RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 10/2015

RC revue 10/2015
1. října vychází desáté číslo šestnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 10/2015 naleznete

Obsah časopisu RC revue 10/2015
RC revue 10/2015

Historický větroň z roku 1952 Sabre

Větroň Sabre vznikl v roce 1952, kdy jsem se učil strojním zámečníkem v závodu Stalingrad pražského ČKD. Sice jsem chtěl studovat, ale protože se poslední ročník střední školy na Královských Vinohradech, kam jsem chodil, kolektivně netajil svým odporem k tehdejšímu nově vzniklému společenskému zřízení, nesměl nikdo z tohoto ročníku dál studovat. Zařazení do dělnické třídy mělo vést k polepšení a zbylí profesoři dřívějšího Raisova gymnázia nemohli vzdorovat nově dosazené ředitelce. Dostali jsme na výběr doly, hutě a černá řemesla v podnicích těžkého průmyslu. I když jsem se později ke studiu dostal, doopravdy jsem nelitoval, že jsem se naučil řemeslo.

7
RC revue 10/2015

RC souprava MZ-24

Vysílač Graupner MZ-24 se v současnosti dá označit za vlajkovou loď v nabídce palcových vysílačů firmy Graupner. Asi jsem nebyl první, kdo se divil nad řadou vysílačů s označením MZ, když na trhu byla řada MX. Jak jsem se dozvěděl od zástupce firmy Trivox, řada MZ vznikla primárně pro „Futabisty“ a americký trh. Obzvlášť je to vidět na struktuře menu, které je přece jen odlišné od menu vysílačů řad MC a MX. Čísla v označení vysílačů a přijímačů pocházejí ještě z dob, kdy se serva vychylovala pouze na jednu stranu. Proto je dvanáctikanálový vysílač označován, jako by měl dvojnásobek kanálů, tedy číslem 24.

10
RC revue 10/2015

HiGPS - rozšíření palubního deníku HiLog

Když jsem před časem psal recenzi letového deníku HiLog od plzeňské firmy Hiestech, zjistil jsem, že takovou věc nutně potřebuji. Testovaný kus jsem odkoupil a provozuji jej v mé Extře 330SC. Nemusím se tak starat o počet vzletů a naběhaný čas serv, protože se počítá „sám“. Můj HiLog dále pracuje s čipy HiBat a počítá cykly na bateriích. K vyčtení dat mi pak stačí připojit notebook a spustit obslužný program. Stejně tak mi HiLog ušetřil část práce při psaní letového deníku při létání s multikoptérami.

13
RC revue 10/2015

Sekvencér, cyklovač, blikač nebo regulátor pod 100 korun? Není problém!

10. část – mixy V dnešním díle si ukážeme, jak jednoduché je s Arduinem realizovat prakticky jakýkoliv mix. Je sice pravda, že moderní vysílače už také umějí spousty mixů, ale co kdyby chtěl někdo třeba řídit oldtimera historickým vysílačem nebo potřeboval nějaký opravdu hodně neobvyklý mix – třeba tří kanálů. Pro tyto případy je Arduino ideální – vzpomínám si na své začátky s vysílačem Modela DIGI a na to, co bych tenkrát dal za mix pro model samokřídla. Už jsem byl tenkrát rozhodnutý realizovat jej mechanicky, ale nakonec kvůli strachu z neznáma vyhrálo klasické letadlo. V Arduinu je to přitom otázka několika řádků programu. Využijeme to, co už známe z minulých dílů – práce se servy, deklarace proměnných a podmínky. Pro vstupy servosignálů použijeme piny D2 (křidélka) a D3 (výškovka). Jako výstupy pro serva nastavíme D4 a D5. Samozřejmě je možné mít i více vstupů a výstupů.

15
RC revue 10/2015

Elektrovětroně RCEV v Suché

Doufajíc, že po týdnu neustávajících dešťů dojde naplnění příznivá předpověď počasí, uspořádal MK Severka ve dnech 22. a 23. srpna 2015 v areálu RC Modelparku Suché soutěžní Víkend elektrovětroňů s výškoměry. V sobotu hlavní klání „malých“ kategorie RCEV a v neděli první zkušební soutěž „dospělých“ kategorie F5J. Po loňských zkušenostech s pořádáním první soutěže kategorie RCEV byla upravena a vylepšena organizace a zázemí tak, aby letošní soutěž měla maximálně plynulý průběh, a především aby se piloti mohli soustředit pouze na svoji „práci“. Pro pořadatele to znamenalo hlavně zajištění dostatečného počtu časoměřičů a spolehlivé obsluhy počítače s obslužným programem SORG od Aleše Krátkého.

18
RC revue 10/2015

Lazy Flyer

Motorový model Lazy Bee, který zkonstruoval Američan Andy Clancy, je dnes již legendou. Já jsem se s tímto letadélkem poprvé seznámil v roce 2008, a to ve formě stavebnice z deskového EPP, kterou vyráběla česká firma Free Air a pojmenovala jej Free Bee. Model mě tenkrát doslova dostal – byl velmi hodný, pomalý a měl velmi příjemné letové vlastnosti – zkrátka optimální letadlo na „blbnutí“ na malém plácku před domem. K Free Bee jsem se dostal ještě jednou v roce 2009, kdy jsem pro RC revue zkoušel o 50 % zmenšenou variantu.

20
RC revue 10/2015

Catalina s elektropohonem

Leteckomodelářských odvětví je spousta a záleží jen na modeláři, co si vybere a co by jej nejvíce zajímalo. Protože část léta trávím u vody, rozhodl jsem se, že po mnoha rocích suchozemského provozu zkusím i létání s modely na vodě. Pouhé ježdění s lodičkami mě už nebavilo. Po prvních velmi dobrých zkušenostech s polystyrénovým modelem SuperZoom II opatřeném plováky jsem se rozhodl jít do nějakého většího modelu. Po prohlídce nabídky našich i zahraničních modelářských obchodů mě zaujal model známého létajícího člunu z období 2. světové války Consolidated PBY Catalina od čínské firmy CM production, který měla v nabídce firma Pelikan Daniel. Dlouho jsem neváhal a model pořídil.

23
RC revue 10/2015

Fly Baby – velká a malá

Na poslední slet ultralehkých letadel, konaném na letišti Rogalo klubu Všeň v Českém ráji, přilétl i tento u nás méně vídaný stroj (Obr. 1 a 2). Jde o americkou konstrukci známou pod jménem Fly Baby. Když majitel a pilot v jedné osobě zjistil, že jsem modelář, poskytl mi některé informace. Plán stroje do „evropské“ verze, tedy převedení z palcových do metrických rozměrů spolu se zástavbou českého motoru, zpracoval známý modelář, úspěšný reprezentant České republiky v kategorii RC maket letadel F4C Ing. Petr Tax.

26
RC revue 10/2015

Polomaketa stíhačky z druhé světové války za týden

(Pokračování z RC revue 9/2015) Mám-li hotové výřezy jednotlivých částí trupu, mohu se pustit do jejich slepení. Je však dobré si předem promyslet, popřípadě do plánku zakreslit, kde budou motorová přepážka, deska pro baterii a serva, díly změřit a před lepením trupu si je z překližky zhotovit. Pro motorovou přepážku používám borovicovou překližku tloušťky 4 mm koupenou v hob­bymarketu – je mnohem levnější než letecká překližka. Elektromotor není zdrojem vibrací a protože nestavím model, abych s ním mlátil o zem, borovicová překližka skvěle pevnostně vyhoví. Pro větší modely slepím disperzním lepidlem dvě vrstvy překližky pootočené vzájemně léty o 90°.

30
RC revue 10/2015

Jarin - rekreační model s elektropohonem

Model Jarin je určen pro oddechové rekreační polétání. Je to levný, jednoduchý a nenáročný model na provoz i na vybavení, jeho pilotáž zvládne i mírně pokročilý začátečník. Model po zalétání létá téměř sám, má nízké plošné zatížení, létá přiměřeně rychle, spořádaně a má dobrou klouzavost. Jeho použití je omezeno silou větru. Základním materiálem na stavbu trupu a ocasních ploch je extrudovaný polystyren, na křídlo pěnový polystyren vyztužený a zpevněný balzou a smrkovými lištami. Velmi vhodný je i polystyren z různých obalů. Extrudovaný polystyren opracováváme stejně jako pěnový odporovou pilou podle šablon (postup byl již několikrát na stánkách RC revue popsán). Balzu vybereme dostatečně pevnou, ale lehkou.

35
RC revue 10/2015

Jets Over Czech 2015

Již jedenáctý ročník akce zaměřené na modely poháněné proudovými motory, nebo alespoň dmychadly, proběhl o víkendu 11. a 12. července 2015 na modelářském letišti Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic. Tento víkend panovalo, jako ostatně celé léto, tropické počasí, což se negativně projevilo na účasti pilotů i obecenstva. Na druhou stranu se alespoň začalo létat dříve než obvykle, skoro nefoukalo, a zatímco slabší jedinci trávili víkend někde ve stínu a s chlazením, ti, kteří dorazili, byli ti nejlepší z nejlepších. Celkově se tedy akce účastnilo přes dvacet pilotů s téměř pětadvaceti modely. Zahajovací let patřil Aleši Marhounovi se strojem Viper Jet XXL od německé firmy Paritech, který má rozpětí 3 500 mm, délku 3 000 mm a pohání jej český motor PBS TJ-20A (více o modelu v RC revue 10/2014).

38
RC revue 10/2015

Polomakety v Rakovníku o pohár MVVS

Již podvanácté se 11. července 2015 sešli v Rakovníku příznivci RC polomaket letadel, aby poměřili kvality svých modelů a hlavně své pilotní umění v národní kategorii RCMX v soutěži nazvané podle hlavního sponzora O pohár MVVS. Pořádající klub LMK Rakovník vzorně připravil travnatou letovou plochu i zázemí pro účastníky, kteří dorazili většinou již v pátek. Večerní posezení příjemně podpořil soudek rakovnického piva, takže se pro některé účastníky protáhlo až do půl druhé ráno. Jediným „mráčkem“ byla nešťastná událost, když si pavlíkovský Miroslav Husák při kontrole teploty ve svém karavanu ve tmě šlápl na spodní křídlo svého soutěžního Nieuporta. Míra zvažoval možnost odlétat soutěž se Spitfirem, se kterým létá v Air Show Teamu, nebo být jen divákem. Ráno se však ukázalo, že poškození není tak fatální, a tak za pomoci Jana Doubravy křídlo do začátku soutěže stačili opravit.

43
RC revue 10/2015

RC Model Show Bolešiny

Třetí letošní prázdninový víkend tradičně patřil setkání pořádanému na modelářském letišti Bolešiny u Klatov. I když hlavní program probíhal v sobotu 18. července, velká část pilotů přijela již v pátek a zůstala až do neděle. Pořadatelé z klubu LMK Bolešiny dali s předstihem k dispozici přihlašovací formulář, aby piloti mohli dopředu vyplnit podklady pro komentátory a před brífinkem vše odsýpalo – k přihlášení pak stačil jeden podpis a převzít si „zapichovací“ cedulky s číslem k modelům a sáček se stravenkou, hlasovacími lístky, nalepovací jmenovkou, štítky do fronty a s upomínkovými předměty. Přítomní diváci mohli zaplatit dobrovolné vstupné, zakoupené vstupenky pak sloužily jako hlasovací lístky a byly slosovány v tombole.

44
RC revue 10/2015

Setkání modelů letadel ve Frýdku-Místku

Tradiční akce na letišti Pobeskydského aviatického klubu v Místku-Bahně se letos v polovině prázdnin 1. a 2. srpna konala už po patnácté. Původně byla organizována jako setkání obřích modelů, později kvůli legislativě slovo obří z názvu vypadlo a také letos byla hmotnost přihlášených modelů omezena na 20 kg. Skupina Great War Flying Circus, jímž jsem členem, patří k pravidelným účastníkům, ale já osobně jsem měl několikaletou pauzu, takže když jsme v pátek vyráželi na 400 km dlouhou cestu přes hory a doly (a hlavně přes zácpy na dálnici D1), těšil jsem se, jaké nové modely se za tu dobu na severní Moravě urodily. V tomto ohledu se moje očekávání tak úplně nenaplnilo, většinu modelů jsem už z časopisů a z internetu znal. Přesto bylo na letišti k vidění mnoho zajímavého. Za ideálního modelářského počasí se po celý víkend létalo jako o život.

46
RC revue 10/2015

Jednadvacátý JETI model meeting

Skoro se mi tomu ani nechce věřit, ale Jeti model meeting se letos 22. srpna konal již po jednadvacáté. Stejně tak se mi nechce věřit, že jsem se zúčastnil – až na malé výjimky – tolika ročníků, a zdá se mi proto, že jsem „rakváč těsně před záhrabem“, jak by řekli někteří mladší kolegové. No nic, co naděláme. Toto setkání vzniklo kdysi před léty jako přátelské polétání bláznů do elektropohonu. První ročník se konal v roce 1995 v Chropyni a tehdy se akce ještě nejmenovala JETI model meeting, ale měla v názvu cosi o přátelích létání se čtyřstovkami. Kdyby čert na koze jezdil, opravdu si na celý název nevzpomenu. Nicméně už tehdy se firma JETI model na akci angažovala a podporovala ji.

48
RC revue 10/2015

EXFC 2015 – tradiční a největší evropský závod obřích akrobatů ve freestylu

Ve dnech 20. až 23. srpna 2015 se na znojemském modelářském letišti Modelcity konal již šestý ročník tohoto tradičního závodu. Pořadatelem byla jako obvykle firma Krill models, výrobce obřích akrobatických modelů letadel. Pořadateli se podařilo dát dohromady velmi kvalitní tým rozhodčích. Za Německo hodnotil Peter Wessels, za Nizozemí Henny Van Loon, za Rakousko Martin Knasmillner, za Španělsko Emilio Canovas, za Itálii Man­rico Mincuzzi a Franco Antognazza, za Slovensko Ján Hlebaško a Gabriel Kovats a za domácí, tedy za Českou republiku, Jiří Havel, Petr Henčl a Václav Soukup. Šéfem bodovačů byl Jiří Navrátil. Na čtvrtečním podvečerním mítinku, který proběhl po oficiálním tréninku, byla ustanovena i mezinárodní jury. Za pořadatele v ní byl Ivo Kryl, za rozhodčí Manrico Mincuzzi a za piloty Werner Kohlberger.

52
RC revue 10/2015

Saab J-29F Tunnan „Gul Rudolf”

Jméno Saab – zkratka švédské továrny Svenska Aeroplan Aktiebolaget – je u nás spojeno především se společností vyrábějící automobily, avšak značku Saab nesou například i u nás v současnosti sloužící bojové letouny Gripen. Počátky letecké výroby v továrně Saab sahají do doby před druhou světovou válkou a v současné době nejmodernější Gripen měl řadu předchůdců. Jedním z nich byla „létající bečka“ nebo také prostě „sud“ (Tunnan). Tak se přezdívalo jedné z vůbec prvních evropských stíhaček se šípovým křídlem. Ve Švédsku vyrobili první vojenské letouny až těsně před a v průběhu druhé světové války, takže moc zkušeností a odborníků neměli. Nicméně v roce 1945 padlo rozhodnutí vyvinout nový stíhací letoun s proudovým motorem, aby tato neutrální země nebyla závislá na ochotě velmocí prodat jí nejnovější techniku.

56
RC revue 10/2015

Motor ASP 75A na benzin

Rok mne kamarád přemlouval, abych jeho známému předělal dvoudobou žhavicí „dvanáctku“ ASP 75A na benzin. Motor mi přivezl ve značně zanedbaném stavu s napečeným ricinovým olejem, což je znát i na fotografii. Po nejnutnější očistě jsem se pustil do úpravy. Nelišila se od dříve popsaných. Z duralu je vysoustružen nový unašeč vrtule se zalepeným válcovým magnetem o průměru 4 a délce 6 mm a kroužek nesoucí Hal­lovu sondu. Ten je uložen těsně suvně a jištěn jedním šroubem M3. Díly formy klikové skříně jsou nepatrně, v místě předního ložiska asi 0,2 mm, přesazeny.

61
RC revue 10/2015

Zlin Z-726 Universal a Z-726K

Poslední sériově vyráběnou variantou legendárních Trenérů byl Z-726 Universal. Bez rozpaků můžeme o tomto letounu říci, že je „poslední z rodu Trenérů“. Je to konstatování, že posledním vyrobeným letounem Z-726 skončila generace cvičných a akrobatických letounů pojmenovaných Trenér, která začala krátce po 2. světové válce v Otrokovicích a skončila až v roce 1974. Otrokovické Trenéry ovlivnily celosvětově nejen vývoj cvičných letounů pro základní výcvik, ale také vývoj letounů akrobatických. Obsazení „celé bedny“ na prvním akrobatickém mistrovství světa, konaném v Bratislavě v roce 1960, piloty létajícími s letouny Z-226 jasně ukázalo světu, jaké stroje se v Otrokovicích vyrábějí. Medailové pořadí: Bezák, Bláha, Skácelík není třeba komentovat. Již letoun Z-126 ukázal, že se Trenéry budou vyvíjet dvěma směry, a to cvičným a akrobatickým. Akrobatická řada skončila u legendárního Z-526AFS a cvičná u Z-726 Universal.

64
RC revue 10/2015

Mistrovství světa lodních maket NAVIGA v Bánku viděno očima starého parníkáře

Včera večer – 14. července 2015 – jsme se vrátili ze závodů, a jsem proto plný dojmů. No, a taky bych to asi zapomněl, proto hned usedám a píšu. Ladislav „Ladouš“ Douša jistě napíše obsáhlejší a propracovanější reportáž z celých závodů, ale já si budu hledět jen toho svého – takže tady je můj pohled na soutěž parníků. (Pozn. redakce: Podrobná reportáž o celém dění v Bánku od Ladislava Douši vyšla v RC revue 9/2015). Zúčastnilo se dvacet lodí poháněných parou – docela slušná účast – před dvanácti léty v Nantes bylo jednadvacet lodí. Kromě nás přijeli Francouzi, Maďaři, Rusové, Rakušané, Slováci a jeden Švýcar. Své „poklady“ jsme předvedli na břehu soudcům a pak na vodě ještě i divákům – bylo to moc hezké. Lhal bych, kdybych napsal, že jsem se netěšil na hodnocení mezinárodních rozhodčích – těšil, a hodně. Přece jen se od pánů ze zahraničí tak nějak čeká, že mají vyšší „svěcení“ a že budou hodnotit čistě podle pravidel.

72
RC revue 10/2015

95 Vydra a labe

Plánků pro nejmenší modeláře je stálý nedostatek. Abychom tuto situaci trochu vylepšili, předkládáme vám výkres na dva jednoduché lodní modely. U obou modelů je použita stejná pohonná jednotka (elektromotor s hřídelem a třílistou lodní vrtulí), prodávaná jako celek pod označením A 287 a dovezená ze SSSR. Jako zdroj elektrického proudu je použita plochá baterie 4,5 V. S hotovými modely – mimo rekreačního poježdění – se můžete i zúčastnit soutěží v žákovské kategorii EX-500.

76