RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 8/2017

RC revue 8/2017
1. srpna vychází osmé číslo osmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 8/2017 naleznete

Obsah časopisu RC revue 8/2017
RC revue 8/2017

Northrop F-5 od Tomahawk Design

Kovářova kobyla chodí bosa, přesně tato fráze mě napadá, když se podívám na postavenou maketu F-5N Tiger II, kterou jsem letos dokončil. Stavebnici modelu jsem totiž dovezl od výrobce už před třemi léty a každý rok jsem měl letadlo v dílně na stole jen pár týdnů. Poslední dvě sezony jsem neměl ani chuť vystupovat po akcích a na to málo, co jsem navštívil, jsem si vždy nějaké letadlo zapůjčil. Můj letoun pochází ze stavebnice firmy Tomahawk Design, je to původně verze F-5E, a rozhodl jsem se postavit maketu letounu F-5N Tiger II v kamufláži letky VFC-111, která slouží k výcviku amerických pilotů.

1
RC revue 8/2017

15. majstrovstvá Európy rádiom riadených historických modelov lietadiel

Pre usporiadanie jubilejných 15. majstrovstiev Európy rádiom riadených historických modelov v roku 2017 bolo vybrané Slovensko, respektíve Slovenský SAM 119, tj. Občianske združenie Klub priateľov historických modelov a motorov SAM Slovak republic, v čele s jeho (odstupujúcim) prezidentom Ferom Swietym, ktorý bol zodpovedný za usporiadanie tejto prestížnej medzinárodnej akcie v období od 18. do 23. júna 2017. Každý, kto bol v organizačnom tíme medzinárodnej akcie, mi dá určite za pravdu, že kalendárny rok je na usporiadanie akcie v takom rozmere doba skôr krátka, ako dlhá na to, aby sa všetko stihlo: administratívne, technicky, organizačne, sponzorsky a inak.

10
RC revue 8/2017

Replika italského motorového modelu z roku 1949 pro pohon elektromotorem K. L. 61

Italský modelář Loris Kanneworff postavil svůj motorový model model, později nazvaný K. L. 61, již v roce 1949. Model o rozpětí 2 250 mm a hmotnosti 1 400 g tehdy poháněl samozápalný motor OSAM (Super Tigre) GB 16 o zdvihovém objemu 6 cm3 s dřevěnou vrtulí 360/180 mm a přestože byl stavebně jednoduchý, nepostrádal určitou eleganci. Jeho tvary padly do oka našemu současnému staviteli historických modelů Ladislavu Kneblovi, který si model K. L. 61 zmenšil pro kategorii Sport 400, v níž létají modely poháněné elektromotory. Ladislav se se svým příkladně zpracovaným modelem K. L. 61 zúčastňuje soutěží pořádaných kluby SAM a je s jeho letovými vlastnostmi a výkony naprosto spokojen.

14
RC revue 8/2017

30 Zero

V leteckých bojích druhé světové války, které se odehrávaly v prostoru Tichomoří, mělo asi do roku 1942 značnou převahu Japonsko nad USA. Podílely se na tom zejména stíhačky firmy Mitsubishi typového označení A6M, nazvané „Zero“, mezi spojenci pak „Zeke“. Byly to lehké, rychlé a obratné celokovové dolnoplošníky s hvězdicovým motorem, se zatahovacím podvozkem a přídavnou palivovou nádrží zavěšenou pod trupem. Letadla byla vyráběna v několika verzích, které se lišily motory, výzbrojí, výstrojí (pro letadlové lodě) a rozpětím. Verze A6M2, použitá jako podklad pro model na plánku, měla rozpětí křídla 12 m, délku trupu 9,06 m a s motorem o 940 koních rychlost asi 530 km/h. Polomaketa Zero je po modelech Spitfire IX (plánek Modelář č. 18) a P-51D Mustang (plánek č. 27) další v řadě nejznámějších letadel z druhé světové války.

18
RC revue 8/2017

RC souprava Futaba T6L Sport

Od plzeňské firmy Hořejší model jsme k vyzkoušení obdrželi jednoduchou RC soupravu pracující v pásmu 2,4 GHz s protokolem T-FHSS Air, která by se na první pohled mohla ztratit mezi záplavou vysílačů podobné koncepce, jimiž bývají například vybaveny sety hotových modelů. Tak tomu však z několika důvodů není. Hlavní důvod je to, že za výrobkem stojí renomovaná japonská firma Futaba, která se výrobou špičkových vysílačů zabývá desítky let. Od toho se odvíjejí další důvody, tedy že jde o výrobek, za kterým stojí zkušená vývojová kancelář, že výrobce dodržel nastavenou kvalitu výroby, nebo že je použit rozšířený a prověřený přenosový protokol.

20
RC revue 8/2017

Světový pohár, EuroTour, InterTour 2017

Technika se v leteckomodelářském sportu žene mílovými kroky kupředu. Uhlíkové kompozity, vakuové laminování, miniaturní silná serva, výkonné BLDC motory a široce programovatelné RC vysílače umožňují vidět v rukou modelářů stroje s tak rychle rostoucí technickou úrovní, jakou bychom mohli přirovnat ke srovnání mobilních telefonů Nokia 5110 a Apple iPhone 7. Bohužel se stejnou rychlostí se vyvíjí i konzumerismus naší společnosti: Je-li možné za 1 000 € investice (= výkonnější motor, méně hmotná pohonná baterie, model s větším rozpětím…) na soutěži získat rozhodující výhodu ve 100 metrech výšky navíc, nebo v 30 sekundách delšího letu, je tato cesta ihned použita, i když se pak výsledek zcela rozchází s původní ideou soutěžní úlohy.

24
RC revue 8/2017

Devatenáctý ročník Mega Cupu

Není moc modelářských akcí, které se mohou pochlubit skoro dvacetiletou tradici. Mega Cup, setkání všech příznivců modelů letadel s elektrickým pohonem, má ke dvaceti ročníkům velmi úspěšně našlápnuto. Na letošní 19. ročník jsme se my pravidelní účastníci netrpělivě těšili a byli jsme zvědaví, jaké počasí pro letošek organizátor, brněnský RC model klub, objednal. V minulý ročnících se objednávka moc nepovedla a třeba vloni musel být Mega Cup pro silný déšť předčasně ukončen. Zlí jazykové dokonce přišli s myšlenkou, že název akce Mega Cup není odvozen od názvu hlavního sponzora, známého brněnského výrobce elektromotorů, firmy Mega motor, ale od miliónu dešťových kapek, které velmi často tuto akci doprovázejí. Letos ale předpovědi na internetových serverech Windguru a YR vypadaly velmi slibně, proto jsem do auta sbalil všechny čtyři své modely, příslušenství a párty stan a vyrazil do Budkovic.

28
RC revue 8/2017

Bambi 3XL

Po prvním letu jsem bez problémů s modelem přistál a zmenšil výchylky směrového kormidla a křidélek, které jsem měl příliš velké, a u pravé klapky zmenšení její výchylky dolů eliminovalo mírné klonění vlevo při vychýlených klapkách. Namixoval jsem křidélka a směrové kormidlo na 50 %. Křidélka se vychylují 12° nahoru a 10° dolů, výškové kormidlo 21° nahoru a 12° dolů, směrové 12° na každou stranu. Nainstaloval jsem rovněž větší vrtuli, která zajistila téměř 50% přírůstek výkonu.

32
RC revue 8/2017

Elektroakrobat Acro E2

Když jsem se v roce 2012 po dlouhé (velice dlouhé) přestávce vrátil k modelařině od reálného létání a přes různé EPP modely jsem se propracoval k ušlechtilejším konstrukcím, například k Elipsoidu, Beaveru, Volcanu nebo Doublemasteru – zprvu tedy nákupem hotových modelů – tak jsem si začal pohrávat s myšlenkou postavit si něco vlastním přičiněním. Vlastním přičiněním poplatným dnešní době, tedy z profi CNC výřezů. V RC revue 9/2013 mne zaujal článek Jaroslava Velce z Kladna o modelu elektroakrobatu Acro-E od pana Jaroslava Velíska z LMK Strážnice. Z jeho popisu a obrázků mi vyšlo, že je to přesně to, co si představuji pod pojmem pěkný velký elektroakrobat klasické konstrukce.

36
RC revue 8/2017

Jedno mistrovství, dvě kategorie, tři mistři

Od roku 2008 se koná mistrovství České republiky pro kategorie maket v Třebíči, respektive v roce 2008 jej uspořádal třebíčský klub na letišti Modelcity u Znojma, od roku 2009 pak pravidelně na svém letišti u obce Střítež. Letos jsme se tedy sešli na desátém, jubilejním republikovém šampionátu pod taktovkou třebíčských modelářů. Většina účastníků se objevila na letišti již v pátek odpoledne, zbytek dorazil v sobotu ráno. Na start závodu nastoupilo šest maketářů v kategorii F4C (nejvíce za poslední roky) a deset v kategorii F4H. Toto tvrzení však není zcela správné – Petr Panni nakonec do bojů nenastoupil kvůli havárii v pátečním tréninku, Václav Janko zase kvůli zdravotnímu stavu (měl zablokovaná záda).

42
RC revue 8/2017

Pylonářské mistrovství České republiky v Blatné

Leteckomodelářský klub AMC Blatná již tradičně každý červen pořádá na nedalekém bývalém vojenském letišti Tchořovice závody modelů letadel kolem pylonů kategorií F3D, F5D a F3T, letos to bylo ve dnech 10. a 11. června 2017. Pro české piloty byl závod vyhlášen jako mistrovství republiky v kategoriích F3D a F5D. V jejich zápolení o titul domácího mistra je doplnila evropská pylonářská špička z Rakouska, Německa, Švýcarska a Francie. Během posledních roků se v Blatné podařilo z prestižního tuzemského závodu s počtem deset až patnáct účastníků vybudovat závod mezinárodního formátu s účastí 40 až 50 závodních týmů.

44
RC revue 8/2017

Benzinový motor GP-88 EVO

Novinku na našem modelářském trhu v kategorii velkých benzinových motorů nabídla naší redakci k vyzkoušení firma Pelikan Daniel. Je jím motor GP-88 EVO od tchaj-wanské firmy Great Power Engine. Redakce zaslala motor na vyzkoušení pro změnu mně a já s tím v první návalu nadšení a zvědavosti souhlasil. Uvažoval jsem, že jej vyzkouším ve svém osvědčeném modelu Katana S33 od firmy Krill model o rozpětí 2,6 m. Model zatím pohání k mé plné spokojenosti motor MVVS 80, vyzkouším tedy alespoň něco nov

47
RC revue 8/2017

Mini tlakoměr Festo MA-QS

Při svých návštěvách na modelářských letištích se svými modely s pneumaticky zatahovatelnými podvozky Grumman F7F Tigercat a B-17 Flying Fortress se mě několik modelářů ptalo, kde jsem sehnal ten mini tlakoměr, který mám zařazený pro kontrolu tlaku v pneumatickém systému modelu. Tento přístroj vyrábí firma Festo Group, celosvětový dodavatel automatizační techniky a systémů pro nejen průmysl, ale i pro oblast průmyslových školení  a vzdělávacích programů.

51
RC revue 8/2017

DJI Mavic PRO

Z mé poslední recenze dronu, šlo o typ Yuneec Typhoon H, bylo možná cítit trochu zklamání. Drony se stávají většími a hmotnějšími a zrovna zkoušený Typ­hoon H pro své rozměry nenacházel oporu ani v kvalitě kamery. Proč by se měl hobby uživatel vláčet s obrovským vysílačem a rozměrným strojem někam na kopec? Krátce poté jsem poprvé na živo viděl dron DJI Mavic PRO. S lepší kamerou, delší dobou letu a rozměry 83 x 83 x 198 mm ve složeném stavu.

57
RC revue 8/2017

GAL.48 Hotspur

Horká etapa druhé světové války na Západě začala tím, že se na belgickou nedobytnou pevnost Eben Emael sneslo hejno německých nákladních kluzáků DFS 230. Během hodiny kluzákový výsadek nekompromisně zvítězil, pevnost přestala existovat. Použití kluzáků mělo oproti klasickému výsadku na padácích tu výhodu, že vojáci zůstali pohromadě ihned po přistání a navíc kluzák mohl nést i další náklad, především těžší výzbroj.

62
RC revue 8/2017

3D tisk v modelářské praxi

Jak už jsem zmiňoval v první části seriálu, budeme se orientovat výhradně na tiskárny FDA, tedy metodu nanášení roztavené plastické hmoty. Tato metoda má totiž pro modeláře podle mého názoru zdaleka nejlepší poměr ceny a užitné hodnoty; nevím například o funkčním modelu letadla vytištěném jinou technologií. Dnes existuje nepřeberné množství různých výrobců a různých modelů 3D tiskáren a protože jsem nebyl ochoten trávit měsíce na internetu vyhledáváním jednotlivých přístrojů a porovnáváním a ověřováním jejich parametrů, rozhodl jsem se k problému výběru postavit z jiné strany. Rozdělil jsem si dostupné tiskárny do tří cenových kategorií a pokusil jsem se zvážit z hlediska požadavků modelářů různá pro a proti.

68
RC revue 8/2017

Mikroklima 2017 – lodní modely v pražském parku

S ročním předstihem se na nás obrátil Odbor životního prostředí a dopravy Úřadu Městské části Praha 9, abychom ve čtvrtek 25. května 2017 svou přítomností obohatili program ekologicky zaměřené akce Mikroklima 2017. Přislíbit s takovým předstihem celodenní účast lodních modelářů v běžný pracovní den byla odvaha, ale naštěstí vše dobře dopadlo. Místem konání byl Park Přátelství v pražském Proseku. Stánek MoNaKa – MOdelařiny NA KOleně pořadatelé rozbili poblíž největší z tamějších vodních ploch, a tak se po vodě mohly prohánět i metrové plachetnice.

71
RC revue 8/2017

Mistrovství ČR lodních maket NS 2017 v Blansku

Klub lodních modelářů Blansko letos oslavuje dvacet let, a proto se tamní modeláři rozhodli uspořádat úvodní dvě soutěže ze seriálu mistrovství České republiky lodních maket sekce NS. S ohledem na zvolenou vodní plochu, kterou je rekreační oblast Palava na okraji Blanska, se ve dnech 26. až 28. května 2017 na vodě neproháněly též plachetnice tříd NSS, a to z prostého důvodu, že už by se tam pro ně potřebné startoviště již nevešlo. Krátce po pátečním zahájení se do práce vrhla bodovací komise, aby porovnala přihlášené modely s modeláři dodanými podklady. Modely třídy F4-A se vrhly přímo na hladinu, neboť u nich se stavba nehodnotí.

72
RC revue 8/2017

Mistrovství ČR 2017 modelů lodí tříd FSR-V je v plném proudu

Každoročně mistrovství České republiky rychlostních lodí se spalovacími motory tříd FSR-V sestává ze seriálu pěti závodů, ze kterých se z bodových zisků jednotlivých závodníků započítají nejlepší tři, a tím je dáno konečné pořadí šampionátu v jednotlivých objemových třídách. Jednotlivé závody jsou přístupné i zahraničním závodníkům a s ohledem na polohu naší republiky v centru Evropy jsou jimi i docela výrazně „okořeněny“. První závod tradičně pořádá modelářský klub z Přerova na vodní ploše v Oseku nad Bečvou. I tam se letos ve většině tříd objevili dva i tři závodníci ze Slovenska, Německa, Polska a jeden Rakušan. Závod se jel o prvním víkendu měsíce května za celkem příznivého počasí.

75