RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 3/2000

RC revue 3/2000


A-4 Skyhawk na dmychadloA-4 Skyhawk na dmychadlo
Pavel Bosák
Plánek modelu známého letounu, tentokrát s pohonem na dmychadlo osazené motorem 6,5 až 7,5 cm3 od našeho nejznámějího konstruktéra a propagátora modelů s tímto druhem pohonu.
"Je to s podivem,ale Skyhawk patří mezi nejlépe létající modely poháněné dmychadlem. Viděl jsem jej jako model na mnoha setkáních, ale vždy větší,na motory 15 cm3, a vždy ze stavebnic firem Yellow Aircraft nebo Byron. Rozhodl jsem se tedy postavit jej menší,na motor 6,5 až 7,5 cm3 a dmychadlo o průměru 120 mm.Prototyp létá s mým dmychadlem Dynafan a motorem MVVS 6,5 GRRT ABC.Létá velice pěkně,stabilně a na konci letu jde až podezřele natáhnout pro pomalé přistání."


Parkflyer TerryParkflyer Terry
Redakční test stavebnice modelu kategorie Park Flyer "Terry", elektroletu vypěněného z polystyrénu a poháněného motorem Speed 400/6V, Vám přináší Jaroslav Kroufek.
"Model létá velmi pěkně. Je sice označen jako Park Flyer, ale je to malý plnokrevník.Lze s ním létat na malé ploše,ale za větru,kdy se běžné Slow i Park Flyery mění v trosky.Skvěle létá na zádech,z této polohy zalétne obrácený přemet.Není problém s ním zaletět svislou i vodorovnou osmičku.Letové vlastnosti jsou přitom nezáludné."


Obousměrný regulátor ze servozesilovačeObousměrný regulátor ze servozesilovače
Ing. Michal Černý
V poslední době bylo v modelářském tisku i na internetu zveřejněno několik návodů ke stavbě RC spínačů nebo jednoduchých regulátorů s použitím servozesilovačů. Publikované regulátory se však vesměs omezily na aplikaci v elektroletu. Je to škoda, protože libovolný servozesilovač umožňuje velmi jednoduše postavit i regulátor obousměrný. Příznivců elektroletu je sice asi dost, ale kvalita regulátoru ze servozesilovače dokáže uspokojit jen ty nejméně náročné. Hodně modelářů však jistě najde použití pro levný obousměrný regulátor, kterým mohou vybavit autíčko nebo lodičku pro děti či vnuky.


Model Hobby 2000Model Hobby 2000
Ve dnech 12. až 15. října se ve veletržním areálu v Praze-Letňanech uskutečnil 9. ročník známé modelářské výstavy. V pětistránkové fotoreportáži z této akce vás seznámíme s nejzajímavějšími novinkami našich i zahraničních výrobců.


Modely F3J
O současných větroních kategorie F3J, v níž letos získal titul mistra světa český reprezentant ing. Jan Kohout a naši výrobci patří k absolutní světové špičce, píše vedoucí naší výpravy na mistrovství světa ing. Petr Cejnar.


Mistrovství Evropy akrobatických modelů F3A
Letošní mistrovství Evropy v kategorii akrobatických modelů se konalo v belgickém Othee. Naši reprezentanti se jej zúčastnili s nepříliš výraznými výsledky. O jeho průběhu píše ing. Jiří Havel, trenér českých akrobatů, jenž se mistrovství Evropy zúčastnil jako mezinárodní rozhodčí.


Setkání Air Liner v Regenskburgu
Ing. Vlastimil Burian
Ve dnech 11. až 13. srpna se sešlo na speciálním modelářském letišti blízko německého Regensburugu na padesát modelářů, kteří propadli kouzlu zvuku více motorů, pohánějících modely dopravních letounů.a mnoho dalších zajímavých článků...


V RC revue 3/2000 naleznete

Obsah časopisu RC revue 3/2000

Představujeme

2

Vystřelovací Janíkoplán

5

Začínáme s malými modely (3)

5

MS v raketovém modelářství

7

Mistrovství ČR ve volném letu

8

Historický větroň Aloš-6

9

Oldtimer na motor 1 až 2 cm Rebel

10

Vývoj motorových modelů v USA po roce 1939

12

Žhavicí zdroj

14

Svítící vlákna Sherlog Lytec

15

Servozesilovač a co s ním?

16

Obousměrný regulátor ze servozesilovače

16

Seriál majstrovstiev SR F3J

18

Jednoduchý větroň Kos

19

Současné modely F3J

20

Francouzský elektrolet AS-300

23

Pro šikovné ruce

23

Park Flyer Terry

24

NiMH Sanyo RC-3000H

26

Model Air Show Rakovník očima pořadatele

28

Mezi třemi pylony

29

Americký RC kombat Razorblade

30

Pozor na divoké včely!

30

ME F3A

31

Obři v Nesvačilech

34

Obří maketa Fokker D XXIII

35

A-4 Skyhawk na dmychydlo

36

Turbíny ve Vídni

38

Setkání Air Liner v Regensburgu

40

Hispano HA-1112M-1L

42

MS pro elektroautomobily

44

Elektry v Nové Pace

45

Seriál mistrovství ČR FSR-V

46

Jachtárske prebudenie na Slovensku

47

Výstava Model hobby 2000 ve fotografii

49

Vaším objektivem

54

Řádková inzerce

55

Z vašich dopisů

56