RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 10/2016

RC revue 10/2016
1. října vychází desáté číslo sedmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 10/2016 naleznete

Obsah časopisu RC revue 10/2016
RC revue 10/2016

005 Slavík

Jde o stavebně jednoduchý model, který však není konstrukčně nový ani zvláštní. Od roku 1961 jej postavili začátečníci v leteckomodelářském klubu ve Slaném asi v 30 kusech. V jejich rukou model obsadil na 10 veřejných soutěžích – pořádaných v létech 1962–1964 ve Slaném a v Mostě – šestkrát prvé, jednou druhé až čtvrté a jednou šesté místo.

11
RC revue 10/2016

Dvakrát bronz z mistrovství Evropy F1E 2016 konaném v rumunské Turdě

Velmi pěkného úspěchu dosáhli naši „magnetáři“ na mistrovství Evropy konaném v rumunské Turdě, když Jaromír Orel a družstvo seniorů (František Doupovec, Jaromír Orel a Vojtěch Zima) obsadili třetí místa a získali tak bronzové medaile. Ale popořadě. Pořádáním letošního mistrovství Evropy „magnetů“ byl již po několikáté pověřen rumunský modelářský svaz, který akci situoval do nám dobře známé lokality tankové střelnice, ležící v pohoří Bogota u Turdy. Je nutné hned v úvodu podotknout, že celá akce byla ze strany Rumunů pojata jako čistě komerční s cílem dosažení maximálního zisku. Kde jsou ty doby, kdy mistrovství Evropy nebo světa bylo pro celý region Turdy společenskou událostí s patřičným zájmem vedení města a bohatou prezentací.

12
RC revue 10/2016

RC souprava Futaba T6K

První větší investice začínajícího modeláře je do kvalitní RC soupravy. Obecně uznávanými „začátečnickými“ vysílači (nebo chcete-li pro mírně pokročilé modeláře) jsou „šestikanálová rádia“ obsahující základní programové vybavení (mix pro motýlkové ocasní plochy a samokřídla, diferenciace křidélek, klapky, dvojité a exponenciální výchylky, limity serv, vypínač plynu atp.).

19
RC revue 10/2016

Nabíječ Dynamite Passport UltraForce 220W Touch

oměrně bohaté nabídce na našem trhu je typ Passport Ultra Force 220W od firmy Dynamite. K vyzkoušení nám jej nabídl jeho dovozce – firma Astra z Uherského Brodu. Nabíječ Passport Ultra Force 220W na první pohled upoutá svou robustností. Hliníková eloxovaná skříň o rozměrech 75 x x 175 x 222 mm je zajímavá i tím, že na ní nenajdeme žádná tlačítka, jak je tomu u jiných nabíječů běžné a jak se nás o tom snaží přesvědčit český překlad originálního návodu. Nabíječ má totiž ovládání všech funkcí řešeno dotykově na displeji o rozměrech 35 x 68 mm. Je umístěn na horní mírně zešikmené ploše skříně přístroje.

23
RC revue 10/2016

Programovací karta FOXY

Dnešní moderní regulátory pro střídavé elektromotory (přesněji s elektronickou komutací) umějí řadu funkcí a vyrábějí se jako víceúčelové jak pro modely letadel, tak vrtulníků. Po zakoupení jsou nastaveny výrobcem do nějakého výchozího továrního režimu, který nám ale většinou pro náš konkrétní model nebude vyhovovat. Pak je nutné vzít návod a regulátor naprogramovat podle našich požadavků. Způsobů programování je dnes více. Na první pohled nejjednodušší a nejlevnější je regulátor zapojit do modelu, spustit a naprogramovat jej pohybem plynové páky na vysílači „propípáním“.

25
RC revue 10/2016

Víceúčelový elektrolet Timber

Mezi novinky, které letos představil modelářský gigant Horizon Hobby, patří hornoplošník Timber. Model má rozpětí křídla 1,55 m a je vypěněn z materiálu Z-foam. Na první pohled se může zdát, že Timber je jakýmsi klonem oblíbeného hornoplošníku konkurenční značky – není. Kromě rozdílné velikosti, proporcí a celkově odlišného vzhledu nabízí Timber navíc odpružený podvozek, sloty na náběžné hraně křídla, „maketové“ osvětlení, krásné plováky a několik dalších chytrých detailů.

28
RC revue 10/2016

Hawker Tempest s elektropohonem

Bylo-nebylo, dávno tomu…Článek o stavbě modelu by mohl začínat jako pohádka. Dávno tomu, co jsem koupil laminátový trup na model Hawker Tempest a k tomu zatahovací podvozek a bouraný model… Skutečný Tempest (Bouře)vznikl za druhé světové války ve Velké Británii jako velká modernizace stíhacího bombardéru Haw­ker Typhoon. Bylo zkonstruováno nové poloeliptické křídlo a došlo i na úpravy trupu. Motor, jímž byly válečné Tempesty poháněny, zůstal stejný jako u Typ­hoonu. Šlo o řadový čtyřiadvacetiválcový Napier Sabre s neobvyklým uspořádáním válců do H, který poháněl čtyřlistou vrtuli o průměru 4,2 m.

34
RC revue 10/2016

Malý rekreační elektrolet Rio

Rio je malý materiálově nenáročný RC model určený k rekreačnímu polétání. K jeho pohonu slouží střídavý elektromotor o výkonu od 120 W, který umožňuje svižné létání na minimálním prostoru, a to i za mírného větru. Ovládány jsou směrovka, výškovka, křidélka a otáčky motoru. Převážně balzová konstrukce modelu je stavebně nepříliš náročná, model má dobré letové vlastnosti, let je klidný, bez záludností a svižný. Jeho stavbu přesto není možné doporučit úplným začátečníkům bez předchozí stavební a pilotní praxe, ušetří se tak nejedno zklamání.

43
RC revue 10/2016

Ohlédnutí za Joe Nall Week 2016

Na začátku května jsme s kolegy na pár dní zavítali do Země neomezených možností, přičemž jedním z hlavních cílů byla největší modelářská akce v USA – Joe Nall Week 2016. Za velkou louží je sice všechno tak nějak větší (auta, dálnice, mrakodrapy…), avšak rozměry této akce jsme opravdu nečekali. Na rozloze několika kilometrů čtverečních (!) byla rozeseta spousta obytných vozů, obřích karavanů a nechybělo ani stanové městečko. Na takto velkém prostranství nebyla jen jedna letová plocha, ale hned několik. Mezi nimi se mohlo chodit i pěšky, avšak daleko efektivnější způsob dopravy představovaly golfové vozíky, jež bylo možné si přímo na letišti vypůjčit.

46
RC revue 10/2016

Mistrovství Evropy akrobatů F3A

Evropský šampionát se konal na pěkném modelářském letišti místního klubu za doslova proměnlivého počasí, které způsobilo několik změn v plánovaném časovém rozvrhu celé akce. Kvalifikační čtyři kola proběhla normálně v souladu s programem, ale v pátečním semifinále se podařilo odlétat jen jedno kolo a druhé muselo být přesunuto na sobotní dopoledne. Proto bylo možné odlétat jen dvě finálová kola místo plánovaných čtyř.

51
RC revue 10/2016

16. ročník Setkání modelů letadel

První srpnový víkend – to je již obvyklý termín, kdy Pobeskydský aviatický klub Frýdek-Místek na svém letišti v Místku Bahně pořádá tradiční Setkání modelů letadel. Mnozí účastníci se však do prostoru letiště sjíždějí již v pátek a mají tak možnost užít si prostředí beskydského podnebí, které letos opět nezklamalo a v noci na sobotu překvapilo všechny kempující vytrvalým deštěm. Nicméně v sobotu ráno se počasí umoudřilo a čekal nás pěkný letový den, kdy nám do tváří nepražilo slunce, ale na mírně podmračené obloze dokonale vynikly všechny letové ukázky.

53
RC revue 10/2016

XI. Model Air Show Rakovník

Čas mi poslední dobou neuvěřitelně letí, proto jsem ani nechtěl věřit, že od minulého, desátého ročníku, už uběhly dva roky. Pořádání podobné akce je totiž nesmírně náročné, s přípravami je nutné začít v podstatě již rok dopředu, proto pořadatelé zvolili dvouletý interval. Tím mají trochu času na oddych a také diváky nepřesytí. Na stejném místě, v modelářské části aeroklubového letiště Rakovník, jsme se tak v krásném srpnovém víkendu 13. a 14. srpna 2016 sešli znovu, již po jedenácté. Počasí bylo na rozdíl od desátého ročníku naprosto ukázkové, s mírným větrem vanoucím po dráze, přiměřenou oblačností pro fotografy a teplotami okolo pětadvaceti stupňů Celsia, v neděli ještě trochu víc.

56
RC revue 10/2016

Mistrovství světa FAI pro RC makety letadel kategorií F4C a F4H

Letošní mistrovství světa pro rádiem řízené makety letadel kategorie F4C a polomakety kategorie F4H se konalo na sportovním letišti nedaleko rumunského města Ploiesti. To znamenalo pro naše auta s karavany ujet vzdálenost až 1 360 km, tedy dva dny jízdy. Vzpomněl jsem si v této souvislosti na mistrovství Evropy 1997 konané v Suceavě, také v Rumunsku, které bylo poznamenáno značnými organizačními nedokonalostmi, cesta auty tam i zpět tehdy byla jako výlet do jiného světa, než na jaký jsme byli zvyklí. Trochu mě uklidňovalo devatenáct let, které od té doby uplynuly, a tak jsem věřil, že se i zde muselo hodně změnit.

60
RC revue 10/2016

Saab J-35 Draken

Koncem čtyřicátých let minulého století vyvstala pro švédskou vládu nutnost nahradit do té doby úspěšný, nicméně již zastaralý stíhací letoun Saab J-29 Tun­nan (Poznámka redakce: O modelu tohoto letadla jsme uveřejnili článek v RC revue 10/2015). Specifikace nového letadla byla navržena již v roce 1949 tak, aby jeho maximální rychlost činila alespoň 1,5 Machu. Také byl vznesen požadavek na co největší dostup, aby byl schopen operovat proti vysoko letícím bombardérům. Dalším pro švédská letadla typickým požadavkem byla schopnost operovat z krátkých úseků dálnic.

66
RC revue 10/2016

Typhoon H Advanced z praktického hlediska

Když mi Eduard Němec předal šestirotorový Typhoon H k praktickému zkoušení, zajásal jsem radostí (Poznámka redakce: Jeho článek o tomto dronu si můžete přečíst v RC revue 9/2016). Jako bývalý pilot „profesionální“ strojů mi šest vrtulí udělalo radost, protože šest je téměř vždy lepší, než v této kategorii často používané čtyři vrtule. A již při pohledu na krabici se dozvíme proč: Yuneec Typhoon H je schopný v případě výpadku jednoho motoru dále pokračovat v letu.

74
RC revue 10/2016

Boeing-Stearman PT-17

Boeing-Stearman PT-17 byl americký letoun určený pro výcvik pilotů, vyznamenal se především ve druhé světové válce, kdy v něm své první pilotní krůčky absolvovala většina amerických vojenských pilotů. Letoun byl navržen na počátku třicátých let minulého století firmou Stearman, založenou v roce 1927 Lloydem Stearmanem. Prototyp poprvé vzlétl v roce 1934. V tomtéž roce se firma Stearman Aircraft Company stala součástí koncernu Boeing a od roku 1939 byla označována jako Wichita Division společnosti Boeing Airplane Company.

79
RC revue 10/2016

Lodní modeláři v Parku Přátelství v Praze-Proseku

V Praze se nachází bezpočet vodních ploch. Některé jsou modelářsky neatraktivní a na jiných vládnou rybáři. Přesto se jich najde dostatek, kde si lodní modelář přijde na své. Pro potřeby srazů a soutěží je nutností, aby se v okolí našlo dostatek parkovacích míst, eventuálně byla poblíž zastávka městské hromadné dopravy. Jezírka (vodoteče) v Parku Přátelství V Praze 9 na Proseku tuto podmínku splňují dokonale. Navíc se u nich pořadatel obejde bez svážecí lodi a též překážek pro tvorbu soutěžních tratí stačí méně.

88
RC revue 10/2016

Supér lodička na léto Super Mono X

K napsání tohoto článku mne vyprovokovaly reakce nadšených přihlížejících na našem brněnském prýglu, a to jak dětí, tak dospělých. Zpravidla od dětí v doprovodu maminek slýchám, že to je supér lodička a že takovou, jako má ten pán, také chtějí. Dětem, které mě takto obklopují, je nanejvýš 5 až 10 let. Ti odvážnější se potom zeptají, zda by si to také mohli zkusit a zda bych jim to nepůjčil. Rodiče se potom ptají, kde že se to dá koupit, kolik to stálo atp.

90