RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 1/2016

RC revue 1/2016
1. ledna vychází první číslo sedmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 1/2016 naleznete

Obsah časopisu RC revue 1/2016
RC revue 1/2016

7. ročník Velkého chujálu Kohútka 2015

Jak už tak bývá zvykem, s blížícím se koncem roku firmy a společnosti bilancují a pořádají firemní veselice, kde se oceňují nejlepší pracovníci. Výzkumný ústav Valašského letectva v duchu těchto tradic pořádá každoročně Velký chujál, což je jakási kombinace valné hromady a firemního večírku. Jelikož jsme dávno přišli na skutečnost, že nejlépe se pochválí každý sám, tak v našem kolektivu nevzniká ani náznak soupeření a večírek se odehrává v přátelské až rodinné atmosféře. Letošní ročník Velkého chujálu nabíral na zajímavosti už ve stádiu příprav. Z různých stran prosakovaly informace, že ten či onen chystá nějaké překvapení, a zcela netypickým jevem pro modelářskou branži se stala skutečnost, že tajemství nikdo neprozradil až do chvíle oficiálního zveřejnění.

8
RC revue 1/2016

125 Be 250 Beta-Major

Snahou všech maketářů je dosáhnout co největší podobnosti se skutečným letadlem. U malých maket, kde je nutné šetřit každým gramem, dělá největší potíže napodobení tuhého potahu. V případě maket poháněných motorem Modela CO2 lze tento problém řešit použitím pěnového polystyrenu. Tato technologie je však vhodná nejen pro „okysličené“ makety, ale i pro jiné modely podobné velikostí, například kategorií A3 a P30. Čs. sportovní letadlo Be 250 Beta-Major bylo vybráno jako předloha především pro svoji jednoduchost.

12
RC revue 1/2016

Nabíječ Hobbico PulseTec 2006D 2x 100 W

Na veletrhu Model Hobby 2015 představila firma Hobbico kromě jiného zajímavý duální nabíječ PulseTec 2006D 2x 100 W. Nabíječ je dodáván v běžné krabici z potištěného kartonu. Kromě vlastního přístroje je v ní poměrně bohaté příslušenství: dva nabíjecí kabely zakončené na jednom konci 4mm konektory a na druhém běžnými typy konektorů Tamyia a Dean-T používaných u baterií, krátký kabel s krokosvorkami a konektorem Dean-T, který slouží jako redukce pro nabíjení gelových baterií, a dále dva adaptéry k balancéru pro akumulátory se dvěma až šesti články s konektory typu JST/XH. Pro připojení k 12V zdroji je v příslušenství kabel na jednom konci s 4mm konektory a na druhém s konektorem XT60.

16
RC revue 1/2016

Serva Hitec HSB-9370/9380TH

Digitální serva Hitec HSB 93xxTH řady Ultra mají v sobě několik novinek. Pohon obstarává špičkový brushless motor Neu/ /Cas­tle Creations s vysokou účinností. Další novinkou je použití elektroniky s dvanáctibitovým řídícím procesorem, která umožňuje neobyčejně přesné a rychlé ovládání pohybu serva s extrémně vysokým rozlišením – naplno tak využijeme rozlišení 4 096 kroků. Pro programování se používá univerzální PC rozhraní DPC-10 (použitelné pro všechna programovatelná serva Hitec) – pro nastavování požadovaných parametrů.

19
RC revue 1/2016

Jednoduchá sirénka

Navštívil mne kamarád a na stůl mi položil piezosirénku se slovy: „Zkus k tomu vymyslet něco, aby to pískalo, když na výstupu přijímače není signál. Ale nic složitého, žádné integráče, abych to dokázal sám zbastlit.“ Jeho znalosti elektrotechniky jsou totiž základní. Snažil jsem se tedy, aby zapojení bylo co nejjednodušší, s co nejmenším počtem součástek. Sice jsem zprvu uvažoval o součástkách pro povrchovou montáž, ale nakonec jsem od tohoto úmyslu ustoupil. Chtěl jsem, aby se zapojení dalo zhotovit i v jednoduchých podmínkách.

22
RC revue 1/2016

Vosí liga 2015

Jednou v létě roku 2014 jsem na Rané viděl několik chlapců létat s volnou, tedy neřízenou Vosou z kopce dolů a slyšel jejich povzdechy, že je sice pěkné takto poletovat, ale to neustálé běhání do kopce by se mělo nějak vyřešit. Někdy v září stejného roku jsem si na tuto epizodu vzpomněl a zamyslel se nad vlastními začátky modelařiny. Bylo to někdy v roce 1949, chodil jsem do modelářského kroužku obecné školy v Kladně, kam jednoho dne přišel Radoslav Čížek jako náš nový instruktor. Přinesl několik červených planografických kopií plánku Vosy se vzepětím do V. My jsme předtím stavěli také takové tyčkové modely, někdo Procházkovo Ero a někdo Moučkovu 401.

24
RC revue 1/2016

HoTTrigger 1400s

Akrobatický model HoTTrigger 1400s od firmy Graupner je vypěněn z materiálu Solidpor. Tento plast bych přirovnal k Elaporu, je poměrně tvrdý, tvrdší než Z-Foam, do něhož uděláme vryp jedna dvě. HoTTrigger 1400s je dodáván ve dvou verzích. V obou případech jde o osazený a téměř hotový model. V první verzi je opatřen potiskem ve stylu zelené Extry, v druhé je v krabici bílý model, k němuž jsou přiloženy čtyři archy plné samolepek pro dvě alternativy zbarvení. Právě druhá verze mi byla dodána k vyzkoušení. HoTTrigger nemá předlohu v žádném skutečném letadle, ale jistě na něm najdeme části inspirované již zmíněnou Extrou nebo stroji Edge 540.

29
RC revue 1/2016

EPP Crack Turbo Beaver

Model jsem osadil elektronikou dodávanou výrobcem modelu. Ta sestává z elektromotoru AT2206-17 Tiger s 1 500 ot./V a regulátoru Tiger ECS 10 A; obojí jsou spolehlivé a ověřené výrobky známé firmy T-motors. Pohonnou jednotku doplňuje vrtule GWS 9/5. Dále jsou obsahem dodávky čtyři rychlá digitální serva D561 Digital, která vyrábí firma Gening. Udávaná síla serva je 1,2 kg při 4,8 V a rychlost 0,09 s/60°. To jsou dobré parametry, měřením jsem je sice neověřoval, ale serva danému úkolu plně vyhovují. Neutrální polohu drží spolehlivě a při návratu kormidla do neutrálu je rozdíl v poloze maximálně 2 mm, což je při takto velké ploše kormidel a výchylkách vynikající hodnota. Poslední, co v dodávce nalezneme, je dvoučlánek Li-pol Crack Power o kapacitě 600 mAh. Ke zprovoznění je tedy zapotřebí pouze RC souprava, což je v mém případě vysílač Turnigy 9X a šestikanálový přijímač o hmotnosti přibližně 15 g.

34
RC revue 1/2016

Polomaketa americké dvoumotorové stíhačky Grumman F7F Tigercat

Nejrůznější modelářské akce jsou zajímavé nejen pro diváky, ale i pro nás modeláře. Když to vezmu podle sebe, na každé akci, kde jsem létal, jsem posbíral spoustu zkušeností a inspirací, které mě více či méně ovlivnily při výběru dalšího nového modelu. Na MVVS Cupu 2014 mě velmi zaujal dvoumotorový model Northrop P-61 Black Widow Petra Kudláčka (RC revue 2/2015). Byl perfektně postavený a se dvěma motory MVVS 45 výborně létal. Nedlouho po akci jsem se rozhodl, že v nové sezoně zkusím také nějakou velkou dvoumotorovou maketu.

36
RC revue 1/2016

Replika historického motorového modelu Comet Clipper

Motorový model Comet Clip­per zkonstruoval v roce 1938 slavný americký modelář Carl Goldberg. Své první modely postavil ve dvacátých létech minulého století. Mezi jeho nejznámější předválečné konstrukce, kromě modelů řady Comet, patří Valkyrie z roku 1937, vyznačující se rozpětím křídla cca tři metry a mimořádně složitou konstrukcí. Zájemci si model mohou prohlédnout na internetu, na stránkách Outerzone. V roce 1939 Goldberg zkonstruoval soutěžní motorový model Zipper, jímž fakticky započala éra moderních soutěžních motorových modelů. Tímto modelem, s ohledem na značnou tvarovou podobnost, byl zřejmě ovlivněn i Jaroslav Brož, když v roce 1942 zkonstruoval legendárního Antarese. Modeláři létající s volně létajícími modely dodnes používají „Goldbergův“ determalizátor.

41
RC revue 1/2016

Model F-104G Starfighter od Skymaster Jets

V roce 2013 nachystal přední světový výrobce modelů s proudovými motory Skymaster Jet Models maketovou verzi Lockheedu F-104 Starfighter. Pro české modeláře a obecně veřejnost není letadlo nijak zajímavé ani přitažlivé, byť bylo ve světovém měřítku velice úspěšné a populární. Mnohé piloty odradí ďábelské plošné zatížení „roury se třemi směrovkami“, takže i proto se u nás, pokud vím, podobný model nikdy neobjevil. Sám však mám rád neokoukané modely, které jsou na pohled (bohužel kolikrát i „na páčkách“) divočejší, takže jsem neváhal a stavebnici jsem si pro sebe objednal. Jelikož jsem byl tehdy zcela zaneprázdněn jinými modelářskými projekty, model jsem uložil na příznivější dobu.

50
RC revue 1/2016

Maketa A-26 Invader

Někdy na jaře roku 2014 jsem neměl co dělat, všechny modely už byly připraveny na sezonu, modelářské akce jsou jen o víkendech a co si tedy počít s volným časem od pondělí do pátku? Kdekdo má dvoumotoráka a já nic!? Tak tohle jsem nemohl nechat jen tak. Kolega měl plánek na maketu amerického bombardéru a bitevníku Douglas A-26 Invader, kterou navrhl a nakreslil Don Smith. Model měl rozpětí 122 palců, což je nějakých 3 100 mm. Po krátkém přemlouvání kolegy se plánek ocitl na mém dílenském stole. Nelenil jsem a hned zajel do blízkého velkoobchodu pro topolovou překližku tloušťky 3 mm. Tam jsem ke svému zděšení zjistil, že prodávají pouze tabule o rozměrech 250 x 190 cm. Co jen budu s takovou plachtou dělat? Pan prodavač se naštěstí smiloval nad mým zoufalým obličejem a povídal: „Vy jste modelář, že? Já Vám udělám dobrou cenu.“ No, neberte to. Ještě dnes mám překližku na další dva modely… A tak jsem se mohl pustit do stavby.

56
RC revue 1/2016

Kvadrokoptéra Blade Inductrix RTF

Multikoptéry zažívají v současné době značný boom a snad každá modelářská firma je má ve svém sortimentu. Mezi nejžádanější patří modely osazené kamerami, ale jejich ceny se pohybují většinou velmi vysoko, výjimkou nejsou stroje za desítky tisíc korun. My se však v tomto článku zaměříme na multikoptéru z opačného cenového spektra, kterou lze zakoupit pod 2000 Kč – kvakrokoptéru Inductrix od firmy Blade.

65
RC revue 1/2016

Vector a Hornet

Létání stylem FPV (First Person View, pohled z modelu) je bezpochyby významným fenoménem poslední doby. Přináší úplně nové zážitky – pilot na zemi má pocit, že sedí v modelu. Nejde o žádnou novinku. Dostatečně malé kamery, vysílače i přijímače videosignálu byly veřejnosti dostupné již před několika léty. Z té doby se také datují první pokusy použití na modelech letadel. Brzo se ale ukázalo, že to není jen tak. Řízení modelu není jednoduché, orientace a navigace jsou mimořádně obtížné. To platí i o odhadu výšky a rychlosti. Snadno ztratíme orientaci i v krajině, již známe jako své boty, a jsme hodně rádi, když model uslyšíme zase bzučet poblíž.

67
RC revue 1/2016

Avia BH-11C (L-BONK)

Dnes si připomeneme jeden z historických strojů, který proslavil leteckou továrnu Avia na domácím i mezinárodním poli v kategorii sportovně-turistických letounů. Začněme ale od počátku, kdy se v továrně Avia sešli dva mladí nadaní konstruktéři Pavel Beneš a Miroslav Hajn, kteří jsou známí celé letecké obci pro jejich na tehdejší dobu progresívní přístup v oblasti konstrukce letadel. Je nutné také připomenout, že oba byli od mládí nadšení a zruční letečtí modeláři a často publikovali články o stavbě modelů a o leteckém rozvoji v tehdejších časopisech s technickou rubrikou. Dále je o nich známo, že veškeré aerodynamické poznatky si ověřovali v pozdějších létech i na modelech. Jejich první společná konstrukce letounu BH-1 Exp. toho byla příkladem. Jednoduchý vzpěrový jednoplošník vykazoval vynikající letové vlastnosti, které se potvrdily již při prvním národním leteckém závodu, konaném v roce 1921. Letoun, přestože byl vybaven nejméně výkonným motorem, obletěl vytyčený okruh kolem republiky rychlostí 125 km/h bez ztráty jediného bodu a ve své kategorii zvítězil.

70
RC revue 1/2016

O letectví převážně modelářském

O profilech, co se kolem nich a s nimi děje Dvěma dalšími obrázky připomeneme ještě stručně vývoj profilů od pionýrských dob aviatiky až do současnosti. Nejsou zde již dříve zmíněné profily G. Cayleyho (obr. 57). Pokud někdo chce využít aerodynamických vlastností profilů co nejlépe, měl by mít možnost dodržet jejich konečnou podobu v křídlech a ocasních plochách co nejpřesněji. Jestli nedokáže výrobce u nosných ploch, jejichž profily byly navrženy na co nejdelší laminární proudění spolehlivě přecházející v přilehlé turbulentní co nejblíže odtokové hraně, dodržet odchylky tvarů profilů v tolerancích asi ±0,07 mm, pak se nemusí pídit po všelikých „zázračných“ návrzích.

76
RC revue 1/2016

Velcro aneb suchý zip

Jsou vynálezy, původně určené pro jiné účely, které modeláři i modelářští výrobci objevili a úspěšně používají. Patří mezi ně i pásky Velcro, u nás známější pod názvem suchý zip. Většina modelářů ví, že mají původ v oděvním průmyslu. Ale jako každý vynález má svého vynálezce a svoji historii. Všichni asi dobře známe plody lopuchu, kterým mé děti neřeknou jinak než „kudlibabky“. Celá naše rodina je vysloveně „nadšená“, když má od nich po procházce v přírodě čistit našeho dlouhosrstého psa. Když stejný problém řešil v roce 1941 švýcarský technik George de Mestral, zajímal jej důvod, proč tak dobře drží nejen na psí srsti, ale i na nejrůznějších tkaninách. Pod mikroskopem objevil, že na konci každého trnu plodu je malý tuhý háček, který se velmi ochotně zahákne za jakékoliv vlákno.

80
RC revue 1/2016

Stupavská para

Stretnutie modelov parných lodí na Slovensku 17. októbra 2015 nebolo tak, ako v predchádzajúcich dvoch rokoch v Kútoch, ale v Stupave. Poriadatelia pretekov sa pre Stupavu rozhodli z organizačných dôvodov. Pretek v Stupave sme mohli usporiadať vďaka ústretovosti vedenia mesta a Mestského kultúrneho a informačného centra v Stupave. Dostali sme k dispozícii rybníček v areáli kaštieľskeho parku v prekrásnom prostredí obklopenom parkovými stromami, kde hneď pri brehu je nádherný platan, ktorý súťaží o najkrajší strom roku 2015 na Slovensku. Tento platan nám narobil najviac starostí opadanými listami. Peter Machata s Matúšom čistili hladinu rybníčka od piatku a aj v sobotu bolo čo robiť. V sobotu pomohol aj Juro Reingraber.

82
RC revue 1/2016

Malá záchranná lodička

Musím si postěžovat – loňský rok byl pro mě docela honička. Poněkud jsem přecenil své síly a bylo to opravdu „na knop“ – jen tak tak jsem dodělal soutěžní lodě na trupech Borkumů na mistrovství světa do Maďarska. Příště – asi až v příštím životě, nevím – nebudu přihlašovat na závody lodě, které ještě nemám. Měli jsme sice připravené a vyzkoušené velké korvety, ale zdály se mi příliš velké a těžké pro transport a na samotné převážení po závodišti v Bánku. Naštěstí jsme to tam znali a věděli, do čeho jdeme, takže jsem raději na mistrovství přihlásil malé a lehké Borkumy. Bohužel soudci naše lodě neocenili nijak závratným hodnocením, je mi líto především mé manželky a kamaráda Pavla Svitáka, jejichž lodě dostaly při statickém hodnocení jen 153 bodů, takže už nemohly příliš výrazně zasáhnout do dění v závodě. A to jsem si myslel, že je loď mé ženy lepší a hezčí než má. Určitě však byla obratnější a rychlejší, ale soudci byli jiného názoru, co se týče stavby lodě a strojovny – oscilační stroje jsou prostě na mistrovství světa hodnoceny hůře.

84
RC revue 1/2016

Kluzák Retrofuturo

Patřím k modelářům, kteří svým přátelům dali za úkol nevyhazovat žádnou hračku, která se jakkoliv pohybovala, aniž by ji do výsluhy nepřinesli ke mně do dílny. Jistě každý modelář zná chvíle, kdy mu chybí právě ta součástka, již minulý týden vyhodil jako zcela zbytečnou a prostor v šuplíku zabírající. I já se ale dostal do situace, kdy už v šuplících i na poličkách v dílně nebylo ani kam špendlík podložit, a tak jsem se pustil do třídění. V jednom z regálů na mě zpod „vrstvičky“ prachu vykukovaly dva vraky malých „poletuch“. Jedna se zlomeným křídlem od výrobce Syma, která měla na křídle dva docela výkonné mikromotory a letounek byl původně ovládán jen řízením otáček těchto elektromotorů velejednoduchým vysílačem pracujícím na frekvenci 40 MHz.

88