RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 2/2017

RC revue 2/2017
1. února vychází druhé číslo osmnáctého ročníku časopisu RC revue.
Z obsahu vybíráme:


V RC revue 2/2017 naleznete

Obsah časopisu RC revue 2/2017
RC revue 2/2017

Vlašimští modeláři obhájili titul mistra ČR

Dne 29. října 2016 se na vlašimském letišti uskutečnilo mistrovství České republiky volných modelů kategorií F1G, F1H a F1J. Z pověření Svazu modelářů České republiky se organizace této vrcholné republikové akce ujal vlašimský modelářský klub. Létání s volnými, tedy rádiem neřízenými modely má svá specifika. Současné soutěžní modely volných kategorií jsou většinou stavěny z moderních kompozitových materiálů na bázi skla a uhlíku. Vybaveny jsou mechanickými nebo elektronickými časovači, které ovládají jednotlivé fáze letu.

9
RC revue 2/2017

Vysílač JETI DC-24

Nabídka Model obsahuje položky: Výběr modelu, Nový model, Základní konfigurace, Obrázek modelu & barvy, Parametry funkcí, Přiřazení serv, Kalibrace serv, Připojená zařízení. Ve složce Nový model za pomoci průvodce založíme model letadla, vrtulníku, koptéry nebo obecný pro auta, tahače, lodě atd. Díky barevnému displeji si můžeme vybrat barevné schéma pro jednotlivé modely spolu s jejich obrázkem (ten musíme nejprve z počítače či fotoaparátu uložit do složky Img).

12
RC revue 2/2017

Nabíječ SkyRC Q200

Nabíječ baterií si kupuji zhruba jednou za deset let, nebo když se na trhu objeví nový typ baterií, který můj starý přístroj neumí nabít. Naposledy to byly baterie typu Li-pol, pro jejichž nabíjení jsem si pořídil nabíječ Robbe Duo Power, ke kterému se dokupovaly bit chipy s uloženými hodnotami nabíjecích proudů a počtu článků, kapacitě, typu, datu pořízení… Pro každou baterii zvlášť. Takže jsem měl přehled i o počtu nabíjecích cyklů každé baterie. Při opakovaném nabíjení, bez odpojení, dokázal nabíječ kapacity nabití sčítat.

15
RC revue 2/2017

Halový „drobek“ UMX Yak 54 3D

Americký modelářský gigant Horizon Hobby téměř každý rok přichází na trh s novým ultralehkým (UMX – Ultra Micro eXtreme) akrobatickým modelem určeným převážně pro příznivce halového létání. Pro tuto zimu vybrali konstruktéři jako předlohu pro tento model se stínovým trupem ruský dvoumístný Yak-54. Zmenšený Yak je prodáván pod značkou E-flite a je dodáván v potištěné krabici, která slouží zároveň jako přepravní box a hangár pro pohodlné skladování. Při rozpětí 43 cm a délce 49,7 cm jde téměř o model do obýváku.

20
RC revue 2/2017

Ultimate X3 EPP od VA-Models

Po dobrých skúsenostiach s modelom Shark Evo som sa rozhodol, že ďalší môj model bude od tej istej firmy, teda VA-Models. Táto modelárska firma sa zaoberá výrobou modelov z materiálu EPP. Modely sú konštruované pre pohon elektromotorom a sú vyrábané v merítku približne 1 : 10 a na pohon motormi veľkostí od 2830 po 3536. Firma vyrába športové akrobatické modely a polomakety akrobatov, ďalej vo svojom sortimente má aj polomakety stíhacích lietadiel z obdobia prvej svetovej vojny. Modely sú distribuované vo verzii kit, teda sú aj farebne upravené.

22
RC revue 2/2017

Maketa Aviatik Berg D.I 138.113

Když jsem viděl, jak krásně létá dvoumetrový RC model prvoválečné stíhačky RAF S.E.5 Miroslava Rožiče, nadchlo mě to natolik, že jsem se rozhodl postavit si také model z období Velké války. Hledal jsem dvouplošník a má volba nakonec padla na málo známou, ale přitom nejrozšířenější rakousko-uherskou jednomístnou stíhačku Aviatik Berg D.I. Vybral jsem si letoun série 138 a sériového čísla 113. Sérii 138 jsem vybral, protože se mi líbily proporce letadla a proto, že letadlo létalo s demontovanými kryty motoru (odstraněnými kvůli přehřívání) a mohl jsem tak pěkně přiznat maketu motoru. Sériové číslo 138 jsem vybral kvůli kamufláži, která se mi nejvíce líbila.

26
RC revue 2/2017

Další v řadě a tentokrát s hvězdicovým motorem ze zbytků

Tak jsem si postavil další. Co? No přece vírník. Ještě pořád mě drží zájem o tyto trochu kuriozní stroje, a tak si čas od času postavím nějaký nový. Můj zatím poslední model je postavený podle plánku na vírník Whippit, který jsem si stáhl z internetu. Celý model je z EPP a stavbu značně urychlí hotová rotorová hlava, která se dá koupit jako náhradní díl v Hobbykingu, a rotorové listy včetně jejich uchycení, které mám zase od firmy Mega motor z jejich vírníku Duha. Takže případný stavitel má práci značně ulehčenu.

32
RC revue 2/2017

RC paragliding

Létání s rádiem řízenými padákovými kluzáky je stále okrajovou záležitostí. Ale pouze tady u nás doma. Pokud je mi známo, tak nás, aktivních „lítačů“, je v České republice zatím něco kolem deseti. Hlavním důvodem je malá publicita. Modelářské časopisy jedou na setrvačník (i když se RC revue nyní polepšil) a dvě diskusní internetová fóra http://www.rcparagliding.czhttp://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=119&t=74422 to nevytrhnou ani náhodou.

36
RC revue 2/2017

Akrobatický dvouplošník P3 Revolution

Po této odbočce jsem se vrátil k návodu. Namontoval jsem do trupu servo směrovky Hitec HS-9555, natáhl lanka k pákám a napnul je. Následovala montáž ostruhy s kolem. Pokračoval jsem montáží vzpěr baldachýnu. V tomto kroku jsem musel k překladu textu návodu využít překladač Google, obrázky nestačily – nějak jsem se totiž „zamotal“ do toho, kam která a jak patří, z obrázků jsem to nepoznal.

42
RC revue 2/2017

22s Mono-Club

Při navrhování tohoto modelu bylo základním záměrem dostat se alespoň částečně na úroveň RC modelářů v západních zemích, pokud jde o způsob stavby. U nás je dosud taková praxe, že stavba RC modelu je zhruba ve stejném poměru s jeho životností. Stavba modelu kategorie RC-C1 trvá přibližně 150 hodin. Předpokládáme-li pak průměrně 7 minut na jeden let, reprezentuje to přes 1 000 letů a toho se model většinou nedožije anebo je už prakticky na zrušení.

46
RC revue 2/2017

Historický motorový model Miss Science

Zase historik! Proč? Je to krásná klasická modelařina, spotřebuje se malé množství materiálu včetně zbytků a dobré a nezáludné vlastnosti modelu jsou zaručeny. Kromě toho jsem potřeboval létací zkušebnu pro experimenty s menšími spalovacími motory. Do oka mi padl model Miss Science věhlasného amerického modeláře Franka Zaice, jehož výkres a popis zveřejnil v září roku 1939 časopis Popular Science. Je to jednoduchý a určitě dobře létající hornoplošník. Model, jehož výkres předkládám, si rozhodně netroufám označit za přesnou repliku Zaicova modelu. Kromě úprav, které si vyžádalo rádiové řízení, je největší změnou volba jiného profilu vodorovné ocasní plochy. Původní model má VOP se souměrným profilem M-2, náběžnou lištu o průřezu 6 x 6 mm, balzový nosník o průřezu 3 x 10 mm v ose profilu orientovaný na výšku a odtokovou lištu 3 x 12,5 mm.

47
RC revue 2/2017

Postavme si za babku FPV Race Quadcopter 250

Dnes se v našem miniseriálku dostáváme ke stále ještě poměrně novému odvětví (nejen) leteckého modelářství. FPV je zkratka anglických slov First Person View, ale přesnější by bylo spíš pohled z první ruky nebo tak něco. Jednoduše řečeno, na modelu je kamera a my ho řídíme jen díky přenášenému záběru z kamery, který máme před sebou na monitoru nebo ve videobrýlích. Jako bychom tedy seděli přímo v modelu… Jak už jsem psal, je to úplně nová dimenze modelařiny a pokud jsme někdy měli sen, že máváme rukama a jen tak si poletujete mezi stromy a domy, tak FPV nám tento sen splní. Televizní řetězec tvoří kamera, OSD (On Screen Display) obvod, vysílač, přijímač a zobrazovací jednotka.

52
RC revue 2/2017

Douglas DC-3/C-47 Dakota

Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že představovat čtenářům RC revue legendární Dakotu není nic jiného, než „nošením dříví do lesa“, není tomu úplně tak. V našem modelářském tisku nějaká slušná monografie tohoto slavného letounu, pokud je mi známo, nevyšla a protože je Dakota oblíbená i mezi modeláři, v dnešní monografii se na ní podíváme blíže. I když od zahájení výroby uplynulo více než osmdesát roků (první let prototypu se uskutečnil 17. prosince 1935), stále jsou Dakoty v provozu, a to nejen originální DC-3/C-47, ale i licenční Lisunovy Li-2 a modifikované stroje BT-67 s turbovrtulovým pohonem.

55
RC revue 2/2017

Vztlakové klapky a RC modely letadel

Přestože o vztlakových klapkách dokáží modelářští teoretici diskutovat celé hodiny, v praxi jsou na modelech na modelářských letištích vidět poměrně zřídka. Jeden můj známý se o vztlakových klapkách vyjádřil následovně: „Bars zložité, bars drahé a něbars spolahlivé.“ Jenže šedá je teorie a…, však tu větu znáte.

60
RC revue 2/2017

O našich modelech letadel, o jejich konstrukci a stavbě

Výpočet pevnosti nosného systému nesmí chybět žádnému většímu nebo velkému modelu letadla. Udělal jsem jej u všech postavených modelů nebo maket, které jsem konstruoval. Je to jeden z hlavních požadavků bezpečnosti letu. Jako příklad mohu uvést výpočet pevnosti křídla a spojovacích prvků větroně Schleich­ter K-8...

64
RC revue 2/2017

Pájení

Pájení patří k nejstarším způsobům spojování kovů za tepla. Nesprávně se říká letovat, z německého löten. Pájení používali již staří Egypťané dávno před naším letopočtem. Velký rozmach pájení v průmyslové výrobě nastal asi před 90 léty a pájení se stalo předmětem vědeckého zkoumání. Fyzikální podstatou pájení je spojování kovových součástí roztavenou pájkou.

66
RC revue 2/2017

Model lodi M/S Kremnica

Když v RC revue 4/2016 vyšlo mé povídání doprovázené fotografiemi o stavbě modelu námořní lodi M/S Blaník, dostalo se mi mnoha kladných ohlasů a velmi mne potěšilo, že se můj model líbil. Povzbudilo mě to v další práci. Skoro každý modelář to zná. Čas od času se začneme probírat v plánech, něco prodáme a něco si necháme v šuplíku. Mě něco podobného postihne jednou za pět let a pak začnu třídit. Na Vánoce roku 2015, kdy jsem se touto činností zabýval, na mě vypadl výtisk šestého čísla časopisu Modelář z roku 1980 s plánkem námořní lodi M/S Kremnica.

68
RC revue 2/2017

Velký kompaundní stroj na kolesa

Blížila se zima, 13. listopadu jsme zamknuli vodu, dokonce jsme museli v Lánech prorazit led, aby se dal velký klíč vůbec strčit do vody, a měl jsem tedy opět šanci něco nového postavit. Ale co? Měl bych asi v první řadě opravit pět lodí, které mi moc nejezdí nebo se nijak neprosadily na našich závodech, ale do ničeho takového se mi zatím nechtělo.Takže jak kdysi pravil nějaký vládce: „Nevíš-li co dělat doma, začni válku v zahraničí…“ což v mém případě znamená opět postavit něco nového, něco, co se dokáže hýbat vlastní silou po připojení zdroje tlaku, a při čem na chvíli zapomenu na své problémy.

71
RC revue 2/2017

Sail Amsterdam v roce 2015

Od 19. do 23. srpna 2015 roku praskalo nizozemské hlavní město ve švech. A to jak na souši, tak na vodě. Jak název napovídá, na své si přišli především příznivci plachetnic (mezi které se též řadím), kterých bylo pro diváky připraveno několik desítek. A nešlo o ledajaké plachetnice, nýbrž zástupkyně těch největších (ruský Sedov či Mir), které mnohdy slouží jako školní lodě, a různé historické repliky, kam patří i česká La Grace.

73