RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 9/2001

RC revue 9/2001

V RC revue 9/2001 kromě jiného najdete:


C -577 –servo na celý život? C -577 – servo na celý život?
Ing.Michal Černý
Vás seznámí s překvapivými výsledky dlohodobého testování serv. Zkoušení byly podrobeny serva Graupner a to digitální serva DS 8041, DS 8025 a servo C-577. "Tento test byl od počátku zamýšlen jako porovnání serv s velmi rozdílným určením od jednoho výrobce, firmy Graupner. Serva spotřebního a serva špičkového. Dopadl úplně jinak,než se zpočátku předpokládalo. Jeho výsledky ale vyvolaly zájem na vyzkoušení serv dalších významných firem, jejichž výrobky jsou na našem trhu".

 

Elektrolety Siesta a Retro 280 Elektrolety Siesta a Retro 280
Jaroslav Kroufek
Od firmy RC Team Svoboda dostala redakce k vyzkoušení stavebnice modelů Siesta a Retro 280 v provedení ARF, tedy v potaženém stavu, téměř připravené k letu. Jedná se o elektrolety poháněné jednotkou Speed 280 s převodem 4:1(Retro převodovka 4,1:1). "Létání s modely je naprosto bezproblémové, jsou vyloženě hodné, s nezáludnými letovými vlastnostmi. Oba zvládnou po roztlačení přemety. Se Siestou jsem bez potíží létal na zádech, v kteréžto poloze se kupodivu pohodlně pilotuje. Oba modely uspokojí i méně zkušené piloty, vzhledem k stupni dokončení je ráno zakoupíme a odpoledne si už zalétáme."


RC příjímač pro vodníky RC příjímač pro vodníky
Ing.Michal Černý
Po „hydro “provedení pohonných regulátorů, které jsou přímo vyráběny tak, aby bez újmy přežily krátký pobyt ve vodě a pokud možno při něm i fungovaly, se na náš trh dostává i první miniaturní RC přijímač podobných vlastností. Je jím upravený přijímač FM 5 od firmy MZK servis. S výsledkem redakčního testu této novinky se můžete seznámit na straně 16.


F-86 SabreSuperobří makety ve Francii
R.Krásenský
pro Vás připravil reportáž ze setkání příznivců superobřích modelů, které se konalo ve dnech 23. a 24.června v La Ferté-Alais (Francie). Zúčastnilo se celkem téměř 140 pilotů se svými modely, ale létalo „jen“ 129 modelů, z čehož téměř polovina byla v kategorii nad 25 kg, tedy skuteční obři!


MotoCalcProgram MotoCalc 6.03
Ing.Alois Raffaj,Ph.D.
 Máte před sebou model, o kterém jste rozhodli, že bude poháněn elektromotorem. Jaký motor, kolik článků v bateriovém paku, použít převodovku či nikoli, když ano, s jakým převodem,jakou vrtuli? Možnosti jednoho zajímavého program pro návrh elektropohonu, vám představíme na straně 28.


Evropský pohár akrobatů EACEvropský pohár akrobatů EAC
 Mgr.Jiří Navrátil
seznámí čtenáře s průběhem a výsledky první letošní soutěže Evropského poháru akrobatů kategorie F3A XL, která se konala 30.června v rakouském Feistritzu/Gailu. Mezi dvěma obrovsky vysoký- mi hradbami Alp, v údolí říčky Gail, se nachází modelářský amfiteátr se vším potřebným vybavením. Zde se sjelo na 25 vyznavačů opravdu velkých modelů a silných motorů. Přijeli nejen staří osvedčení piloti-akrobaté z Německa, Švýcarska, Rakouska a Česka (chyběli jen Slováci a Italové).


Motory na CO<sup>2</sup> ing.Gašparína v minimaketáchOd MiniTornáda po MaxiHurikán
Michal NuClear Polák
Pokud toužíte o zpestření vašich zážitků s MiniTornádem, můžete využít jednu z cest, která k tomu vede, tj. zvýšení výkonu modelu. To lze uskutečnit úpravami pohonné jednotky. Pro pohon byly vyzkoušeny elektromotory Jamara 280 Pro, Multiplex Permax 280 BB, Graupner Speed 300 a s výsledky experimentu vás Michal Polák seznámí na straně 30.

F3J World Cup MartinF3J World Cup Martin
Vojto Stupák
Soutěž Světového poháru v kategorii termických RC větroňů sa konala v dnech 28. a 29. července po osmé na letišti v Tomčanoch nedaleko Martina. Pořadatelům z RC Modelklubu Martin sa přihlásilo 98 soutěžících! Nechyběli tradiční borci z Belgie, Slovinska, Chorvatska, Litvy, Německa, Maďarska a přirozeně z Čech a Slovenska.


Etrich Taube 1910Etrich Taube 1910
Zdeněk Raška
připravil pro čtenáře časopisu plánek polomakety letounu Taube v měřítku 1:14. Letoun se proslavil po celém světě a spolu s francouzskou Antoinette byl označován za světovou špičku v kategorii jednoplošníků. Hned v roce 1910 získal několik mezinárodních cen za výšku letu, vytrvalost i konstrukci. Model je určen převážně pro létání v hale či za velmi klidného počasí. Prototyp je poháněn motorem Faulhaber s převodem 6,3:1 s vrtulí Modela o průměru 180.


Ponorky nové generacePonorky nové generace
Ing.Michal Černý
 Předchozí články o ponorkách mohly trochu vyvolat dojem, že jde o kategorii velmi náročnou na peníze, čas i zkušenosti, které se věnují jen starší modeláři. O tom, že to tak nemusí být vás přesvědčí práce dvou představitelů nové generace, středoškolských studentů, sedmnáctiletého Oty Geržy z moravské Rokytnice a Karla Koubka z Prahy.


Mistrovství ČR buggy 1:8Mistrovství ČR RC buggy 1:8 IC
 Zdeněk Kapička
Ke svému již čtvrtému závodu v seriálu mistrovství České republiky se přesunuli 16.července jezdci s rádiem řízenými modely buggy v měřítku 1:8 do západočeského Jáchymova. Byl to poslední závod před prázdninami, a pro reprezentanty Petra Klatovského a Martina Vinše i poslední možnost přípravy před nadcházejícím mistrovstvím Evropy ve Francii.a mnoho dalších zajímavých článků...


V RC revue 9/2001 naleznete

Obsah časopisu RC revue 9/2001

Představujeme

2

Nabídka plánků RCR

2

Víkend s modely

4

Vystřelovací Vought XF5U-1

6

Mistrovství Evropy juniorů ve volném letu

6

Motory na CO2 ing.Gašparína v minimaketách

8

Historický větroň Aloš -7 -A2

9

Motorový oldtimer Tomboy

10

C -577 –servo na celý život?

13

RC příjímač pro vodníky

16

Světový pohár větroňů F3J v Martině

17

Polomaketa větroně Slingsby T-53B

18

Pro šikovné ruce

18

Aerovleky po česku

20

Mistrovství Slovenska elektroletů F5J

20

RC Slow Flyer Etrich Taube 1910

22

Odpružená vrtule na Speed 400

22

Elektrolety Siesta a Retro 280

24

Pivo,selátko a MiniTornádo

25

Elektra F3F

26

Program MotoCalc 6.03 pro návrh elektropohonu

28

Od MiniTornáda 280 m/s po MaxiHurikán 300 m/s

30

Krychle v luftě

31

Superobří makety ve Francii

32

Winglety

34

Zádrhel (letištní příběh)

34

Motorové samokřídlo Simitar 540

35

Evropský pohár akrobatů v Rakousku

36

Úprava motoru MVVS 7,5

37

Motorový větroň Big Bird na 2 až 2,5 cm3

38

Čmelák s airbrushem

38

Mistrovství Slovenska akrobatů RC-M2

40

Univerzální model Čechie

40

Vydrží ta trubka?

42

Nízká hmotnost modelů a jak na to

43

Zvláštnosti proudění za překážkami

44

Dánské sportovní letadlo KZ-III

46

Mistrovství ČR lodních modelářů -žáků

50

Efeserky ve Vyštuku

51

Ponorky nové generace

52

RC kachna

53

Mistrovství ČR pro makety lodí

54

Mistrovství ČR RC buggy 1:8 IC

56

GP Švýcarska E 1:10 Track

58

Řádková inzerce

61

Vaším objektivem

62

Z vašich dopisů

64