tlačení polomaket nákladních lodí a van. Pro letošní regatu, konanou ve dnech 12. a 13. března, byla zvolena stejná trať jako v roce 2014.

85
RC revue 6/2016

Parní Vyžlovka 2016

Když se blížil 13. ročník soutěžního srazu majitelů modelů lodí s parními stroji na Vyžlovce, říkal jsem si, jaká tragédie nás v souvislosti s tímto nepopulárním číslem postihne. Požár jsme prodělali vloni a utopený model se konal několik let zpátky. Že by obojí? Na přání skalních účastníků jsme se s termínem vrátili do poloviny dubna. V sobotu 16. dubna tak Vyžlovský rybník přivítal parníkáře jak z Čech a Moravy, tak ze Slovenska. Ze Slezska bohužel nikdo nedorazil.

88
RC revue 6/2016

Plachetnice Footy se hlásí o slovo i v Čechách

Jistý si nejsem, ale myslím si, že první zmínka o plachetnicích třídy Footy zazněla v RC revue 8/2010 z úst parníkáře Ivana Hořejšího v článku o stavbě plachetničky Branžež. Od té doby uplynulo mnoho času, na Moravě se třída plachetnic Footy ujala na soutěžích Moravského poháru, jen v Čechách zůstalo ticho po pěšině. A proto jsem se coby majitel jedné takové plachetnice rozhodl seriál soutěží uspořádat v následujících termínech: 2. dubna 2016, Stodůlecký rybník na Lužinách v Praze;

92