RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 3/2001

RC revue 3/2001

V časopisu RC revue 3/2001 kromě jiného najdete:

ALBATROS D.V.Albatros D.V firmy Scorpio
Ing.Michal Černý
vám přináší redakční test stavebnice douplošníku Albatros D.V., modelu kategorie Slow-Fly poháněného elektromotorem Speed 280 s převodovkou MP Jet 4,5:1.
"Chcete-li si postavit velmi pohlednou a současně dobře létající polomaketu dvouplošníku,je Albatros D.V tím správným řešením. Bude jistě ozdobou večerního polétání v klidu i atraktivní dekorací v bytě. Je ovšem třeba brát vážně upozornění v návodu, že tento model není určen pro začátečníky. Mohu to plně potvrdit z hlediska stavby i pilotáže. Komplikovanější konstrukce a nižší letové výkony jsou nutnou cenou za krásný a realistický let."


52.veletrh v Norimberku
Na čtrnácti stranách najdete reportáž z 52. veletrhu hraček a modelářského zboží v Norimberku, který se konal v únoru letošního roku.
O tom, že novinková nadílka z oborů letadel, vrtulníků, aut, lodí a modelářské elektroniky, byla skutečně bohatá, vás přesvědčí naše fotoreportáž.

 


XRAY T1<Podvozek ISTC XRAY T1
 Martin Kořínek
"Je hodně firem,které mají ve svém výrobním programu podvozek pro kategorii ISTC (International Scale Touring Car), ale jen málokteré se podaří vyrobit Touring Car z kvalitních materiálů, inteligentním designem a dobrými jízdními vlastnostmi. Nový XRAY nejenže splňuje všechny tyto požadavky, ale navíc vyniká takovou kvalitou zpracování, že jej prestižní americký časopis RC Car Action na Hobby veletrhu v Chicagu posoudil jako nejlepší na světě."


RC CadRcCAD
 Michal Nuclear POLÁK
pro vás připravil stručný návod na ovládání sharewarového programu RcCAD, nástroje pro návrh a vizualizaci modelů letadel.


PřevodovkaPřevodovky pro Speed 280 a 400
 Českobudějovická firma MP Jet Engines, známá svými spalovacími motory a plastovou modelářskou bižuterií, poskytla redakci RCR k vyzkoušení převodovky pro pohonné elektromotory Speed 280 a Speed 400.
Redakčnímu testu byly podrobeny jednostupňové převodovky pro motory třídy 280 a 400, které se vyrábějí ve dvojím provedení: Standardní (ST),výstupním hřídelem uloženým ve dvou bronzových kluzných pouzdrech, a BB, hřídelem uloženým ve dvou kuličkových ložiskách.


Konvertor signáluKonvertor signálu
 Ing.Michal Černý
připravil plánek na stavbu zařízení, které bylo navrženo pro ovládání modelářského simulátoru FMS bez nutnosti připojení vysílače kabelem. Pilot má volnost pohybu, u počítače umístíme přijímač se zdrojem a přes konvertor přenášíme kabelem řídící signály do PC. Možnosti aplikace zapojení jsou mnohem větší než původní účel. Především je můžeme použít k propojení vysílačů při výuce pilotáže na letišti.

RC větroň DATModely ze Styrofoamu
 Stanislav Dezort
je jedním modelářů, kteří zkoušejí nové materiály a technologie. Řev spalovacích motorů jej neláká; posledních osm let létá pouze s elektrolety. Nejraději staví polomakety vícemotorových letounů. Jako materiál používá převážně pěnový polystyrén, anebo v poslední době Styrofoam. Jeho zkušenosti s tímto materiálem najdete ve zveřejněném článku na straně 50.

RC větroň DATRC větroň DAT
 Konstrukce: Vladimír Okrouhlický
DAP je navržen pro rekreační létání ve slabých podmínkách a při rychlosti větru do 5 m/s. Hlavním cílem bylo dosáhnout co nejmenšího plošného zatížení na úrovni volných větroňů F1A. Model již existuje ve třech exemplářích,které prokazují dobré letové vlastnosti právě ve slabých podmínkách, především v podvečer, kdy velice citlivě reagují na poslední termické závany. Přes velmi lehkou konstrukci však s modelem lze silný termický proud bez problémů opustit jeho uvedením do spirály.


SlowflyPár tipů pro parkflyery
 Ing.Rostislav Pacas
popisuje úpravy modelů Chubby Lady a D.H.Tiger Moth.
"Nejde o žádné novinky,spíš jsem se snažil dát dohromady věci, které byly publikovány odděleně v různých modelářských časopisech,a některá drobná vylepšení, která sám používám na svých modelech.Snad jejich souhrnné uvedení v jednom článku bude užitečné hlavně pro začínající modeláře.
"


Albatros C1Albatros C 1
Konstrukce:Zdeněk Raška
 je plánek modelu letadla Albatros C1 v měřítku 1:20 určený pro pokročilé modeláře. Pro pohánění modelu je možné použít motor CO2 nebo gumový svazek.a mnoho dalších zajímavých článků...


V RC revue 3/2001 naleznete

Obsah časopisu RC revue 3/2001

Vystřelovací Pilatus PC-7

4

Začínáme s malými modely 7

4

Albatros C 1 na gumu i CO2

6

Experimentujeme s ornitoptérou

8

Konvertor signálu

11

Záběh elektromotoru pod vodou

12

Oprava přehledu kanálů pro řízení modelů

13

RC větroň DAT

14

MS větroňů F3B 2001

16

Pro šikovné ruce

16

Pohonné synchronní elektromotory 3

18

Albatros D. V firmy Scorpio

20

Handley Page H.P. 57 Manx na elektropohon

22

Uložení zdrojů v elektroletu

23

Pár tipů pro parkflyery

24

Elektrovětroň Brickman

25

Mezinárodní veletrh v Norimberku

26

Převodovky pro Speed 280 a 400

40

Pozor na vrtulové kužely

40

Určení převodového poměru

41

Z elektroletu motorák

43

Scooter na 6,5 cm3

44

Ladění výfukového potrubí

44

Kreslicí program RcCAD

47

Modely ze Styrofoamu

50

Čím lepit polystyrén

51

Čisticí prostředek Novalon

51

Akrobatický větroň Celstar GA-1

52

Funkční lodní děla

54

Buggy 1:8 v hale 10. 2. 2001

56

„Závodní“ rodina Z. Zichy

58

Automodeláři v České Lípě 2001

59

Podvozek ISTC XRAY T1

60

Seriál S 1:10 GTM 2001

60

WC cestovních vozů 1:5 2000

61

Řádková inzerce

63

Z vašich dopisů

64