RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 9/2017

RC revue 9/2017
1. září vychází deváté číslo osmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 9/2017 naleznete

Obsah časopisu RC revue 9/2017
RC revue 9/2017

Maketa vrtulníku Mil Mi-8MT

S kamarádem Martinem Horou modelářsky spolupracujeme již řadu let. Martin se původně věnoval převážně modelům poháněným proudovými motory, které si včetně pohonných jednotek sám stavěl. V posledních létech se v blízkosti našeho modelářského letiště, o které se dělíme se skutečnými letadly, začínají rozrůstat „satelitní“ rodinné domky, a tak se stává létání s rychlými proudovými stroji čím dál víc nebezpečnější. Ani jeden z nás nepatří mezi modeláře, kteří často a rádi dojíždějí dlouhé kilometry na jiná letiště, kde je provoz takovýchto modelů možný. Já se proto kromě letadel snažím již pár let také provozovat modely vrtulníků a často jsem Martina popichoval, aby se ke mně připojil. Na má slova vždy shodně reagoval: „Vždyť bych se to ani nenaučil řídit.“ Nicméně mé usilovné naléhání a problémy s létáním na našem letišti po čase přinesly ovoce a Martin si zakoupil tréninkový vrtulník, s nímž velmi brzy poletoval lépe než já, což mě vůbec nepřekvapilo. Protože se oba řadíme mezi modeláře, kteří nejméně stejně rádi modely stavějí, jako s nimi létají, byl už jen skok k otázce, do čeho se pustíme. Kromě toho, že se nám předloha musí líbit, jsme také chtěli něco, co není na modelářském nebi tak často vidět.

1
RC revue 9/2017

10. Festival velkých modelů raket

Čas neuvěřitelně letí, již to bylo podesáté, kdy jsme s Karlem Peckou zorganizovali – letos na sobotu 24. června – setkání „rakeťáků“ v Modelparku Suché. Poslední dny před konáním akce pro mě byly dost napínavé. Ve středu došlo k poruše přívodu elektrického proudu do Modelparku a vypadalo to, že veškeré služby přestanou fungovat. Od rozhlasu až po WC. Díky značnému úsilí Pavla Šterna (byl na dovolené v Norsku!), který do pátku dopoledne zajistil opravu, mi spadl kámen ze srdce a o hodně se mi spravila nálada. V pátek 23. června navečer se sjela skupinka, dá se říci, těch nejaktivnějších, a tak Michal Křížek a Libor Jelínek zkoušeli motory v modelech téměř do tmy. Večerní posezení jen umocnilo náladu a očekávání sobotního dění.

10
RC revue 9/2017

Přijímače se stabilizací FrSky S6R a S8R

Již bezmála dva roky používám k ovládání svých modelů převážně RC soupravu Taranis-E. Tento přístroj mi vcelku vyhovuje a nehodlám jej v dohledné době měnit, takže jsem si pořídil i větší množství přijímačů FrSky. Když se na trhu zhruba před rokem objevily přijímače s integrovanou stabilizací S6R a S8R, dlouho jsem se nerozmýšlel a zakoupil jsem si je „na horší časy“ rovněž. Nejsem velký příznivce stabilizací, ale vlastním model Scorpion z EPP, kde je nějaká jednodušší a levná stabilizace namontována přímo výrobcem a létání s ní (zejména vzlety a přistání) je příjemnější, což spolu s cenou rozhodlo o koupi. Šestikanálový přijímač S6R (mírně okleštěný) je totiž jen o padesát korun dražší než jeho původní nestabilizovaná verze X6R, přijímač S8R pak v době psaní článku stál o 130 Kč víc než nestabilizovaný X8R.

14
RC revue 9/2017

Stroj času

Tento článek jsem nikdy neplánoval napsat. Přesto vznikl. Nejdřív jen jako krátké útržky v mé hlavě a nakonec jsem se rozhodl jej dát na papír a podělit se s ostatními kolegy. Na konci zimy v roce 2016, kterou jsem jako každou jinou zimu trávil ve své dílně stavbou nových modelů na nadcházející sezonu, mně zbyla stavební kapacita, tak na jeden malý model. Asi to všichni stavitelé modelů znají. Máme dlouhý seznam modelů, které se chystáme postavit. Většinou je to tak někde mezi deseti až dvaceti kousky. A najednou se vrhneme na model, který jsme vůbec v plánu neměli, ale prostě zjistíme, že jej postavit musíme mimo jakékoliv pořadí.

18
RC revue 9/2017

Pohár města Holíče – EuroTour F5J

Letiště M. R. Štefánika v příhraniční oblasti Holíč – Hodonín je pro slovenské modeláře podobným symbolem, jako je Raná pro vyznavače větroňářských disciplín u nás. Stačí vzpomenout jména dvou modelářských osobností – bratrů Joža a Olina Vitáskových, nerozlučně s místním letištěm spjatých, přidat bezproblémovou symbiózu s Aeroklubem Holíč, velmi dobrou spolupráci se samosprávou obce a máme podmínky, které mnoha modelářům mohou sloužit jako vzor pro práci úspěšného modelářského klubu.

20
RC revue 9/2017

Crack Fokker Dr.1 Triplane

Po velmi úspěšném vyzkoušení dvouplošníku Revo P3 od firmy RC Factory (RC revue 4/2017) mně bylo jasné, že další můj model bude zase od této firmy. Prohlédl jsem si proto nabídku na jejích internetových stránkách a nestačil se divit doslova obrovskému množství nejrůznějších typů modelů letadel, které vyrábí. Velkou část sortimentu tvoří halové modely. Sice si v tělocvičně školy, kde pracuji, také občas zalétám, ale raději létám s velkými modely a nejlépe s benzinovými motory venku. Malé „polystyreňáky“ mám ale také a když není volná dráha nebo nemám čas chystat velký model, rád si zalétám za klidného počasí i s nimi.

23
RC revue 9/2017

Malý motorák QB 10

Česká firma Flying Wood vyrábí a prodává výřezy populárního modelu QB 10. U nás jsou spíše známé hornoplošníky QB 15 a QB 20, s nimiž jsem čtenáře RC revue již seznámil. Představovaný model je typ QB 10H, tedy hornoplošník, vyráběn byl i dolnoplošník QB 10L. Jednou mne navštívil známý a v ruce držel hrubou kostru trupu a křídla se slovy: „Nemám čas, tady to máš a dodělej si to.“ Asi tři roky mi rozestavěný model ležel v panelákové dílničce, až na něj došla řada v uplynulé zimě. Protože jsem od počátku počítal s elektropohonem, snažil jsem se při jeho dokončování co nejvíce šetřit hmotností. Vše jsem lepil až na výjimky acetonovým lepidlem.

27
RC revue 9/2017

RC minimaketa s elektropohonem Letov Š-3

Letoun Letov Š-3 byl jednou z prvních původních konstrukcí vzniklých v čerstvě samostatném Československu. E x istoval pouze ve dvou prototypech. První se letové kariéry nedočkal, nedlouho před dokončením byl na podzim roku 1921 zničen při požáru. Druhý prototyp pilot továrny Letov zalétal počátkem roku 1922. V průběhu zkoušek došlo k několika modifikacím, například byly vyměněny chladiče kapaliny, upravována SOP – s rohovým odlehčením směrového kormidla a bez něj – a také e x istovalo několik verzí motorového krytu. V roce 1922 zalétávač Alois Ježek na letounu Š-3 překvapil světové publikum nečekaně dobrým umístěním na mezinárodním leteckém mítinku v Curychu.

31
RC revue 9/2017

Obří akrobaty v Holíči

Dne 17. června 2017 uspořádal modelářský klub AST Hodonín ve spolupráci s Aerobatic Teamem Holíč a Aeroklubem Holíč soutěž obřích akrobatů kategorií RCAS a F3M na letišti ve slovenské Holíči. Soutěžilo se v celkem třech výkonnostních kategoriích: Basic – pro začínající piloty, Intermediate – pro pokročilejší piloty a Unlimited – nejobtížnější kategorii. Obří akrobacie u nás v posledních létech zažívá nárůst počtu pilotů, a tak se do soutěže přihlásilo 31 soutěžících. Někteří pouze několik dní před soutěží svoji účast odřekli, takže do soutěže nakonec nastoupilo 26 pilotů.

38
RC revue 9/2017

Jets Over Czech 2017

V již tradičním termínu – druhém víkendu v červenci (letos 8.– –9. 7.) – se na známém modelářském letišti Czech Heaven v Budkovicích u Brna konal již třináctý ročník akce Jets Over Czech, tedy podniku zaměřeného na modely poháněné proudovými motory, kde jsem – také pomalu již tradičně – nemohl chybět. Letiště je geograficky umístěné tak, že je dobře dosažitelné pro piloty z Čech, Slovenska i Rakouska, takže se zde opět sešla plejáda pilotů ze středu Evropy. Víkend, o němž se v Budkovicích proháněly po obloze jety, následoval po týdnu, ve kterém byly státní svátky, takže díky pánům Cyrilovi, Metodějovi a mistru Janu Husovi zde někteří z pilotů pilně trénovali již od úterý; někteří pak také „přetrénovali“ a hlavního sobotního programu se účastnili jako diváci.

43
RC revue 9/2017

Závod EAC uprostřed sezony

Po dvou národních závodech v Hodoníně a v Pardubicích se opět roztočilo kolo závodů evropského poháru, tentokrát byl pořadatelem bavorský klub MFC Plattling. Díky pro nás příznivé poloze jsme v Německu měli velké zastoupení. V kategorii Basic jsem soutěžil já, v kategorii Intermediate letěli Milan Břečka, Karek Duňka, Martin Kukačka, Kamil Mrázik a Petr Pokorný. V kategorii nejvyšší – Unlimited – naše barvy hájili Tomáš Kukačka, Michal Krůza a Marek Plichta. Tedy celkem devět pilotů. Protože pořadatel omezil počet startujících na třicet, byl to nezanedbatelný počet. Navíc s námi přijela i Nikola Soukupová coby velmi uznávaný rozhodčí a doplnila tak švýcarsko-německo-nizozemský tým bodovačů. Nesmím zapomenout ani na naše přátele ze Slovenska.

47
RC revue 9/2017

DJI Mavic PRO

Téměř kapesní čtyřmotorovou multikoptéru Mavic PRO jsem v minulém sešitu RC revue představil z hlediska funkcí a parametrů. Pro připomenutí shrnu to nejzákladnější: 4K kamera, 12 mpx fotografie, až 28 minut letu a 750 gramů hmotnosti. A sklopná ramena, která ze stroje o rozměrech 335 x 335 mm diagonálně udělají balíček o velikosti zhruba 80 x 80 x 200 milimetrů.

58
RC revue 9/2017

AHRLAC Holdings Ahrlac

AHRLAC je jihoafrické víceúčelové letadlo, zkratka tvořící jeho název znamená: A – advanced (pokročilé), H – High Performance (vysocevýkonné), R – Recconaissance (průzkumné), L – Light (lehké) a AC – Aircraft (letadlo). V roce 2009 začala společnost Paramount Group společně s firmou Aerosud v Jižní Africe v novém podniku nazvaném Ahrlac Holdings pracovat na novém lehkém výkonném průzkumném a protipovstaleckém letadle, které by bylo značně variabilní ve výbavě i použití. Požadavkem také bylo, aby letadlo šlo použít i jako univerzální a především levná náhrada za bezpilotní stroje (UAV) i moderní příliš nákladné vojenské letouny. Společnost Ahrlac Holdings se při návrhu letounu nechala inspirovat předchozími zkušenostmi z výroby vrtulníků, z nichž převzala i několik designových prvků nového letounu, jako například stupněný tandemový kokpit zabezpečující posádce výborný výhled.

62
RC revue 9/2017

3D tisk v modelářské praxi

3. část – stahujeme a tiskneme objekty. V dalším pokračování seriálu o 3D tisku se budeme věnovat hotovým objektům a projektům, které můžeme získat z různých internetových stránek věnujících se této problematice, tedy 3D tiskárnám a CNC strojům obecně. Tiše předpokládám, že už máme vybranou, zakoupenou a sestavenou 3D tiskárnu na stole, potrápili jsme se s prvotním nastavením, kalibrací a vytiskli jsme si nějaké první objekty, které se obvykle dodávají s tiskárnou.

68
RC revue 9/2017

Plánek Modelář 117 Mamba

Model je odvozen z úspěšného modelu třídy F1-E, s nímž jsem zvítězil v roce 1982 na mistrovství ČSSR v Hulíně. Lze jej tedy použít s výkonnějším elektromotorem, napájeným větším počtem NiCd článků (max. 30), i pro soutěže třídy F1-E. Popsaný model Mamba byl v roce 1984 nejúspěšnějším modelem ve třídě FSR-E; poháněn byl motorem vlastní výroby o hmotnosti 270 g, napájeným z 20 NiCd článků Tamyia. K pohonu lze ale použít i motor Mabuchi 540, který byl u nás na trhu.

70
RC revue 9/2017

Mistrovství ČR lodních modelářů v žákovských kategoriích 2017 v Ktiši

Poslední červnový víkend se v jihočeské Ktiši odehrálo historicky první otevřené mistrovství České republiky lodních modelářů v žákovských kategoriích. Ačkoliv pořadatelé z Klubu lodních modelářů Ktiš měli dobrou vůli uspořádat akci pod hlavičkou Svazu modelářů České republiky, kvůli zarytému trvání Svazu na tom, aby soutěžili jen modeláři se svazovou průkazkou, se akce konala jako nesvazová, aby se mohl přihlásit opravdu každý, kdo nějaký vhodný lodní model má.

71
RC revue 9/2017

Austria Cup 2017 – mezinárodní soutěž lodních maket v Netolicích

áři ze čtyř států sjeli k rybníku Podroužek u jihočeských Netolic. O víkendu 10. a 11. června 2017 se zde konala další soutěž zařazená do Austria Cupu 2017. Podle názvu by sice mělo jít o seriál rakouských soutěží, leč jak je vidět, seriál expandoval jak k nám do České republiky, tak do Německa. Jestli jsem správně poslouchal slova hlavního pořadatele Jaroslava Nývlta z KLoM Vltava České Budějovice, jimiž vítal účastníky, konají se soutěže Austria Cupu v Netolicích již deset let. Ale to není podstatné. Podstatné je, že byly k vidění lodní makety, které většinou jindy v roce nikde jinde na našem území k vidění nejsou.

72
RC revue 9/2017

Mikul nadvakrát

Titulkem tohoto článku se myslí nejenom nadvakrát stavěno, ale i psáno, rozumějme článek. Tuto loďku jsem postavil v roce 2009 a následně napsal o průběhu této stavby článek pro server MoNaKo. Již tenkrát jsem se zmínil v závěru článku o tom, že se mi až tak úplně nelíbil celkový vzhled modelu, připadal mi příliš „dřevěnohračkovitý“, což jsem právě nedávno změnil.

76