RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 4/2002

RC revue 4/2002

V RC revue 4/2002 najdete:


Elektromotor AXI 2820/10Elektromotor AXI 2820/10
Jaroslav Kroufek
Redakce časopisu obdržela k testu elektrický synchronní (střídavý)motor pro pohon modelů, který vyrábí pardubická firma Model Motors. K motoru jsme dostali i regulátor 40e-3ph vyráběný firmou MGM compro. O výsledcích testu elektromotoru se dočtete na straně 26.


Graupner/JR X-412Graupner/JR X-412
Jaroslav Kroufek
 podrobil redakčnímu testu novou RC soupravu pod označením Graupner/JR X-412, která se snaží oslovit především rekreační modeláře. Měla by zřejmě zaujmout místo jednoduchých souprav FM 214 a FM 314, jejichž výroba již skončila. 

Real Flight Generation 2Real Flight Generation 2
Ing. Michal Černý
Je dobré mít možnost srovnávat. Modelářský simulátor Real Flight G2 lze u nás najít jen zcela ojediněle a ani v nejbližší době se asi příliš nerozšíří. Jde ale o program ,který je na americkém kontinentě řadou uživatelů považován za současný nejlepší modelářský letecký simulátor na PC vůbec. Není důležité, jestli tomu tak je ebo ne, názory se mohou lišit. K současné špičce nesporně patří. Co tedy umí a jak funguje,že si podobnou pověst vysloužil? Odpověď a tuto otázku se můžeme pokusit najít díky pomoci jednoho z kaadských přízivců našeho časopisu, který komplet na otestování zapůjčil.


EvergreenEsprit (VÝROBCE:K &K Wooden Toys Moravia,ČR)
Jaroslav Kroufek
 Model bezocasého letounu Esprit je určen pro výkonné sportovní a rekreační létání, tudíž vhodný pro úplné začátečníky. Je schopen základní akrobacie. Stavebnice se vyrábí jako větroň i jako elektromodel, a to v provedení ARC ebo ARF. My jsme od výrobce obdrželi k vyzkoušení stavebnici elektroverze v provedení ARC.


Nabíječ Orbit Microlader Nabíječ Orbit Microlader
Ing. Michal Černý
K redakčnímu testu jsme obdrželi nový nabíječ akumulátorů Orbit Microlader, který může být pro vás právě alternativou při volbě nabíječe. Je určen pro napájení z autoakumulátoru a umějí nabíjet a udržovat články NiCd,NiMH,Li-ion,Tadi- ran i olověné akumulátory. Je také vybaven připojením k PC a programovým vybave- ním. Verzi race lze navíc použít jako zdroj žhavení pro jednu nebo dvě svíčky.


Serva HitecServa Hitec HS-422 a Hitec HS-322 deluxe
Ing. Michal Černý
 podrobil opět testu životnosti servo Hitec HS-422, o tom jak toto standardní servo obstálo, se dočtete na straně 18. Dále vás seznámíme s nástupcem standardního spotřebního serva Hitec HS-300, které se již přestalo vyrábět, a to servem Hitec HS-322 deluxe.


VzletyVzlety
Jaroslav Suchomel
 Vzlet a přistání jsou u skutečných letadel RC modelů složitou a rizikovou částí letu.To může potvrdit každý pilot, který musel absolvovat nácvik desítek a desítek vzletů a přistání, než dostal pilotní průkaz. Přitom řešil zvládnutí možných krizových situací, vysazení motoru atp. Ani modeláři by neměli podceňovat nácvik vzletů a přistání. Mnohdy létají s krásnými modely nebo přesnými maketami, ale vzlety a přistání tomu neodpovídají. Mnozí nacvičili krásné akrobatické obraty, ale podceňují zahájení a ukončení letu. Vzlet modelu tak, jak by měl vypadat, si vysvětlíme v několikadílném seriálu rozebírající tuto problematiku.


Hitec EclipseEclipse 7 uživatelsky
Tomáš Beran
 Vysílače Hitec se svou palcovou koncepcí nemají v zemích pultových vysílačů právě na růžích ustláno i přes rozvoj kategorií, kde jsou spíše výhodou. Přesto se Hitecu úspěšně daří spolehlivě vyplňovat nižší a střední segment trhu,o kterém se někdy hovoří jako o spotřebním. O životaschopnosti značky Hitec, před pár lety téměř neznámé, svědčí nejen její pronikání na naše letiště, ale její nové výrobky, ve kterých svým příznivcům nabízí za obvykle příznivou cenu i užitnou hodnotu vyšší než kdy předtím. Dotazy na programové vybavení „vlajkové lodi “Hitecu, vysílače Eclipse 7, se v redakci množí, a jelikož jsme se i v předchozím čísle RC revue zabývali programovým vybavením vysílače (mc-22), myslím, že je vhodné navázat a posvítit si i na vybavení vysílače z jiného cenového spektra. Přestože je Eclipse typický vysílač stále obtížněji definovatelné střední třídy, jisté prvky jeho vybavení směřují výše a mnohé se u značky objevují dokonce poprvé.


D.H.60 Cirrus MothD.H.60 Cirrus Moth
Vladimír Caha
 Pláner modelu polomakety letounu D.H.60 Cirrus Moth je určen především pro pokročilé modeláře. Stavba není složitá a model má velmi dobré letové vlastnosti, takže je velmi vhodným typem pro rekreační létání. Pro jeho malé rozměry (ve složeném stavu se vejde na zadní sedadlo osobního automobilu) je k jeho pohonu použit motor Junior 2 cm3 . Celý model je klasické, převážně balzové konstrukce. Křídla jsou v celku, horní je uloženo a vzpěrách. Hlavní podvozek je odnímací. Ocasní plochy jsou pevně zalepeny v trupu.


PonorkyPonorky v Neulengbachu
František Valček
 Specializované srazy příznivců ponorek, o kterých se lze dočíst na internetu, jsou většinou pro našince poněkud vzdálené -výlety do Nebrasky nebo a Floridu nepatří přece jen k běžým. Ve dnech 29.a 30.září 2001 se ale jednom z menších setká í uskutečnilo téměř „za humny “, v rakouském Neulengbachu, nedaleko od Vídně západním směrem. Reportáž z této ojediněné modelářské akce najdete na straně 52.


Buggy 1:8Stavona Cup – RC buggy 1:8 po čtvrté
Zdeněk Kapička
 pro vás připravil podrobnou fotoreportáž ze závěrečného závodu tradičního čtyřdílého zimního seriálu buggy 1:8 Stavona Cup, který se jel v sobotu 23. února na dráze v Jangelci u Vysokého Mýta. Bylo to poslední měření sil před nadcházejícím dvoudením závodem, který se na této dráze jel v březnu.

a mnoho dalších zajímavých článků...


V RC revue 4/2002 naleznete

Obsah časopisu RC revue 4/2002

Představujeme

2

Našim čtenářům

3

Víkend s modely

4

Nový vítr v MVVS Brno

5

V SMČR vše v pořádku?

6

Pokoják Káča

8

Žebříčky ČR ve volném letu 2001

8

Historický větron Milona-45

10

Sklopné motorové lože

10

Eclipse 7 uživatelsky

13

Graupner/JR X-412

16

Servo Hitec HS-422

18

Nabíječ Sanyo NC-MQR 01

19

Servo Hitec HS-322 deluxe

19

Nabíječ Orbit Microlader

20

Větroň Experiment

22

Úprava samokřídla Tornádo 11

22

Pylony v hale

24

Zajímavé ovládání halového modelu

25

Celokovové vrtulové kužele MP Je

25

Elektromotor AXI 2820/10

26

Poradna

27

Vektra na čtyřstovku

28

Poradna

28

Chlazení akumulátorů

30

Pro šikovné ruce

30

Elektrolet Esprit

32

D.H.60 Cirrus Moth

34

Zatahovací podvozky Eurokit

37

Motorák Scorpion .60

38

Vzlet

40

Vírníky

42

Solar film Lite

43

Zakončení křídla

44

Lepení extrudovaného polypropylénu

44

Dekarbonizace motoru

44

JAS-39 Gripen

46

Real Flight Generation 2

48

Lodní modeláři s novým předsednictvem

51

Elektromotor Mabuchi RS-385SH-2650

51

Ponorky v Neulengbachu

52

Stavíme modely lodí (4)

54

Stavona Cup – RC buggy 1:8 po čtvrté

56

Kategorie 1:10 IC 200 mm (4WD) otevřené mistrovství ČR

57

Trucky a stavební technika

58

Řádková inzerce

60

Vaším objektivem

63

Nabídka plánků

64