RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 11/2012

RC revue 11/2012

1. listopadu vychází jedenácté číslo třináctého ročníku časopisu RC revue
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 11/2012 naleznete

Obsah časopisu RC revue 11/2012
RC revue 11/2012

Mistrovství světa kosmických modelů

Letošní mistrovství světa kosmických modelů uspořádalo Slovensko v Liptovském Mikuláši. Zúčastnilo se ho 23 států. Českou republiku reprezentovali dva zástupci z MK Šenov – senior Jaromír Chalupa a junior Jan Šebesta, RMK Dalovice „dodalo“ juniora Václava Krůtu a z RCSO Český Těšín přibyl junior David Pastuszek. Zástupců RMK Krupka bylo nejvíce: čtyři j unioři – K ateřina V aníková, Viktorie Tržilová, Julius Beňák a František Kontra, pět seniorů – Pavel Broný, Zdeněk Kolář, Bedřich, Marek a Martin Pavkovi. Vedoucí českého týmu byla Věra Pavková. Pomocníky byli z Českého Těšína Petr Pastuszek, z Dalovic Jiřina Krůtová a z RMK Krupka Klára Dušková, Veronika Dudiová a Bára Pakostová.

6
RC revue 11/2012

Lánský podzimní historik 2012

Již po sedmé jsme se sešli na modelářském letišti MK Lány ke každoročnímu soutěžení s historickými modely – replikami modelů zkonstruovaných do roku 1960. Během dvou dnů, 8. a 9. září, zde létalo 32 soutěžících s 56 modely, včetně jednoho zahraničního účastníka z Německa. Létalo se podle pravidel SAM 95.

9
RC revue 11/2012

RC souprava JETI DC-16 - pokračování

Programové vybavení, struktura menu, postup při zadávání nového modelu i řešení jednotlivých problémů, to vše je v případě vysílače Jeti Duplex DC-16 výrazně odlišné od toho, co mají zažité uživatelé RC souprav jiných výrobců. Zatím se budeme zabývat jen řízením modelu vše, co souvisí s telemetrií, ponecháme na později. Postup práce s vysílačem je přísně logický a výrazně návodný, v podstatě uživatele krok za krokem provádí vším, co by měl udělat a co vyplývá z jeho předchozích kroků.

12
RC revue 11/2012

Čidla rychlosti a výšky k telemetrii Spektrum

Telemetrie se stále více dostává do povědomí modelářů jako užitečný nástroj při provozu modelů. Výrobci RC souprav jsou si toho vědomi a telemetrií vybavují všechny nové typy, a to nejen vyšších a středních tříd. K testu RC soupravy Spektrum DX10t (RC revue 8/2012) dostala redakce od dovozce, firmy Astra, k vyzkoušení i sadu dílů telemetrie. Kromě čidel teploty a napětí popsaných u testu RC soupravy Spektrum DX8 (RC revue 11/2010) jsme tak dostali možnost vyzkoušet čidlo rychlosti a výšky.

16
RC revue 11/2012

B-25 Mitchell

Nějakou dobu se s kamarády a synem věnujeme létání EPP combatu. Syn však usoudil, že by to chtělo nějaké oživení. Oficiální pravidla EPA combatu létání s dvoumotorovými modely umožňují, zkusíme tedy něco takového. Po chvíli hledání na internetu našel syn to pravé, polomaketu bombardéru B-25 Mitchell od české firmy FreeAir. Po objednání přes internetový obchod výrobce model za pár dní dorazil.

24
RC revue 11/2012

Test elektroletu Kruh

Jedním z malých českých výrobců je firma VaSa model. Po modelech vyřezávaných z EPP přichází se stavebnicemi modelů s díly vypalovanými laserem z balzy a překližky. Když jsem model Kruh uviděl na modelářské akci ve Zlonicích, řekl jsem si, že by mohl být tím pravým pro létání na malých pláccích. Slovo dalo slovo, dostal jsem od výrobce stavebnici a hned zakoupil potřebné vybavení.

26
RC revue 11/2012

Elektricky zatahovaný systém podvozku

Když naše redakce dostala k vyzkoušení elektricky zatahovaný mechanismus podvozku dodávaný na náš trh firmou Pavel Stein – eMotors a dovážený z Číny, kde je vyráběn pod značkou HobbyKing, přiznám se, že jsem k výrobku přistupoval se značným despektem.

27
RC revue 11/2012

Hydroplán Hughes H-4 Hercules

Dvadsatina je slangový názov modelov lietadiel zmenšených v mierke 1 : 20 a poháňaných gumovým zväzkom. Zvyčajne ide o malé modely, ale ak si za predlohu vyberieme najväčšie lietadlo, aké kto kedy vyrobil, hydroplán Hughes H-4 Hercules, nazývaný tiež Spruce Goose – Smreková hus – s rozpätím 98 metrov, tak tá dvadsatinka má skoro päť metrov – presne 4,9 m.

30
RC revue 11/2012

Sportovní maketa VBŠ Kuňkadlo - plánek 158

V každém týmu má jedinec své místo podle toho, jakými schopnostmi disponuje. Tato zásada platila již v roce 1926 v týmu bratří Šimůnků, kteří letoun jako amatérskou konstrukci postavili a provozovali. Kuňkadlo létalo až do roku 1929 a stalo se atrakcí dobových leteckých vystoupení.

32
RC revue 11/2012

Modeláři v Makedonii

Letošní dovolenou jsem netradičně trávil v Makedonii. Většina našinců zná z bývalé Jugoslávie nanejvýš Chorvatsko, proto nejprve pár slov o tomto balkánském státu. Po krizi a nepokojích, jimiž v devadesátých létech minulého století prošla bývalá Jugoslávie, se Makedonie osamostatnila a stal se z ní vnitrozemský stát ležící mezi Srbskem, Albánií a Kosovem. Hlavním městem je Skopje se sedmi sty tisíci obyvatel. Skopje je malebné město obehnané horami o výšce až dvaapůl tisíce metrů, samo město leží ve stejné nadmořské výšce jako Praha, tedy 330 m nad mořem.

34
RC revue 11/2012

Aerovíkend v Nesvačilech

O víkendu 15.–16. září se na benešovském letišti konal čtvrtý ročník Aerovíkendu. Celá akce sestávala ze dvou částí, sobotní Nesvačilské podívání patřilo převážně modelářům, kdežto nedělní Letecký a modelářský den spíše velkým letadlům.

36
RC revue 11/2012

10. ročník Jet Power Messe

Když jsem byl osloven výrobcem modelů proudových letadel, německou firmou Air C Race, s jejím modelem L-29 Delfin v letošní sezoně létám, zda li bych se nechtěl přijet podívat na Jet Power Messe – největší výstavu jetů a vším s nimi souvisejícího, spojenou s létáním a předváděním, tak jsem se do poslední chvíle, vzhledem ke své pracovní vytíženosti, nemohl rozhodnout, pojedu-li či ne. Nakonec jsem vyrazil na cestu dlouhou 760 km do krásného lázeňského městečka Bad Neuenahr- -Ahrweiler, kde se Jet Messe konal, i s modelem L-29 Delfin poháněným českým motorem TJ 20 z První brněnské strojírny z Velké Bíteše.

44
RC revue 11/2012

Technika na 22. MS pro RC makety letadel

Na letošním mistrovství světa se proti minulým šampionátům objevila řada maket letadel poháněných proudovými motory, některé z nich se dokonce začaly prosazovat na čelní místa výsledkových listin. Průběh šampionátu však také ukázal, jaká nečekaná nebezpečí tyto makety s sebou přinášejí.

46
RC revue 11/2012

Grumman F9F-6 Cougar

Když se ve válce v Koreji střetly americké proudové stíhačky F9F Panther se sovětskými MiGy 15, rychle se projevil největší nedostatek Pantherů, jímž byla nižší rychlost. Na přelomu let 1950 a 1951 byl proto zahájen vývoj nové verze F9F se šípovým křídlem a po devíti měsících byl nový letoun určený pro službu na letadlových lodích připraven. Podle zaběhnutých pravidel měl dostat označení F11F-1, které bylo na řadě, ale námořnictvo rozhodlo přidělit mu označení z řady pro Panthery, a to F9F-6, ovšem s novým jménem Cougar (puma).

48
RC revue 11/2012

Vrtulník E-Rix 450 Carbon

Na letošní výstavě Model Hobby se redakce RC revue domluvila na spolupráci s novým vystavovatelem, německou firmou Jamara, a pro podrobnější seznámení s její produkcí si vybrala vrtulník velikosti 450 E-Rix 450 Carbon RTF. V nabízené řadě vrtulníků této velikosti představuje vrchol. Svou koncepcí a obsahem je sada čtyřstovkového vrtulníku E- -Rix 450 Carbon RTF určena hlavně pro začínající piloty vrtulníků, kteří mají za sebou úspěšné létání s koaxiálním typem.

54
RC revue 11/2012

Henri Mignet HM.14 Pou du ciel

V období mezi dvěma světovými válkami se nikomu nepodařilo svým nadšením strhnout za sebou takové množství amatérských stavitelů letadel jako Francouzi Henrimu Mignetovi. Na druhou stranu, těžko bychom hledali konstruktéra, který by měl na svědomí tolik mrtvých amatérských letců. Mignet začal stavět letadla ještě jako student, nejprve stavěl závěsné kluzáky podle vzoru Otta Lilienthala, se kterým si dopisoval. Po demobilizaci po první světové válce postavil řadu prototypů motorových letounů, od HM.1 po HM.8. Teprve poslední z nich byl schopen létat, ale další letouny, postavené v roce 1929, mu opět nelétaly.

56
RC revue 11/2012

Frézování depronu v domácích podmínkách

Fenoménem několika posledních sezon halových akrobatů jsou extrémně odlehčené modely s odfrézovánou částí materiálu, z něhož jsou zhotoveny – obvykle depronu. Šílenější modeláři z depronu vyříznou pouze konstrukci a tu následně potáhnou mylarem. Jenže odfrézování vrstvy depronu zavání nutností použít CNC frézku a potah mylarem (prodává třeba Hořejší model) složitou povrchovou úpravu, v podstatě jedině technologií airbrush. Frézované odlehčené stavebnice dnes již nikoho nepřekvapí a i vítězné modely ze světových soutěží, jako je třeba ETOC, můžeme jako stavebnici koupit.

58
RC revue 11/2012

Lánská louže 2012

V neděli 2. září uspořádali lodní modeláři z MK Lány a okolí již 4. ročník soutěže se jménem Lánská louže. Jak již název napovídá, místem konání byly Lány – konkrétně Židovský rybník. Jelikož se pořadatelé zcela distancují od Navigy, čekala na zájemce zajímavá trať, jejíž jedinou nevýhodou byly dlouhé přejezdy mezi jednotlivými překážkami. Kvůli tomu, že se hodnotil hlavně čas, byly rychlejší modely ve výhodě.

62
RC revue 11/2012

Podzimní Springer Cup 2012

Na sobotu 22. září jsme s kolegy z KLoM Písek naplánovali na píseckém Šarláku další veřejnou soutěž lodních maket sekce NS spojenou s podzimním Springer Cupem 2012 v napjatém očekávání, jaké počasí bude panovat. Při naší minulé akci 10. června totiž skoro celý den pršelo, a tak jsme si ji pořádně neužili. Tentokrát byla předpověď nadějnější, takže jsme mohli s úderem poledne začít soutěží maket. Kvůli nízkému počtu soutěžících byly všechny jízdy elektromotorových modelů různých kategorií hodnoceny dohromady se zachováním rozdělení na juniory a seniory.

64
RC revue 11/2012

Model Hobby 2012 - postřehy od bazénu

Samotnému předvádění modelů u bazénu na výstavě Model Hobby předcházela řada příprav, jak tomu u podobných akcí bývá. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo den před začátkem veletrhu krátké vystoupení v televizi ve Snídani s Novou na téma modelů a následná instalace lodních modelů u bazénu. Nejvíce lodí přivezl německý klub IGS Markt Schwaben z Mnichova – kolem padesáti. Jde o natolik úctyhodné číslo, že pořadatelé museli přistavit další stoly. I tak se modely tísnily jako sardinky.

66
RC revue 11/2012

USS Albacore (AGSS-569)

Po druhé světové válce a z počátku války studené bylo hlavní snahou konstruktérů ponorek v USA zvýšit jejich rychlost. Doba, kdy se prioritou staly co nejtišší pohony a nejdelší výdrž pod hladinou, nastoupila až o něco později. Ke zvýšení rychlosti vedly dvě cesty, první spočívala v podstatném zvýšení výkonu a představitelem tohoto směru byl USS Nautilus (SSN-571), první americká ponorka s jaderným pohonem, která se mimo jiné zapsala do historie podplutím severního pólu. Jinak ale tvarem trupu vycházel Nautilus z koncepce ponorek používané za druhé světové války jak na německé, tak na americké straně.

68
RC revue 11/2012

Veletrh Model Hobby 2012

Na sklonku září se již po jedenadvacáté otevřely brány veletrhu Model Hobby. I letos byl veletrh spojen s výstavami hraček a potřeb pro děti For Toys, For Babies a For Games. Těsně před veletrhem se musel pořadatel vypořádat s velkou nepříjemností. Hala, která měla patřit Model Hobby, nebyla včas zkolaudována, a tak se muselo „šoupat“ s vystavovateli. Nejvíce to odnesly doprovodné akce, které se z vysoké a světlé haly musely přesunout do nevyhovující haly na konci výstaviště. Navíc se do ní dalo projít jen halou s dětskými postýlkami, kočárky a řvoucími dětmi hrajícími nejrůznější počítačové hry. Byl to sice nepředvídatelný zásah třetí strany, ale Model Hobby, respektive její doprovodné akce, to dost poškodilo.

71