RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 8/2014

RC revue 8/2014
1. srpna vychází osmé číslo patnáctého ročníku časopisu RC revue
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 8/2014 naleznete

Obsah časopisu RC revue 8/2014
RC revue 8/2014

Maketa F-14 Tomcat

Grumman F-14 Tomcat je nadzvukový, dvoumotorový, dvousedadlový stíhač s měnitelnou geometrií křídla. Byl vyvinut pro americké vojenské námořnictvo v rámci experimentálního programu námořního stíhače (VFX) jako následovník nezdařeného projektu F-111B. Byl to první stíhač z řady „desítkových“ či „náctiletých“ (teen-series) amerických stíhacích letounů vyvíjených podle zkušeností ze soubojů se sovětskými letouny MiG z Vietnamské války. První let prototypu F-14A se uskutečnil 21. prosince 1970, operačně byly první letouny nasazeny v roce 1974, kdy nahradily na palubě letadlové lodi USS Enterprise legendární stíhače McDonnell Douglas F-4 Phantom II. Grummany F-14 Tomcat sloužily v americkém námořnictvu jako letouny pro vybudování vzdušné převahy, plnily i úlohy přepadových stíhačů a taktických průzkumných letounů. V roce 1990 byl letoun vybaven systémem LANTIRN, tedy infračerveným navigačním a zaměřovacím systémem pro noční nasazení, se kterým mohl Tomcat plnit přesné protipozemní mise. Tomcaty byly vyřazeny z aktivní služby v americkém námořnictvu 22. září 2006, kdy je nahradily letouny Boeing F/A-18E a F Super Hornet. Dodnes je několik letounů Tomcat v aktivní službě íránských leteckých sil, které je získaly v roce 1976, kdy ještě měly USA s Íránem přátelské diplomatické vztahy.

1
RC revue 8/2014

Reichard modelsport dvacetiletý

S Bohuslavem Reichardem se znám již přes padesát let. Od dob, kdy jsme spolu na soutěžích soupeřili s modely na gumový pohon. Dodnes se – už nesoutěžně – občas setkáváme, během zatím posledního posezení jsme zavzpomínali na počátky jeho podnikání v oblasti výroby leteckých modelů. Úplné počátky vlastně sahají až do května roku 1972, kdy Bohuš přesídlil z Ostravy do Brna kvůli povinnostem k rodinnému domku, ležícímu v modelářům známé ulici Grohova 52. Po sametové revoluci v přízemí domu Bohuš otevřel modelářskou prodejnu, která se brzy stala mezi modeláři oblíbená nejen kvůli bohatému sortimentu, ale i jako místo setkávání modelářů „jen tak“ a místem, kde – na rozdíl od jiných obchodů – dokázali nejen zboží prodat, ale i odborně poradit.

8
RC revue 8/2014

Letecké modelářství v SSSR a v Litvě

Myslím, že vůbec nemusíme diskutovat o tom, že dnešní modelářství je na hony vzdálené od tohoto koníčka v dobách minulých a příhody, jež jsem zde předložil, jsou dnes jen stěží myslitelné. Dnes existuje řada firem, které nabízejí škálu kvalitních produktů za přijatelnou cenu, dále už mnoho modelářů vlastní CNC stroje, se kterými mohou přesně řezat či frézovat dřevo, plastické hmoty či barevné kovy. Sehnat stavební materiál už také není problém, k dispozici je široký výběr uhlíkových či skelných tkanin, překližku si můžeme vybrat z řady druhů dřev, je dostatek balzy a při stavbě modelů můžeme použít materiály nové generace jako Depron či EPP.

12
RC revue 8/2014

48 Jak-3 a Spitfire MK.XIV

Obě známé stíhačky z druhé světové války měly ještě „dost křídel“ a poměrně velkou vrtuli na to, aby mohly létat i v modelovém provedení. Naproti tomu však dolnoplošné uspořádání a dosti úzké konce křídel skýtají dosti příležitosti k vynaložení důvtipu, aby se model přiměl k poslušnosti. Tyto odlišnosti od běžné modelářské praxe si vyžádaly obšírnější popis stavby, seřízení a zalétávání, což se však vztahuje v hlavních rysech nejenom na oba modely podle tohoto plánku, ale na podobné modely všeobecně.

14
RC revue 8/2014

Hitec Smart Charger H4

Když mi redakce nabídla k vyzkoušení tento výkonný nabíječ, nějak jsem to odsouhlasil a o víc se nestaral. Určitě to bude něco, čím bohové nabíjí bouřkové mraky. Při prvním pohledu na celoplošně potištěnou krabici mne zaujala temná fotografie mocně vyhlížejícího přístroje. Kromě ní je na víku stručný výpis možností nabíječe a bílý nápis Channel Bridge. Channel Bridge je dále vysvětlen: „Dva nezávislé kanály mohou být propojeny do jednoho výkonného kanálu“. V tabulce na zadní straně krabice jsem nakonec dohledal výkon – 4x 120 W (max. 8 A) nebo 2x 240 W (max. 16 A). Tak tím bohové mraky asi nenabíjejí.

18
RC revue 8/2014

Anemometr Vaavud

Anemometr Vaavud patří k řadě zajímavých zařízení, k jejichž zrodu dopomohl známý crowdfundingový portál Kickstarter.com, kde bylo na tento projekt od zájemců vybráno 27 598 £, tedy 138 % částky požadované jeho dánskými tvůrci. Díky firmě Conrad Electronic ČR, která anemometr redakci RC revue zapůjčila, vás nyní můžeme s tímto zajímavým výrobkem seznámit. V čem je tento anemometr proti jiným výjimečný? Především svou jednoduchostí – neobsahuje žádnou elektroniku ani citlivé mechanické součásti, ale jde pouze o otočnou růžici, které vdechne život až chytrý telefon či tablet s vestavěným senzorem magnetického pole. Anemometr se skládá ze tří částí: Plastové růžice se dvěma miskami, plastové středové části zakončené ve tvaru 3,5mm jacku, jenž se zapojí do sluchátkového konektoru telefonu, a dvou neodymových magnetů.

20
RC revue 8/2014

Lietajúci cirkus aerovlekov RC-XXL

Teraz, keď sedím za počítačom, píšem tento článok a pozerám von z okna, konštatujem, že tam hore nás má niekto rád. Keď sme v piatok odchádzali na Myjavu na prvú tohtoročnú súťaž v kategórií aerovleky RC-XXL, Aladin (meteogram) predpovedal silný vietor a v nedeľu popoludní sa mal pridať aj dážď. Predpovede našťastie nevyšli a pán Aladin sa, ako obyčajne, mýlil. Ako napovedá názov, aerovleky RC-XXL je kategória určená pre makety a polomakety vetroňov ovládaných RC súpravou, ktorých rozpätie je väčšie ako 4 metre alebo hmotnosť vyššia ako 4,5 kg. Mierka modelu sa pohybuje od 1 : 6 až po 1 : 2. Špecialitou tejto kategórie je, že modely vetroňov sú vlečené do vzduchu motorovou vlečnou, takže pilot musí ovládať nielen let v termike, ale musí aj vedieť riadiť model za ňou.

24
RC revue 8/2014

Malý rekreační elektroakrobat Pepan

Pepan je malý, materiálově nenáročný akrobatický RC model určený k rekreačnímu polétání. K jeho pohonu slouží elektromotor o výkonu asi od 100 W, plně dostačuje nejlevnější „číňan“. Umožňuje svižné létání na minimálním prostoru, a to i za větru (samozřejmě když to dovoluje umění pilota). Ovládány jsou směrovka, výškovka, křidélka a otáčky motoru, případně lze vypustit ovládání směrovky. Konstrukce modelu je jednoduchá, Pepan má dobré letové vlastnosti, jeho let je klidný, bez záludností a přiměřeně rychlý. Přesto nelze jeho stavbu doporučit modelářům bez předchozí stavební a pilotní praxe. Na stavbu použijeme co nejlehčí balzu převážně střední tvrdosti, nikoliv však na úkor pevnosti; tvrdší použijeme jen na náběžnou lištu křídla a na potah spodní části trupu před křídlem. Při celé stavbě dbáme na kvalitní lepení všech dílů.

27
RC revue 8/2014

Mega Cup 2014

„Tak nám zabili Ferdinanda“, tedy abych byl přesný, tak nám skončila zima, letecká modelářská sezona si nestačila díky „ukrutným mrazům a množství sněhu“ udělat tradiční přestávku, jaro prošlo kolem a se začátkem června tu máme vlaštovky z Afriky spolu se záplavou modelářských akcí a setkání. Tradičně jako první „na ráně“ je Mega Cup, setkání přátel elektropohonu, které nese název jednoho z českých výrobců elektromotorů. Každým rokem bývá první možností se pochlubit, co jsme během zimy v modelářské dílně nakreslili, rozřezali, slepili, vybrousili, nabarvili, následně zalétali a nestačili ještě rozbít. Mnoho ročníků Mega Cupu proběhlo na aeroklubovém letišti v Medlánkách. Poté co se pořadatel RC modelklub Brno přestěhoval na nádherně vybavené modelářské letiště Czech Heaven v Budkovicích, putovaly za ním i všechny akce, které pořádá –, a že jich není málo. Letošní ročník Mega Cupu měl pořadové číslo 16 a překvapivě se nekonal první, ale až druhou červnovou sobotu. První červnový víkend bývá ještě nestálé počasí, a i když v době globálního oteplování se nedá mluvit o jakékoliv prognóze, přece jen se zdá, že se tentokrát pořadatelé trefili. Já navíc nemusel jako každoročně řešit dilema, jestli vyrazit do Budkovic nebo na Aviatickou pouť do Pardubic, která bývala ve stejném termínu. V sobotní ráno přivítalo piloty slunce, předpověď na celý den byla víc než vynikající. Slabounký vítr vanoucí po dráze, letní teploty a nebe bez mráčku. Ti, kteří dorazili, mohli po zaplacení stokorunového poplatku dosyta využít místní krásné asfaltové dráhy a předvést své modely divákům při komentovaném létání.

30
RC revue 8/2014

Elektromaketářská 2014

V sobotu 14. června 2014 se v RC Modelparku v Suché u Teplic konal již čtvrtý ročník setkání příznivců maket a polomaket vojenských letadel poháněných elektromotory. Elektromotor a vojenský původ předlohy jsou vlastně jediná kritéria pro přihlášení modelu. Pravidelně se tak v Modelparku scházejí piloti především warbirdů z ARF stavebnic, ale i stavitelé modelů vojenských letadel konstrukčních i z různých pěnových hmot. Na rozdíl od loňského ročníku, kdy jsme upustili od jakéhokoliv oficiálního bodování a hodnocení modelů, jsme letos vyzkoušeli systém, kdy si modeláři hodnotí své modely a předvedené lety navzájem a anonymně. Díky tomu soutěž probíhala v pohodě a bez napětí. Každý přihlášený modelář při registraci dostal přihlašovací lístek, v němž vyplnil údaje o sobě, o svých modelech a v případě modelu ze stavebnice popsal úpravy, které případně uskutečnil. Dostal také ke každému modelu štítek s číslem, který u něj umístil na stojánce pro následné hodnocení. Spodní část přihlášky se oddělila a sloužila později pro hlasování, který model a která letová ukázka nejvíc zaujaly.

32
RC revue 8/2014

Rekreační elektrolet Retro 2014

Český výrobce modelů z Litomyšle naší redakci poskytl k testu zbrusu novou stavebnici letadla v rozsypu. Model zkonstruovaný Ing. Milošem Mikulkou nemá konkrétní předlohu, účelem bylo přiblížit se školním modelům z osmdesátých let minulého století, a proto model nese jméno Retro 2014. Obsahem stavebnice uložené v lepenkové krabici s barevnou přelepkou jsou laserem vyřezané díly z překližky a balzy, ocelové dráty na podvozek, podvozková kola, svazek smrkových a balzových lišt, dva lanovody, výkres ve skutečné velikosti a návod. Přiloženy jsou i čtyři neodymové magnety pro upevnění krytu bateriového prostoru. Pro dokončení modelu je třeba sáhnout do šuplíkových zásob či navštívit modelářskou prodejnu a ještě dokoupit páky a závěsy kormidel, koncovky lanovodů, zapichovací matice M3 pro upevnění motoru, podložky a pojistné kroužky pro zajištění podvozkových kol, gumu pro poutání křídla, malý kus bukového kolíku o průměru 3 mm, který se použije pro připevnění kapoty motoru, a pravděpodobně jen omylem v mém exempláři stavebnice chyběl, a samozřejmě potahový materiál podle vlastního výběru.

34
RC revue 8/2014

Mezi třemi pylony

Třicátý sedmý ročník Velké cena Mělníka se konal ve dnech 6.– –8. června 2014 na letišti Střemy poblíž Mělníka. Slavnostní zahájení závodu se uskutečnilo v sobotu 7. června za účasti starosty města Mělníka MVDr. Ctirada Mikeše, který ocenil práci pořadatelů a množství zahraničních účastníků – do závodu se překvapivě přihlásilo rekordní množství 60 týmů z Evropy a zámoří. Nakonec na závod nepřicestovali pouze pylonáři z Ukrajiny, kteří vzhledem k vážné situaci ve své zemi nedostali víza. Dá se říci, že se letošní závod Velké ceny Mělníka skutečně mimořádně vyvedl.

43
RC revue 8/2014

Končinská modelářská show 2014

Druhou červnovou neděli se již 20 let tradičně koná Končinská modelářská show. I letos v neděli 8. června uspořádali modeláři klubu FALEMO z Červeného Kostelce tuto modelářskou podívanou. Přestože termín vycházel na Medarda, bylo nádherné slunečné počasí. Teploty přes 30 °C sice modelům, motorům ani pilotům moc neprospěly, ale technika i lidé vydrželi. Show zahájil již tradičně vrtulník společnosti DSA, která provozuje leteckou záchrannou službu. Pak se rozběhl velký kolotoč předvádění leteckých i pozemních modelů – diváci měli možnost vidět na padesátku modelů letadel.

44
RC revue 8/2014

Maketa Cessna 182R

Přestože je mezi modeláři skoro „přecessnováno“, stejně se objevují další a další modely letadel této známé americké firmy. Mezi jejich stavitele se počítám i já – nějak jsem na letouny této značky „marod“. První Cessnu jsem postavil již v roce 1997, šlo o model 177 Cardinal. Kromě vlastních staveb modelářů jsou Cessny oblíbenými předlohami i u výrobců stavebnic, avšak poté, co jsem zhlédl řadu různých pokusů o ztvárnění těchto krásných letadel („čínští soudruzi“ vždycky někde udělali chybu), rozhodl jsem se, že si maketu Cessny raději zkonstruuji a postavím sám a za předlohu si vyberu stroj, který létá u nás. Volba padla na letoun Cessna 182R s imatrikulační značkou OK-LKP.

52
RC revue 8/2014

Abeceda soutěžní RC akrobacie (1)

Tento seriál článků by měl pomoci začínajícím zájemcům o soutěžní RC akrobacii v jejich prvních krocích při nácviku soutěžních akrobatických obratů. Není to tedy seriál pro pokročilé a zkušené RC piloty, ale i oni v něm možná najdou některé užitečné zajímavosti a poznatky. Není to také seriál pro úplné piloty začátečníky vysvětlující funkci křidélek, směrovky, výškovky anebo ovládání motoru, to musí začínající adept soutěžní akrobacie znát ze svých praktických zkušeností při řízení školních či jednodušších RC modelů. Začátečník v něm nalezne pár pokynů k výběru modelu a RC soupravy, doporučení kde a jak tréninkově létat a hlavně pak návod jak létat jednotlivé akrobatické obraty a sestavy. Je to problematika poměrně obsáhlá, a proto se o ní podrobněji rozepíšeme v několika dalších sešitech časopisu RC revue.

60
RC revue 8/2014

Kvadrokoptéra Blade 180QX

Kvadrokoptéra Blade 180QX patří do řady modelů firmy Horizon Hobby vybavených pokročilou stabilizací SAFE (Sensor Assisted Flight Envelope). Se svou vzletovou hmotností pod 100 g patří Blade 180QX mezi modely, se kterými si zalétáme spíše doma a na zahradě než na letišti. Kvadrokoptéra je ve verzi Bind & Fly dodávána v barevně potištěné krabici s madlem, která slouží zároveň jako přepravní kufřík. Krabice obsahuje sestavený model připravený k letu, Li-pol baterii 1s o kapacitě 500 mAh opatřenou konektorem JST, USB nabíječ, čtyři náhradní vrtule, kameru s vysokým podvozkem, návod a drobné příslušenství. Potřebovat budeme vlastní DSM2 nebo DSMX vysílač. Pokud zakoupíme verzi RTF, obsahuje krabice i šestikanálový vysílač a čtyři kusy AA baterií pro jeho napájení. Kamera má již vloženou 2GB MicroSD paměťovou kartu, na niž zaznamenává fotografie a videa.

62
RC revue 8/2014

EDO XOSE-1

Ke konci 2. světové války se firma EDO Aircraft Corporation (Earl D. Osborne), která se specializovala na výrobu mnoha typů plováků pro hydroplány, rozhodla postavit celý letoun pro provoz na vodní hladině. Získala zakázku na výrobu dvou prototypů a desetikusové série letounů pro katapulty bitevních lodí. Vyvíjený letoun byl určen pro průzkum a k protiponorkovým a záchranným akcím. Konstruktérům firmy EDO se podařilo zkonstruovat velmi pohledný jednomístný jednomotorový dolnoplošný hydroplán s centrálním plovákem, uvažovalo se i o stroji vybaveném dvoukolovým pevným podvozkem a ostruhou. Zajímavý byl nápad zavěšovat kontejner pro zachraňované piloty pod křídlo na běžný pumový závěsník. Výroba dvou prototypů se dost protahovala, takže k zalétání došlo až po válce, v roce 1946. Letoun se povedl, ve vzduchu i na vodní hladině měl velmi dobré vlastnosti, americké vojenské námořnictvo však pro něj již nemělo využití a objednávku na desetikusovou sérii zrušilo. EDO XOSE-1 Kromě dvou prototypů bylo postaveno ještě osm letounů, které však námořnictvo nikdy nepřijalo do služby. Dva z nich byly přestavěny na dvoumístnou variantu XOSE-2, uvažovalo se dokonce o stavbě dalších čtyř strojů, ale i tato objednávka byla zrušena. Ono také pro malou firmu pokoušet se konkurovat gigantům jako Curtiss nebo Vought, vyrábějícím i méně povedené letouny stejné kategorie, bylo na pováženou. Stroje nějakou dobu létaly, pak byly uloženy do skladu a posléze sešrotovány. Firma EDO se nadále věnovala už jen výrobě plováků.

66
RC revue 8/2014

Mistrovství ČR lodních maket NS 2014 v Plzni

Pořadatelskou štafetu po KLoM Třebechovice pod Orebem, který uspořádal první dvě soutěže letošního seriálu v Bělči nad Orlicí (viz RC revue 7/2014), převzali lodní modeláři z KLoM Plzeň-Letkov. Plzeňský Bolevecký rybník tak hostil mezi 27. a 29. červnem účastníky 3. a 4. soutěže seriálu mistrovství ČR NS 2014. Tento pozdní termín, kdy již začínají prázdniny, se podepsal na nižší účasti. Bohužel šlo o náhradní řešení, jelikož původně bylo v plánu soutěže uspořádat o týden dříve. Jenže v kempu přes zimu zašantročili knihu objednávek, a tak se muselo přistoupit k tomuto náhradnímu řešení.

68
RC revue 8/2014

Lodněmodelářská mládež v roce 2014

Opomíjenou skupinou akcí, o kterých se v modelářském tisku píše jen vzácně, jsou akce pro mládež. Alespoň v případě lodních modelářů tomu tak je. I mojí vinou. Na soutěže žáků školou povinných sice tu a tam vyrazím, ale žádná velká reportáž se nekoná. Nejinak by tomu bylo i letos, kdybych nedostal spásný nápad poreferovat o více akcích naráz. V průběhu jarních měsíců se v různých krajích České republiky konají krajské přebory žáků. Zpravidla jen tam, kde se najde pořadatel. I tak je nutné na jednom místě uspořádat krajský přebor pro více krajů a jsou i kraje, pro něž se nepodaří krajský přebor uspořádat vůbec. Oficiálně se sice těmto akcím říká „oblastní postupové“, avšak postup na jednorázové mistrovství republiky ve věkové kategorii žáků je již jen formalitou, neboť z krajského kola postupuje automaticky každý. Kde jsou ty doby, kdy bylo nutné zájemce o účast na mistrovství ČR z kapacitních důvodů odmítat.

70
RC revue 8/2014

Model remorkéru pro tug towing

Někdy v polovině roku 2010 jsem se po zevrubné inspekci svého stávajícího lodního parku rozhodl, že si postavím nový model remorkéru pro kategorii tug towing. Zkušeností ze soutěží již bylo mnoho, představa o vlastnostech modelu také, takže zbývalo najít vhodnou předlohu. Tou se stal kanadský remorkér Westminster Pride, který provozuje rejdařství Smith ve Vancouveru. Jde o takzvaný asistenční remorkér (traktor), který je poháněn a ovládán dvěma Z-pohony. Poměr šířky a délky trupu lodi dává záruku vysoké stability. Nechtěl jsem stavět maketu (což jsem splnil) a neměl jsem ani originální plány remorkéru. Musel jsem si je nakreslit sám podle mnoha snímků, které jsem vyhledal na internetu anebo které mi poslali kanadští kolegové modeláři. Vzhledem k možnostem a strojnímu vybavení, jež mám ve své dílně, jsem se rozhodl nepoužít Z-pohony, ale klasické dvoumotorové uspořádání s lodními hřídeli, lodními vrtulemi umístěnými v pevných Kortových dýzách a s dvojicí kormidel za každou vrtulí. Délku trupu jsem zvolil tak, aby remorkér odpovídal neoficiální Třídě 69. Tato kategorie je podle pravidel soutěží tug towing specifikovaná délkou trupu menší nebo rovnou 69 cm. Její výhodou je, že umožňuje remorkéru startovat ve všech kategoriích, tedy těžkém i lehkém tug towingu a případně i jako tlačný remorkér. Přitom nabízí maximální výtlak a velmi dobré nautické vlastnosti.

76