RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 7/2016

RC revue 7/2016
1. července vychází sedmé číslo sedmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 7/2016 naleznete

Obsah časopisu RC revue 7/2016
RC revue 7/2016

Šestý a sedmý BAE Hawk s proudovým motorem

Modeláři a piloti, které znám, si vybírají jako předlohy pro své modely buď letouny neokoukané, nezvyklé, anebo předlohy notoricky známé a odzkoušené. Hrdina tohoto článku, model BAE Hawk, patří do skupiny druhé. Létá jich na modelářském nebi po celém světě nepočítaně, protože model tohoto známého cvičného letounu prostě dobře vypadá a perfektně létá. Dal jsem si tu práci, prošel si záznamy o svých modelech za roky zpátky a dal jsem tomuto konkrétnímu Hawku pořadová čísla šest a sedm. Proč rovnou dvě, to vysvětlím později. Model BAE Hawk Mk.66 pochází z produkce německé firmy Tomahawk Design, má rozpětí 2 700 mm a délku 3 500 mm, jde tedy o obří model s proudovým motorem. Předlohou tomuto modelu je britský cvičný jednomotorový dvoumístný letoun, který vyrábí společnost BAE Systems.

1
RC revue 7/2016

Dana po čtyřicítce

Otevřít čtyři desetiletí starou stavebnici je vzrušující už jen poučnou konfrontací s realitami sedmdesátých let. Zvláště když byla už jednou testována vrstevníky, jak nám to předkládá Modelář 11/1974. Na první pohled je zarážející nízká kvalita smrkových lišt. Jsou z nekvalitních, sukovitých polotovarů, na řezu vidíme špatnou orientaci letokruhů a na povrch léta vybíhají až pod úhlem 45°! Rovnoletou lištu mezi nimi nenajdeme. V návodu nás výrobce upozorňuje, že v důsledku dodávek méně kvalitního řeziva nemůže dodávat bezvadné lišty, a proto jich je ve stavebnici více, aby si modelář mohl vybrat. Ocitujeme: „Každý modelář si vybere pro sestavení ploch lišty rovné, bez šikmých let a suků. Zbývající lišty se jistě hodí při stavbě jiných modelů.“ Dnešní čtenář kroutí hlavou, proč lišty bez suků nevybral už výrobce? Ale doba to byla jiná a ptát se logicky, když se muselo brát, co bylo, to prostě nedávalo smysl.

10
RC revue 7/2016

Plánek Modelář 8 Leningradec

Letadlo Leningradec je zdařilou amatérskou konstrukcí leningradských leteckých sportovců, bývalých modelářů. Je to jednomístný celodřevěný vzpěrový hornoplošník. Podrobnější výkres a popis skutečného letadla najdete v Modeláři č. 7/1964. Upoutaná maketa Leningradec, zmenšená v měřítku 1 : 7, je celkovým tvarem i rozmístěním žeber, nosníků a podélníků věrnou kopii skutečného letadla. Celý model, postavený jenom z tuzemského materiálu (bez balzy), je konstruován tak, aby modelář s ním mohl získat na soutěži co nejvíce bodů za zhotovení. Proto jsou provedeny křidélka i přistávací klapky (lze je udělat ještě funkční, tzn. sklápěcí společně s ovládáním otáček motoru) a směrové kormidlo jako samostatné celky a je použito zařízení pro ovládání otáček motoru pomocí třetího drátu.

14
RC revue 7/2016

RC souprava FrSky Taranis X9E

Od dovozce, firmy Pavel Stein – E-motors, jsme obdrželi k redakčnímu testu šestnáctikanálovou RC soupravu Taranis X9E. Soupravu jsem zkoušel půl roku, tedy velmi důkladně, a zaujala mne natolik, že jsem ji v průběhu testování zakoupil. Tato RC souprava má zvláštní filozofii, a to podle mého názoru díky svému zvláštnímu rodokmenu (viz box). Jeho software totiž nevznikl v laboratořích renomovaných společností, ale jako volný vývoj nadšenců, programátorů a modelářů, kteří si „udělali“ soupravu k obrazu svému, tedy modelářskému a programátorskému. Dodávka obsahuje samotný vysílač včetně osmičlánkové NiMH baterie s kapacitou 2 000 mAh a 1GB paměťové karty, síťový nabíječ, přepravní pouzdro, zádový popruh a šestikanálový telemetrický přijímač X6R. To vše je zabaleno do elegantní černé papírové krabice se střídmým oranžovým potiskem.

16
RC revue 7/2016

Serva nejen pro velké 3D akrobaty

Za poslední dvě sezony jsem se svou Extrou od firmy Pilot RC absolvoval pěkných pár letů a pomalu nastal čas postavit něco nového – opět s rozpětím 2,25 m, hmotností 7–8 kg a 3D akrobat. Protože se držím zásady, že do nového modelu je lepší použít nové vybavení, nastal přirozeně problém s výběrem serv. Na toto téma bylo již mnoho hádek na internetových diskuzích – českých i zahraničních. Po diskuzi s kolegy jsem si objednal serva Savöx SV 1271 SG a SV 1272 SG. Krátce na to přišlo do redakce od firmy Hořejší model k vyzkoušení servo KST X20-3012, které také nabízí zajímavé parametry, a s ním dvě menší – KST MS-320 a KST BLS505. Abych měl rozhodování ještě složitější, německá firma Hacker motor v té době uvedla na trh vlastní serva Ditex a typ TD2612 mi nabídli k vyzkoušení.

20
RC revue 7/2016

Duplex a Spektrum

Má manželka mi k Ježíšku dovolila pořídit si vysílač JETI DC-16. Vzhledem k možnostem systému Duplex jsem se rozhodl tímto vysílačem řídit i všechny své modely vybavené přijímači Spektrum. Jak toho ale dosáhnout? Řešením je převodník, který obsahuje přijímač Duplex Rsat 2 a vysílač (vysílací koncový stupeň) Spektrum. Potud to bylo jasné, ale kam s ním? Na zemi by to asi moc nevysílalo, na tyči ano, ale to bych ji musel tahat s sebou, takže mne napadlo umístit zařízení na popruh vysílače.

26
RC revue 7/2016

Simplex, cvičný hornoplošník poháněný elektromotorem

Model, jehož autorem je známý modelář Ing. Ivan Hořejší, je starý bezmála čtyři desítky roků. Jeho výkres spolu s popisem byl uveřejněn v časopise Modelář 10/1978 a výkres ve skutečné velikosti lze i v současnosti zakoupit v obchodě vydavatelství RCR pod číslem M093s. Samozřejmě byl tehdy poháněn „žhavíky“ o zdvihovém objemu 2,5 až 5,6 cm³ – elektropohon byl ještě v plenkách. Hmotnost modelu se pohybovala od 1 500 do 1 900 g, z čehož RC vybavení tvořilo asi 300 g. Když mi Petr Žák nabídl možnost postavit si ze základní sady jím dodávaných dílů Simplexe, nijak jsem neváhal. Sada obsahuje vyfrézované díly z překližky, smrkové a balzové lišty a ocasní plochy z prkének balzy. Zbytek si musí zajistit sám stavitel, výrobce však připravuje i úplnou stavebnici.

28
RC revue 7/2016

O modeloch z polystyrénu

Chcel bychom sa podeliť o niekoľko svojich postrehov zo stavby modelov lietadiel z expandovaného (bieleho) polystyrénu. Tento materiál sa bežne používa v stavebnom priemysle na zatepľovanie budov. Dostať ho kúpiť v obchodoch so stavebným materiálom. Predáva sa v niekoľkých hrúbkach – 10, 20, 50, 100 mm. Výhodou tohto materiálu je jeho malá hmotnosť a pomerne dobrá spracovateľnosť. Nevýhodou je krehkosť, ktorá sa dá eliminovať výstužou, naprieklad uhlíkovou guľatinou a sklotextolovou páskou. Pri súčasnej veľkej ponuke stavebníc z niekoľkých druhov penových materiálov som sa rozhodol, že skúsim niečo iné, bez nákladných foriem a CNC rezačiek. Moja predstava bola postaviť model akrobatického dvojplošníka, ktorý by mal nízku hmotnosť a slušnú pevnosť pri akrobatickom lietaní.

32
RC revue 7/2016

Úvod do FPV létání a FPV letoun

Před stavbou svého prvního FPV modelu jsem přemýšlel, jak by měl asi vypadat a jaké požadavky by měl splňovat. Prvním impulsem pro uvažování o podobném stroji byl pro mne model Go Discover z nabídky Hobbykingu. Lákala mne rozumná velikost s rozpětím okolo 1 600 mm a nosnost modelu, která umožňovala naložit na palubu veškerou potřebnou elektroniku, kameru s otočným mechanismem (gimbalem) a větší baterii. Záporem byla podle mého názoru relativně vysoká cestovní rychlost okolo 80 km/h, která by se spíše hodila pro dálkové lety. Také přední průhledný kryt kamery prý často utrpěl nepěkné škrábance při přistávání „na břicho“. Pro létání na přímou viditelnost, tedy v okolí pilota tak, jak je povoleno v České republice, mně přišlo podobné řešení příliš adrenalinové. Podle mého názoru je pro takové létání lepší spíše pomalejší letoun, který na malém prostoru nemusíme stále jen točit.

34
RC revue 7/2016

Neobvyklý RC elektrolet Persey

Neúnavný stavitel létajících zvláštností Ing. Juraj Tinka opět nezklamal, když do jeho hangáru přibyl další neobvyklý model – samokřídlo poháněné elektromotorem. Prvním krokem k tomuto modelu byla Jurajovi kresba podobného samokřídla poháněného gumových svazkem, již objevil na internetu. To, že model létal i neřízený, byl dobrý předpoklad k tomu, aby vznikl větší stejně koncipovaný model řízený rádiem. Juraj původní konstrukci upravil tvarově a samozřejmě i pro zástavbu elektromotoru. Že se mu to podařilo nám předvedl 31. ledna 2016 na svém letišti v Příboře. Zálet proběhl bez problémů, stačilo jen model vytrimovat a i přes zimní období Juraj hned „vylétal“ dvě Li-pol baterie. Elegantní byly vzlety ze země, i když jej kamarádi „dobráci“ upozorňovali, že zapomněl namontovat výškovku nebo že to s šetřením materiálem přehání atp.

38
RC revue 7/2016

Otváranie modelárskeho neba na Liptove

V sobotu 7. mája 2016 sa na letisku Jasná v Gôtovanoch uskutočnilo už tradičné modelárske podujatie, ktoré zorganizovali liptovský modelári. Za krásneho slnečného počasia, síce s nárazovým vetrom, sa zišlo cez 30 modelov s početnou diváckou kulisou. Zalietať si prišli modelári z Popradu, Vsetína, Holešova, Zvolena, Banskej Bystrici, Trnavy, Piešťan, Žiliny, Keržmaroku, Námestova ako aj domáci z Liptovského Mikuláša. „Liptáci“ pod vedením predsedom klubu Miroslavom Žákom pripravili celé podujatie na vysokej úrovni, čo iste prispelo k skvelej atmosfére na letisku a celkovú pohodu pri lietaní.

42
RC revue 7/2016

Velký Modelářský letecký den v Suché

Na našem modelářském letišti Modelpark v Suché se snažíme uspokojit potřeby jak pilotů RC modelů všech kategorií, tak i diváků z řad laické veřejnosti, kteří si k naší radosti stále častěji volí Modelpark za cíl svých rodinných výletů. To vše má za následek, že se nám počet akcí, které zde pořádáme, ustálil na číslu čtrnáct, což znamená spooooustu času a víkendů strávených při organizování a zařizování všeho potřebného. To ale zná zajisté každý, kdo nějakou akci pořádá. A o to více, pokud je akce určena pro širokou veřejnost. Touto – pro nás primární – akcí je Velký modelářský letecký den. Druhou divácky hojně navštěvovanou akcí je Polétání s jety, které pořádáme dvakrát ročně – na jaře a na podzim.

44
RC revue 7/2016

Akrobaty F3M poprvé v nové sezoně

Dne 28. května 2016 se u nás konala první soutěž obřích akrobatů kategorie F3M v sezoně 2016. Organizátorem byl modelářský klub ARC Markéta v čele s Petrem Henčlem. Podle propozic měla být registrace zahájena v 8 h, takže se kolem osmé na modelářské letiště v Miskovicích u Kutné Hory začali postupně sjíždět všichni přihlášení piloti. Celkem se na oficiální nástup dostavilo 18 pilotů z České a Slovenské republiky. Pravidla oproti loňské sezoně prošla drobnou úpravou. I v letošním roce se soutěží ve třech výkonnostních kategoriích: Národní kategorie RCAS je rozdělena na třídu Basic, v níž se létá jednodušší povinná sestava převzatá z amerického IMAC. Ze tří odlétaných kol určí pořadí dva lepší výsledky. Druhou částí národní RCAS je třída Intermediate, kde soutěží pokročilejší piloti. Skládá se z povinné sestavy převzaté z IMAC a létá se zde také tajná sestava, která je pilotům předána na ranním nástupu, a Freestyle. Ten však není u nás povinný a nezasahuje tak do celkových výsledků. Létají se celkem dvě povinné a dvě tajné sestavy a pořadí určuje součet lepších kol obou sestav. Sestava IMAC Intermediate se létá také v evropském poháru EAC, kde se do výsledků promítá také volná sestava. Nejtěžší výkonnostní třídou je v České republice oficiální mezinárodní kategorie F3M.

46
RC revue 7/2016

Kapr v luftě

Letní sezona modelářských srazů a show pro mě tradičně začíná na krásném travnatém letišti modelklubu Kardašova Řečice v Jižních Čechách. Akce pojmenovaná Kapr v luftě – podle tradičního kapra podávaného pilotům k obědu – se letos konala po jedenácté. I přes ne zcela příznivou předpověď počasí se kemp i stojánka modelů začaly plnit již v pátek 3. června, kdy dorazila většina účastníků ze vzdálenějších částí republiky. O tom, že v sobotu se bude na co dívat, svědčily jak tréninkové a ladicí lety, tak seznam přihlášených: přes 50 modelů letadel a k tomu skupiny Great War Flying Circus a VÚVL.

50
RC revue 7/2016

Kovové servopáky Pelikan Daniel

Ve větších modelech, především v těch vybavených benzinovým motorem, se na servech často používají kovové páky. Je to proto, že plastové málokterý výrobce vyrábí v dostatečných délkách, a kov je přece jen pevnější. „Tisícihran“ na výstupní hřídeli je u větších serv často vyroben z odolné kovové slitiny a plastovou páku může strhnout. Kovové páky s počtem zubů 25 na náš trh letos začala dodávat také firma Pelikan Daniel. Pro mé akrobatické modely Extra 330 SC od Pilot-RC a Vertigo 2m od Badan.cz jsem vybral čtyři páky o délce 44,5 mm a jednu oboustrannou o délce 114 mm. Dále je v sortimentu jednoramenná o délce 38 mm a dvouramenná o délce 89 mm.

59
RC revue 7/2016

Kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Advanced

Hned druhý den ráno jsme se synem vyrazili do zahrady uskutečnit první let mého Phanto- mu 3. Postavil jsem jej na dlažbu po bazénu a nejdřív podle pokynů na displeji a v návodu zkalibroval kompas. To z pohledu sousedky z vedlejší zahrady vypadalo trochu legračně – otočit se s kvadrokoptérou o 360° a pak totéž s kvadrokoptérou ve svislé poloze. Připadalo mi to trochu jako nějaký indiánský zaklínací tanec před prvním letem. Na displeji telefonu pak syn ťukl na ikonu automatický vzlet a táhnutím po ikoně jej potvrdil. Motory se nejdříve pomalu, posléze rychle roztočily a nakonec se Phantom 3 sám bez zásahů do pák řízení vysílače vznesl do výšky asi 1,2 m a začal viset.

63
RC revue 7/2016

VLP-1 (Vysokoškolský Let Praha) Šroubek Ferdík

Přibližně před sedmdesáti léty byl na akademické půdě tehdejší strojnické fakulty v Praze navržen a postaven skupinou nadšených studentů velmi zdařilý jednomístný větroň, který se do dnešních dnů bohužel nedochoval. Z dostupné literatury je známé, že větroň létal pouze v Praze a v Kralupech nad Vltavou a nebyl ani imatrikulován. V roce 1948 byla v rámci reorganizace sportovního letectví zrušena studentská zájmová skupina VLP a od té doby není znám ani osud prototypu postaveného studenty. Dochovala se pouze malá část výkresů, do kterých byla v pozdější době vkreslována různá vylepšení a úpravy již zalétnutého prototypu.

69
RC revue 7/2016

O letectví převážně modelářském

Jde, jak je již dříve naznačeno, o snahu přetvořit vhodným způsobem nosnou plochu tak, aby dosahovala vyšší vztlak a nepříliš vysoký odpor (vyjma brzdicích klapek a opačného nastavení vztlakových klapek současně s křidélky, což používají často modely). Mění se nejen velikosti ploch, ale i jejich zakřivení a často i při použití štěrbin, které mají napomoci „umravnit“ proud vzduchu tak, aby proudil kudy je třeba. Tyto konstrukce komplikují stavby křídel a zvyšují jejich hmotnost a mohou být také příčinou poruch letových stavů.

74
RC revue 7/2016

RG-65 a NSS v Kútoch

Hneď, ako som sa vrátil zo súťaže v Kútoch, rozmýšľal som, že napíšem reportáž. Veď v ktorej kategórii sa na súťaži stretne 32 súťažiacich! A je povinnosťou informovať ostatných modelárov o takejto akcii. Chuť napísať článok ale zapadla prachom, až telefonát hlavného organizátora, Šaňa, ma prinútil sadnúť za stôl a začať písať o akcii. Prvá tohtoročná seriálová súťaž v kategórii RG-65 bola v kalendári naplánovaná na 9. apríla 2016 na rybníku pri Kútoch. Na tomto rybníku sa RG-čkárska slezina stretáva už po štvrtýkrát. Jazero má výbornú polohu, je v blízkosti diaľnice, pri moravských a rakúskych hraniciach, takže od prvého ročníka môžeme s hrdosťou konštatovať, že má medzinárodný punc.

80
RC revue 7/2016

Memorial cup 2016 pro makety lodí

Letos na jaře pořádal Modelářský klub Brandýs nad Labem již 15. ročník soutěže lodních modelů Memorial cup. Tentokrát to bylo v sobotu 30. dubna. Tato soutěž ve třídách F2 a F4 má dlouholetou tradici. V roce 2000 byla poprvé uvedena jako Memorial cup, a to na počest bývalých členů klubu Jiřího Vorlíčka, Josefa Floriána, Zdeňka Horského a letos poprvé Petra Uzla. Vítězové v jednotlivých třídách získávají putovní poháry.

82
RC revue 7/2016

Moravský pohár 2016 supluje KLoM ČR

V loňském prosincovém vydání časopisu RC revue jsem informoval o závěru Moravského poháru 2015, nyní si dovolím několik vět o jarní části Moravského poháru 2016. V krátkosti uvedu, že jde o seriál pěti víkendových soutěží lodních modelářů, který probíhá mimo oficiální kalendář KLoM ČR a který je určen všem, kteří ve svých loděnicích naleznou vhodný soutěžní model pro některou z vypsaných soutěžních tříd.

86
RC revue 7/2016

Mini Eco Standard – závodní lodě pro (nejen) začátečníky

Letošní změny uskutečněné v pravidlech jedné z kategorií soutěžních lodních modelů ji zpřístupňují pro začínající závodníky. Přiblížíme si, co by potenciální zájemci měli vědět – jak a kde se s těmito loděmi závodí a jak se k podobné lodi dostanou. Tato kategorie byla původně zamýšlena jako školní, určená pro začínající mladé závodníky, takže lodě neměly být extrémně rychlé a především měly být levné a dostupné. Použitý typ stejnosměrného motoru měl ale v závodních lodích krátkou životnost a brzy nesplňoval představy závodníků. Časté výměny tak tuto kategorii prodražily a špatná dostupnost vhodného stejnosměrného motoru ji dále komplikovala. Díky volbě nového typu motoru, tentokrát střídavého, se vrací k původní myšlence.

88
RC revue 7/2016

Návod parníkáře, jak se nezbláznit z přemíry práce

Nejdřív reakce na článek nového kolegy na MoNaKu: Přečetl jsem si několikrát článek nového parníkáře Matouše Havrlíka a pochopil z jeho textu, že se snaží vyprovokovat dalšího, stejně postiženého kolegu k nějaké akci. Jenže se nikdo se až doposud nechytil, takže se sápu po počítači a ťukám do klávesnice ve snaze se nějak k tomu vyjádřit. Jsem samozřejmě rád, že se mezi parníkáři objevil někdo další, to je jasné. Bohužel nevím, co napsat o jeho výrobku. Určitě je pohled na jeho strojovnu silný zážitek, to je také jasné.

90