RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 12/2016

RC revue 12/2016
1. prosince vychází dvanácté číslo sedmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 12/2016 naleznete

Obsah časopisu RC revue 12/2016
RC revue 12/2016

Makety na mistrovství světa pro kosmické modely 2016

Mistrovství světa juniorů a seniorů pro kosmické modely se konalo ve dnech 22. až 30. srpna na Ukrajině. Zúčastnilo se jej tři sta (!) závodníků z celého světa. Já jsem na šampionát konaný ve Velikém Dorošivu ve Lvovské oblasti přijel jako bodovač soutěže maket. Do kategorií maket tříd S5 a S7 bylo přihlášeno celkem 94 modelů.

12
RC revue 12/2016

003 Pluto

Počáteční konstruktérský úmysl byl prostý – získat jednoduchý, vzhledný a dobře létající model na soupravu Gamu, která jakožto sériový výrobek je přístupna širokému okruhu zájemců. Rozhodl jsem se použít soupravu neupravovanou tak, jak se prodává, neboť většina majitelů to bude chtít udělat zrovna tak. Myslím ostatně, že pro sportovní létání ani není třeba něco předělávat, protože při vhodné konstrukci modelu Gama plně vyhovuje. Po prvních zkušenostech se soupravou v modelu Diblík (viz časopis Letecký modelář 2/1962) jsem se rozhodl pro model na motor 1–1,5 cm3 jakožto dostačující.

15
RC revue 12/2016

ysílač Horus X12S a systém FrTX

Společnost RCStudio, autorizovaný partner a servis společnosti FrSky, nám zapůjčila k vyzkoušení nový šestnáctikanálový palcový vysílač Horus X12S. V minulé části jsme se podívali na hardware přístroje, nyní se podíváme i „pod pokličku“. Horus je vybaven zbrusu novým operačním systémem systémem FrTX, jehož vývoj byl jedním z důvodů neustálých odkladů uvedení vysílače na trh – první zmínky jsem tuším zaregistroval již někdy na podzim roku 2014. Od té doby se mnohé změnilo také v konstrukci přístroje, něco přibylo, něco naopak ubylo. Zřejmě největšími změnami je příznivější cena, GPS modul ve vysílači jako standardní výbava a bohužel poněkud horší displej; původní informace hovořily o rozlišení 800 x 480 pixelů a displej měl být dotykový.

19
RC revue 12/2016

Malý jednoduchý servotester

Zakoupil jsem si jednoduchý servotester, který generuje řídící pulsy jako z přijímače. Osazen je převážně součástkami pro povrchovou montáž na jednostranné desce plošného spoje. Napravo se nachází konektor pro připojení napájení, vlevo tři paraleleně zapojené konektory pro připojení až tří serv. Obal přístroje je velmi jednoduchý plastový slepený samolepicí páskou. Plošný spoj je k obalu přilepen oboustrannou samolepicí páskou s vložkou z mikroporézní pryže. Přístroj má tři funkce indikované svitem příslušné LED.

22
RC revue 12/2016

Bez měření není vědění

V současné době rozhodně převažují modely poháněné elektromotory. Nejednou mne překvapili i dlouholetí a zkušení modeláři svými neznalostmi základů elektrotechniky. Zkrátka, o elektrice věděli pouze to, že jezdí po kolejích a tluče. Někteří i po rocích praxe nerozeznávají jednotlivé druhy akumulátorů. Že to při jejich používání a zejména nabíjení může mít i tragické následky doprovázené pronikavým zvukem hasičské sirény, je nasnadě. Pojmy jako napětí a proud jsou jim zcela cizí. Při dnešní elektrifikaci a elektronizaci našeho koníčka se bez alespoň základních znalostí a vybavení neobejdeme.

22
RC revue 12/2016

Stabilizačný systém Potenza Aura 8 - AFCS

Vlastný stabilizačný systém je umiestnený v krabičke z červeného plastu o rozmeroch 38,2 x x 36,5 x 14,5 mm. V hornej časti sa nachádza osem servoportov (S1–S8), Bus port (Port B), micro USB port a farebná LED zobrazujúca status. Z boku sú umiestnené dva mini porty (A a B) pre satelitné (doplnkové) prijímače a port telemetrie. Srdcom prístroja Aura 8 – AFCS (Advanced Flight Control System) je tridsaťdvabitový procesor a šesťosový senzor senzor, vnútorná architektúra obsahuje až 24 kanálov.

24
RC revue 12/2016

Druhý ročník Vosí ligy

Sešel se rok s rokem a máme zde opět konec nenáročného seriálu soutěží původně začátečnických modelů Vosa ve všech reprodukovaných verzích, pocházejících z dílny legendárního konstruktéra Radoslava Čížka. Jelikož jsou soutěže Vosí ligy pořádány od dubna do září, a to každých čtrnáct dní, tak jsme si během celého seriálu opět užili všechny druhy počasí, které nám příroda nabídla. Pouze poslední dvanácté kolo, které se mělo konat 17. září 2016, jsme neodlétali pro panující velmi špatné počasí.

26
RC revue 12/2016

Elektrovětroň kategorie F5J Vážka

Ke stavbě modelu mě inspirovaly současné modely kategorie F5J. Obdivuji jejich letové vlastnosti a především pak jejich letový projev. Chtěl jsem si proto takovýto model elektrovětroně s rozpětím kolem tří metrů pořídit. Jsem si však vědom, že k tomu, co dosahují profesionální výrobci zmíněných modelů z hlediska zpracování a letových výkonů, se běžný modelář, bez odpovídajících znalostí, dovedností, zkušeností a patřičně vybavené dílny nemůže dopracovat.

28
RC revue 12/2016

Extra 330SC

Když jsme poprvé s Markem uviděli obrázek dále popisovaného akrobatu Extra, mimochodem ve stejném zbarvení, jaké nosí jeho třímetrová předloha, tak jsme konstatovali, že tento model musíme vyzkoušet, ať víme, co v něm je. Konstruktérem modelu je Markův kolega, soupeř a kamarád Gernot Bruckmann. Ten se spojil s designérem Mircem Percorarim a firmou Extra Aircraft, a tak vznikl tento velmi zajímavý model. Je navržen pro 3D akrobacii, freestyle, zkrátka je to „metrovka na vyblbnutí“, a to nejen pro špičkové piloty. Je totiž vhodná také pro mírně pokročilé modeláře, kteří pokukují po akrobatickém létání.

35
RC revue 12/2016

Deváté Nesvačilské podívání

V sobotu 10. září se na letišti v Bystřici u Benešova konal devátý ročník modelářského dne s názvem Nesvačilské podívání, na které se z mnoha dobrých důvodů vydala podívat teméř celá redakce našeho časopisu. Jeden důvod je samozřejmě malá vzdálenost z Prahy do Benešova, ale také počasí vypadalo slibně, program lákavě a nesvačilské letiště má prostě zvláštní kouzlo.

41
RC revue 12/2016

Závěr sezony obřích akrobatů 2016

Po EAC Czech 2016 (viz RC revue 9/2016) se v závěru srpna přenesl kolotoč závodů obřích akrobatů na francouzský jih, kde se nedaleko Marseille konal prestižní aeromuzikálový závod FXFC 2016. Pravidla pro tento náročný závod stanovil pořadatel, jde o jednorázovou akci tak, jako je například české EXFC létané ve Znojmě. A tak každý pilot letěl tři sestavy na jednu hudbu, řekněme A, a dvě sestavy na jinou hudbu B. Do celkového výsledku se započítávaly dva lepší výsledky ze sestavy A a jeden lepší výsledek ze sestavy B. Za Českou republiku nás reprezentoval Marek Plichta, za Slovensko přijel Jozef Lukáč mladší. Závod se létal na modelářském letišti C.E.M.A. ležícím asi 80 km severně od Marseille.

44
RC revue 12/2016

Benzinový motor Evolution 62GX

Jedno staré české úsloví praví dostat se k něčemu jako slepý k houslím. Trochu je mohu vztáhnout k motoru Evolution 62GX, ke kterému jsem se trochu neplánovaně dostal. Když jsem si pořídil akrobatický dvouplošník P3 Revolution od firmy Hangar 9, měl jsem pro něj připravený motor MVVS 58. Po dodání modelu a jeho skládání jsem ale přišel na to, že se uvažovaný motor do modelu z vícero důvodů vůbec nehodí. Rozhodl jsem se tedy, že model osadím doporučeným motorem podle výrobce, tedy Evolutionem 62GX.

52
RC revue 12/2016

Model Morane-Saulnier type N pro Great War Flying Circus

Když jsem jednou konzultoval možnosti stavby velkého nebo spíše obřího modelu s kamarádem a kolegou Miroslavem Kabláskem, pronesl pro mě zásadní a zlomovou větu, která dále určila můj posun v modelářství: „Když velký model, tak pro Velkou válku. To postavíš.“ Potom následovaly konzultace a z několika možností a variant vyšel právě jednoplošný Morane nejlíp. Od kamaráda, kolegy a konstruktéra modelu Miloslava Vrágy jsem dostal výkresy spolu s fotodokumentací ze stavby prototypu a shodou náhod, kterým jsem šel naproti při volbě typu, další kamarád a kolega Miroslav „Ozzy“ Horsák měl doma překliž- kové výřezy, hliníkový motorový kryt a potřebné lišty, které mně přenechal s tím, že když je to pro skupinu, tak ať to postavím já, a jako bonus mně přibalil ještě podvozková kola, která mu zbyla ze stavby Zeppelin-Staakena.

56
RC revue 12/2016

První rok s Herculesem

Rád bych se se čtenáři podělil o zkušenosti s provozem svého obřího modelu C-130 Hercules, který jsem zalétal vloni dne 21. září a o němž vyšel článek v RC revue 12/2015. Jako každý prototyp měl model – a obzvlášť takto složitý – pochopitelně své mouchy a dětské nemoci, které se mi však postupně dařilo odstraňovat. Ze začátku provozu jsem si připadal jako mechanik Concordu, neboť na každou letovou hodinu připadalo několik hodin údržby a drobných úprav modelu v dílně.

62
RC revue 12/2016

Postavme si za babku FPV Race Quadcopter 250

Hned na úvod si řekněme, co to vlastně FPV je. Předpokládám, že dnes už většina modelářů ví, že jde o zkratku slov First Person View. Na létajícím zařízení máme oproti běžnému vybavení ještě malou kameru a televizní vysílač (obr. 1). Na zemi je pak videopřijímač a zobrazovací jednotka – buď monitor nebo speciální brýle. Něco podobného umožnila stále pokračující miniaturizace elektroniky, která alespoň mě nepřestává udivovat. Celé zařízení má hmotnost jen několik málo gramů. Navíc cena stále více padá dolů a dnes už si něco podobného může dovolit téměř každý.

69
RC revue 12/2016

Heinkel He 72 Kadett (C-12)

Heinkel He 72 Kadett vznikl v roce 1933 jako cvičný a spojovací stroj, byl vyráběn v různých variantách a ve velkém množství. Nejprve byl zařazen do DLV (Deutsches Luftsportverband), později přetvořené na NSFK (Nacionálně-socialistický letecký sbor), později – od roku 1935 – a zvláště po vypuknutí druhé světové války do leteckých škol Luftwaffe. Heinkelovi konstruktéři bratři Güntherové navrhli tento letoun jako elementární školní stroj, byl to hodný a přestabilizovaný dvouplošník se dvěma sedadly za sebou.

72
RC revue 12/2016

O našich modelech letadel, o jejich konstrukci a stavbě

Nejprve bych si dovolil v úvodu napsat něco o začátcích. Stavět modely letadel jsem začal koncem čtyřicátých let minulého století. Začal jsem s modely na gumový pohon, malými kluzáky, i modely větších větroňů. Postavil jsem si například i Orlíka o rozpětí 2 m podle plánku Radoslava Čížka, a to v zimě let 1951/52. O prázdninách v roce 1952 se Orlík vyznamenal dlouhým letem v termice. Po vzletu stále kroužil, stoupal až se ztratil v kupovitém mraku, ale za chvíli se znovu objevil. Díky slabému proměnlivému větru obletěl město širokým okruhem a přistál po hodině v kamenité aleji mezi stromy nepoškozen. To bylo radosti. Dodnes visí v našem obývacím pokoji.

76
RC revue 12/2016

O letectví převážně modelářském - O vrtulích

Volba profilu také není úplně opomenutelná. Ve střední části je třeba počítat s mohutnějšími tloušťkami kvůli zajištění dostatečné pevnosti. Na okrajích vrtule zase s profily přiměřeně tenčími pro snížení odporu těchto částí a tím zmenšení potřebného otáčivého (krouticího) momentu na hnacím hřídeli i případného snížení kritického Machova čísla. V předchozím obrázku je boční pohled na vrtuli akrobatického jednomístného letounu kategorie Unlimited asi z roku 2004. Co asi vedlo výrobce takovéto vrtule k volbě tak prohnutého profilu?

80
RC revue 12/2016

RC plachetnice třídy RG-65 u nás poprvé závodně

 neděli 25. září 2016 se uskutečnil první oficiální závod plachetnic třídy RG-65 na území České republiky. Uspořádal jej Klub lodních modelářů Olomouc. Myšlenka uspořádat tento závod vznikla asi v polovině loňského roku, kdy olomoučtí modeláři jezdili na závody na Slovensko. Propočet, zda má smysl závod naplánovat, byl jasný. Tři domácí lodě, jedna z Čech. Pokud by přijeli aspoň dva jachtaři ze Slovenska, má smysl závod pořádat. Proto když se sestavoval kalendář závodů, byl naplánován na podzim jeden závod „RGéček“ na Ameriku do Olomouce.

84
RC revue 12/2016

Stupavská para 2016

Po štvrtý krát sa parníčkári stretli na Slovensku, pritom po druhý raz v Stupave, tento rok to bolo o víkendu 24. a 25. septembra. Vďaka ústretovosti mesta a mestského kultúrneho centra mali modelári stavajúci lode pohánené parnými strojmi dobré podmienky na preteky. Mali sme k dispozícii stoly a lavice, ako i v neposlednom rade krásny rybníček v areáli zámockého parku. Na dôvažok bolo k nám milosrdné aj počasie, ktoré nám skutočne urobilo radosť. Od rána svietilo slnko a nefúkal vietor, čo bolo pre modely parných lodí ideálne.

86
RC revue 12/2016

Kompaundní strojovna ze dvou jednoduchých šoupátkových strojů

Nějak se mi zachtělo „proslavit“ se také mezi kamarády něčím zajímavým, a tak jsem zhotovil druhou neběžnou konstrukci složením dvou strojků. První takto velký stroj jsem už před časem popisoval na stránkách RC revue, ale velká loď s ní zatím neplula. Další velkou strojovnu jsem postavil před asi třemi léty, dokonce už plula v lodi, ale nebylo to nic moc – kotel vystačil jen na dvanáct minut plavby. Když jsem ke strojovně doplnil mechanicky poháněnou pumpu přes převody do pomala, délka plavby se zvedla o další asi dvě minuty, což opravdu nebylo nijak pozoruhodné zvýšení. Obrázek strojovny zabudované v trupu lodi prodloužený Borkum z jara letošního roku naznačuje, že loď plula docela živě, ale jak říkám, nijak mě to nenadchlo (stroj poháněl přes převod pumpu s pístem o průměru 8 mm naprázdno – neměl jsem přívod kotelní vody).

88