RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 9/2018

RC revue 9/2018
1. září vychází deváté číslo devatenáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme


V RC revue 9/2018 naleznete

Obsah časopisu RC revue 9/2018
RC revue 9/2018

Modelářská dovolená na Lipně

Každý z nás modelářů využije každou svoji volnou chvilku pro svůj oblíbený koníček a snaží se k tomu využít i svoji dovolenou. Já jsem také takto postižený a na každou rodinnou dovolenou něco z létajícího nebo plavajícího modelářského vybavení vždy beru. Manželka vždy trochu brblá, že bych si alespoň o té dovolené mohl dát pokoj, ale znáte to… Na doporučení svého dlouholetého modelářského kolegy a spolužáka ještě z VUT Brno Petra Cahy jsem letos zkusil dovolenou v kempu na Lipně, konkrétně v Campu Villa Bohemia. Petr tam jezdí již asi pět let a vždy mně pak líčí své modelářské zážitky.

7
RC revue 9/2018

Studený Festival raket v Suché

Na sobotu 23. června 2018 jsme měli naplánované setkání příznivců velkých modelů raket v Modelparku v Suché, na které se všichni těšili, protože je jednou ze tří akcí v roce věnovaných velkým raketám. Radost nám ale tentokrát pokazilo počasí. V pátek se rapidně ochladilo, tropická vedra vystřídala mračna na obloze a teploty klesly až na 12 °C. Jediným, kdo si ještě za polojasného počasí vyzkoušel raketu Alien na motor AP s impulsem 210 Ns, byl Evžen Malkovský, který přijel už v pátek. Potom se už zatáhla obloha, sprchlo a bylo natolik chladno, že nám byly dobré i zimní bundy.

10
RC revue 9/2018

Plánek Modelář 33 Foton

Model je konstruován se zřetelem na modeláře mladé i starší – začínající, aby byl stavebně jednoduchý, materiálově nenáročný, aby dobře létal a byl přitom pěkný. Pro usnadnění přepravy, provozu, údržby a oprav je částečně rozebíratelný; křídlo a podvozek jsou uchyceny k trupu společnou gumou. Kabina z plexitu je odnímací, s vyměnitelnou figurkou „pilota“. Až na některé výztuhy a výplň střední části křídla je model stavěn celý z tuzemského materiálu. Pro případ zástavby slabšího motoru (o objemu 2 ccm) je vhodné použít balzy ve větším rozsahu.

12
RC revue 9/2018

XVI. mistrovství Evropy pro historické RC modely

Mistrovství Evropy historických RC modelů podle pravidel SAM se v letošním roce uskutečnilo ve dnech 24. až 29. června 2018 na letišti u městečka Jákabszallász v Maďarsku. Pravidelným účastníkům je toto místo již známé – v roce 2013 se zde již mistrovství Evropy historiků konalo. Letiště samotné funguje zhruba patnáct let, je vybaveno asfaltovou dráhou a rozsáhlým zázemím pro nonstop provoz letadel, jejich servis a údržbu a také restaurací a hotelem pro pohodlí a odpočinek pilotů. Od pořadatelů jsme se dozvěděli, že majitelé letiště pro evropský šampionát poskytli zcela bezplatně! Navíc byl po dobu soutěže zastaven běžný provoz mezi desátou a osmnáctou hodinou, a to včetně pilotní školy.

13
RC revue 9/2018

Syrovické čarovleky

Když jsem si nedávno v místnosti, kam i císařpán chodí sám, listoval modelářskými časopisy z přelomu tisíciletí, našel jsem článek, kterak na modelářské aerovleky. Pár let už od té doby uplynulo a vlekání modelů je naprostou samozřejmostí. Vlekají se větroně od halových rozměrů po obří makety, které se rozpětím křídla blíží svým předlohám. Akcí zaměřených na aerovleky v poslední době přibylo, v sezoně je na vybranou v jeden víkend i několik míst, kde se na vlekání podívat či si nějaký vyzkoušet.

24
RC revue 9/2018

Mistrovství ČR v kategorii RCEN

Svaz modelářů České republiky pořádal prostřednictvím Leteckomodelářského klubu Bechyně 20. července mistrovství České republiky kategorie RCEN na letištní ploše u obce Hodonice nedaleko Bechyně. Celkem dvacet účastníků se se svými rádiem řízenými modely kluzáků s elektromotorem sjelo z celé republiky, nejdelší cestu na jih Čech měli modeláři z Hořic v Podkrkonoší nebo z Lomnice u Sokolova. Boom byl v této kategorii leteckých modelů zaznamenán před deseti léty, kdy se republikového šampionátu v Soběslavi zúčastnilo 37 závodníků. Od té doby se letecké modelářství posunulo zase o kus dál a s tím i pravidla jednotlivých disciplín, bohužel však členů příliš nepřibývá.

26
RC revue 9/2018

Elektrovětroň FunRay

Řada elektrovětroňů od společnosti Multiplex modellsport byla rozšířena o nový typ pojmenovaný FunRay. Tradičně je vyroben z pěnové hmoty Elapor, tentokrát však mnohem pevnější než je použit u jiných modelů. FunRay je totiž určen pro dynamické a svahové létání, kde je potřeba velmi pevné konstrukce. Testovaný model byl v provedení RR, tedy osazený pohonnou jednotkou bez pohonné baterie, servy ovládajícími všechna kormidla a polepený dekoračními samolepami. K dispozici je i verze kit bez elektroniky.

28
RC revue 9/2018

DHC-2T Turbo Beaver na vodě

DHC-2 Turbo Beaver, který je dodáván jako plně osazený a s možností volby kolového podvozku či plováků. Článek o tomto modelu na kolovém podvozku (a také na lyžích) jsme uveřejnili v pátém čísle tohoto ročníku RC revue, nyní nastal čas přesunout se k vodě. Začátkem prázdnin jsme se s kolegou a kamarádem Jirkou Zikmundem zúčastnili týdenního vrtulníkářského maratonu v Kroměříži. Protože do vrtulníků příliš nedělám, drze jsem se vybavil „obyčejnými“ letadly. Při vyzvídání, jak to tam vlastně vypadá (na kroměřížském letišti jsem totiž ještě nebyl), jsem se dozvěděl, že kousek od letiště je slušně velký rybník, který lze využít jako letovou plochu, na které je možné létat s hydroplány. Přibalil jsem tedy „neolétatelného“ Puddle Star od RC Factory a doplnil jsem jej i Turbo Beaverem.

30
RC revue 9/2018

Akrobat Slick 580 EXP od Extreme Fligh RC

Věřím, že se většině čtenářů nemusím představovat. Jmenuji se Honza Špatný, v zimě soutěžím v halové akrobacii a přes léto se věnuji rekreačnímu létání –převážně s velkými modely s elektropohonem. A na letošek mi vycházela pravidelná obměna letového parku – před šesti léty jsem postavil „elektrickou“ 2,25metrovou Extru, o které jsem psal v RC revue 7/2015, před třemi roky jsem začal létat a předvádět na modelářských show stejně velké Vertigo 2m od firmy Badan Aircraft, a tak letos nadešel čas na další „rekreační“ model z kategorie eroplánů, které umějí naprosto všechno – od přemetu přes celé nebe, výkrutu přes celý horizont po nejdrsnější prvky 3D akrobacie zakončené přistáním snadným jako u cvičného hornoplošníku. Dnešní skutečné akrobatické speciály kategorie Unlimited mají také o něco větší letovou obálku oproti staršímu, ale stále krásnému českému Zlínu Z-50. Pro svůj nový model jsem tentokrát zvolil velikost 2,65 m. Tyto modely bez problémů naložíme do Škody Octavie bez odnímání směrovky.

33
RC revue 9/2018

Polomaketa DA 42 Twin Star

Rakouská firma Diamond Aircraft známá výrobou letadel HK 36 Super Dimona, DA 20 a DA 40 Diamond Star v květnu roku 2004 získala certifikaci na své další letadlo DA 42 Twin Star. Vývoj tohoto letounu byl velmi krátký, neboť začal na konci roku 2001. Prototyp s imatrikulační značkou OE-VPS poprvé vzlétl ve Vídeňském Novém Městě 19. prosince 2002. Jde o dvoumotorový čtyřmístný celokompozitový letoun vybavený tříkolovým zatahovacím podvozkem příďového typu určený především pro obchodní a výcvikové lety. Při jeho návrhu bylo dbáno především na ekonomiku provozu, což se povedlo. Je to dáno vynikající aerodynamikou celokompozitového draku a typem pohonných jednotek; letoun pohánějí dva vznětové čtyřválcové motory Thielert TAE Centurion 1.7 se zdvihovým objemem 1 698 cm3 s turbokompresory. Tyto motory pohánějí třílisté hydraulicky stavitelné vrtule o průměru 1,87 m.

38
RC revue 9/2018

Plánek 228: RC elektrolet Junior XII RCE

Sportovní motorový model Junior XII konstrukce Radoslava Čížka z roku 1957 jsem měl postavený již v roce 1959 jako volně létající, poháněný motorem Start o zdvihovém objemu 1,8 cm3. Když jsem před časem klukům v modelářském kroužku, který v Děčíně vedu, ukazoval fotografie a plánek – pro ně z toho „pravěku“ – chtěli si, jak říkali, postavit také to „žbrdlinkové“ éro. Proto jsem se rozhodl původní plánek překreslit a model upravit na rádiem řízený elektrolet, určený pro začínající piloty a rekreační pohodové polétání. Pro usnadnění stavby jsem jim jej nakreslil „v nudlích“ na formátu A3, které se nalepily přímo na pracovní desky: levá polovina křídla, pravá polovina křídla, bočnice trupu, vodorovná ocasní plocha, svislá ocasní plocha.

42
RC revue 9/2018

Úspěšné roky pokračují: zlato a bronz pro české maketáře

Hned na úvod tohoto článku musím s radostí konstatovat, že jsme z letošního světového šampionátu odjížděli nadšeni, a to hned z několika důvodů – tím prvním byl samozřejmě zisk dvou medailí – zlaté pro družstvo soutěžící v kategorii F4H ve složení Jan Doubrava, Jiří Brand a František Frána a bronzové mezi jednotlivci v kategorii F4H, již vybojoval Jan Doubrava s maketou Hawkera Sea Fury. Druhým důvodem našeho nadšení byla naprosto precizní organizace, na kterou jsme se po minulém mistrovství světa konaném v Rumunsku upřímně těšili, a třetím důvodem bylo krásné prostředí Švýcarských Alp, ve kterém se mistrovství konalo.

46
RC revue 9/2018

27. Helicup Kroměříž

Jako každoročně, tak i letos se známé setkání vrtulníkářů v Kroměříži konalo v obvyklém termínu, tedy o prvním prázdninovém týdnu. Tradice má výhodu ve snadné zapamatovatelnosti, a pak také v tom, že opravdoví nadšenci na celý týden volna potřebují obvykle vyčerpat méně dnů z drahocenné dovolené, neboť na 5. a 6. července připadají svátky – volné dny. Helicup je v současnosti pojat jako modelářská dovolená nejen pro piloty, ale i pro celou rodinu. Hlavní organizátor Petr Mašláň proto zajistil se svými kolegy z Modelklubu Přerov výborné zázemí pro pobyt na letišti – od „hangárového“ baru se zapůjčeným stanem od pivovaru Zubr o rozměrech 8 x 12 m (nekvalifikovaný odhad) přes elektrické přípojky pro každého, dostupnost sociálního zázemí aeroklubového letiště až po baterii mobilních toalet. Je zvykem, že skalní příznivci tohoto (jediného u nás) setkání vrtulníkářů přijedou třeba jen na několik dnů z rezervovaného týdne, ať již z pracovních, nebo rodinných důvodů.

56
RC revue 9/2018

Lockheed P-38 Lightning

Za druhé světové války nebylo žádnou vzácností vidět nad Protektorátem hlídky dvojic Lightningů. Poslední bojový let Lightningu jsem viděl 9. května 1945 ráno, kdy stříbřitý letoun v průzkumném letu ve výšce 100 m na okraji Prahy sledoval čela kolon Rudé armády přijíždějící po poděbradské silnici. Po nástupu nacismu v Německu a napadení Číny Japonskem bylo americkým představitelům jasné, že stávající koncepce amerických stíhacích letounů by v případě válečného konfliktu neobstála, a tak představitelé americké armády (letectvo bylo tehdy její součástí, nikoliv samostatnou složkou jako dnes) obeslali koncem roku 1935 největší americké výrobce letadel s požadavkem na vývoj nového stíhacího letounu. Specifikace byla velmi přísná. Požadovala stroj s maximální rychlostí 580 km/h ve výšce 6 000 m, možností provozu na letištích s krátkými drahami a na tehdejší dobu velmi mohutnou výzbrojí.

60
RC revue 9/2018

Vodní letadla

Na modelech hojně používané tvary plováků jsou na obrázku 11. Druhý typ bývá často vypálen z pěnového polystyrenu a polepen balzou. Na obrázku 12 jsou plováky pro model o hmotnosti do 2,5 kg. Větší plováky jsou na hlavním podvozku, menší na ostruze. Těžiště modelu by mělo být nad zadní hranou plováku. Tyto plováky mají větší aerodynamický odpor.

64
RC revue 9/2018

3D tisk v modelářské praxi

15. Konstrukce Z-pohonu pro lodní modely 3 V dalším pokračování tvorby Z-pohonu pro model remorkéru poněkud odbočím od stále ještě nehotového držáku pohonu a budu se věnovat lodní vrtuli. V posledních dnech jsem náhodou zahlédl výuková videa, která se zabývají právě tvorbou lopatek a celých vrtulí a ventilátorů. Dospěl jsem tedy k názoru, že pokus o tvorbu vlastní vrtule 3D tiskem by mohl dopadnout úspěšně. Pro remorkéry v modelářském pojetí není potřeba žádná velká síla ani vytrvalost, takže by vytištěná pohonná vrtule měla mít dlouhou životnost a přiměřenou účinnost.

68
RC revue 9/2018

Austria Cup 2018 v Netolicích

K tradičním akcím pozdního jara patří na jihu Čech již po řadu let mezinárodní soutěž lodních maket tříd NS v Netolicích. Nejinak tomu bylo i letos, kdy KLoM Vltava České Budějovice uspořádal ve dnech 2. a 3. června soutěž Austria Cupu 2018, přičemž přilákal lodní modeláře z Česka, Německa, Rakouska a Slovenska. Vůbec poprvé jsem se zde zapojil jako soutěžící, a to s parníkem Tollman, se kterým objíždím i český seriál lodních maketářů.

71
RC revue 9/2018

Prosek 2018

V sobotu 28. července se lodní modeláři sešli v Parku Přátelství v Praze-Proseku. Na programu byly tři soutěžní kategorie a nesoutěžní sraz. A ukrutné vedro, o které se postarala příroda a které by si všichni přítomní snad odpustili. Nejprve vypluly modely hasičských lodí. V dvoukolovém klání, kdy se dosažené výsledky z obou jízd sčítaly, zvítězil se člunem ZAR Jiří Masník s celkovým časem 5 minut 20 sekund. Další v pořadí nasbírali nejrůznější trestné minuty, a tak Fenix Davida Kellingera potřeboval 12 minut 44 sekund a ZAR Bohumila Bubeníka 12 minut 49 sekund. Poslední skončila Klokla Martina Hykla s časem 156 minut 23 sekund (velký trest způsobilo vynechání druhé jízdy).

74