RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 6/2002

RC revue 6/2002

V RC revue 6/2002 najdete:


Střídavé elektromotory Mega ACn 22/10/6 a ACn 16/15/7Střídavé elektromotory Mega ACn 22/10/6 a ACn 16/15/7
Jaroslav Kroufek
K redakčnímu testu jsme obdrželi střídavé elektromotory Mega ACn 22/16/6 a ACn 16/15/7, které patří mezi malé typy. K našim zkouškám jsme je obdrželi přímo od výrobce, známé brněnské firmy Mega motor ing.Karla Matyáše. Větší z nich, ACn 22/10/6,má průměr 36,5 mm ,délku 35 mm a hmotnost 105 g.Výstupní řídel má průměr 5 mm a přesasuje přes čelo motoru o 16 mm. Motor svými rozměry a hmotností odpovídá elektromotorům velikosti 480. Je určen pro napájení ze sedmi až osmičlánkové sady.


Elektrolet Fredy 500Elektrolet Fredy 500
Konstrukce: Jan Štěpánek
 Freddy 500 je elektrolet určený k létání v termice a za mírného větru. Je nenáročný na pilotáž, svými nezáludnými letovými vlastnostmi je vhodný i jako první elektrolet. Je určen pro středně pokročilé modeláře, v žádném případě bych jej nedoporučoval jako úplně první model. Ke stavbě modelu těchto rozměrů a konstrukce se předpokládají zkušenosti ze stavby jednodušších RC modelů. Výkres modelu vychází v naší edici "plánky" pod číslem 29.

Nabíječ BEL2000
Ing. Michal Černý
Nabíječ BEL2000 Univerzální mikroprocesorový nabíječ BEL2000 není na trhu novinkou, již v roce 2000 získal ocenění na výstavě Model Hobby. Od té doby ale ještě vyzrál a jeho zatím poslední verze nese datum 15.4. 2002. V mnoha ohledech se značně odlišuje od přístrojů, které byly dosud představeny, a to především za budovaným síťovým zdrojem a filozofií ovládání. Náš redakční test vám podrobně představí vlastnosti tohoto univerzálního nabíječe.


Malý elektroakrobat ChampionMalý elektroakrobat Champion
Jaroslav Kroufek
 pro vás vyzkoušel stavebnici modelu samonosného lehkého akrobatického dolnoplošníku Champion, poháněného motorem Speed 280.
Přiznám se, že jsem nedoufal,že by model poháněný dvěstěosmdesátkou mohl tak pěkně létat. Kromě lehké konstrukce k tomu přispívá celková aerodynamická čistota.


Jet Meeting KlatovyKlatovský Jet Meeting
Jiří Vacík
pro vás připravil fotoreportáž z letošního ročníku setkání příznivců proudových letounů, které se konalo 30. března na letišti v Písnici.


Ovladač Gamebird + simulátor easyFlyOvladač Gamebird + simulátor easyFly
Ing. Michal Černý
 K redakčnímu testu jsme obdrželi relativně žhavou novinku na českém trhu. Jedná se set o ovladače simulátoru Gamebird a RC simulátoru EasyFly. Kvalita simulátoru je jak po grafické stránce, tak z hlediska létání velmi slušná. Vyniká zejména možnostmi pro svahové plachtění. vzhledem k příznivé ceně 999 Kč má velmi dobrou šanci rychle se na trhu prosadit.


Model kat. EMistrovství ČR v kategoriích E
Filip Šebesta
 Ve dnech 27.a 28.dubna na rybníku Dolní Radechové poblíž Náchoda uspořádali již tradičně členové místního klubu úvodní zá- vod seriálu mistrovství České republiky. Zúčastnilo se bezmála padesát závodníků z Polska a ČR s devadesáti modely. Počasí bylo vcelku přívětivé, i když o blížícím se máji příroda ještě vědět nedala.


PřistáníPřistání
Jaroslav Suchomel
 V minulých sešitech RCR jsme se zabývali vzlety. Každý let však končí přistáním,které je na techniku pilotáže ještě náročnější než samotný vzlet. To platí pro skutečná letadla i pro modely. Modeláři často přistávací manévr podceňují,po pěkném letu s modelem nějak praští.Pokud zůstane celý a bez poškození, spokojeně si oddychnou. Jestliže ale modelář zná zásady správného přistávání, po několika letech může přistávat jak z partesu.


Volný elektrolet Micro TaxiVolný elektrolet Micro Taxi
Ing. Michal Černý
 Vyzkoušeli jsme pro vás volný elektrolet Micro Taxi. Model patří do řady Junior Line, s kterou loni Graupner lákal nové adepty modelařiny. Model je hotový za pár minut, má atraktivní vzhled a vynikající letové výkony. Pokud máte v blízkosti vhodný prostor, přinese určitě zábavu a radost nejen dětem, pro které je určen.


Náklad na kamiónNáklad pro kamión
podle podkladů J.Pěkného ing. Michal Černý
 V minulých číslech jsme se zabývali především konstrukčními detaily vozidel. Některé typy nákladních vozů nebo návěsů jsou speciálně určeny pro konkrétní druh nákladu a další doplňky k realistickému provozu nepotřebují – třeba cisterny nebo skříňové nástavby. V jiných případech je modelový náklad dodáván přímo výrobcem stavebnice, to se týká například návěsů na přepravu potrubí. V článku vás seznámíme, jak elegantně se mnohdy dá s těmito doplňky vypořádat.


Zdroj žhaveníZdroj žhavení
Jiří Balcar
 "Zdroje pro žhavení svíček jsou oblíbenými modelářskými konstrukcemi, každému ale vyhovuje něco jiného, ať už z lediska parametrů, dostupnosti součástek nebo ceny. Popsané řešení, které jsem navrhl, používám už delší dobu k plné spokojenosti."


VírníkyVírníky
Jaroslav Kroufek
 V našem seriálu o vírnících, který začal vycházet RC revue 4/2002, jsme se až doposud zabývali jejich historií, aerodynamickými zákonitostmi a některými konstrukčními zásadami. Dnes už budeme konkrétnější. Na připojených fotografiích a výkresech se podrobně seznámíme s úspěšnou konstrukcí vírníku Karla Pustky.

a mnoho dalších zajímavých článků...


V RC revue 6/2002 naleznete

Obsah časopisu RC revue 6/2002

Představujeme

2

Velká cena Mělníka přede dveřmi

4

Výroba Teltechu nezaniká!

4

Opravte si

4

Našim čtenářům

5

Víkend s modely

6

Volný elektrolet Micro Taxi

7

Raketové Šídlo

8

Lepení balzy acetonovými lepidly

8

Raná patřila magnetům

10

Model ulétl vzdálenost 310 km ...aneb jak to tenkrá bylo

12

Školní model kluzáku F1A Káča

13

Solární řízení modelu

15

Poradna

15

Nabíječ BEL2000

16

Zdroj žhavení

18

Proč jsem stavěl Luňáka

20

Elektrokachna Kan Art 80

23

Objevy z ptačí perspektivy

24

Pro šikovné ruce

25

Malé srovnání TMM versus JES

26

Plastové šrouby

27

Brousítko komutátoru

27

Střídavé elektromotory Mega ACn 22/10/6 a ACn 16/15/7

28

Elektrolet Fredy 500

30

Kola modelů historických letounů snadno a rychle

34

Jak zhotovuji palivové nádrže

35

Akrobaty

36

No nekupte to...

37

Šablona

37

Motorový kluzák Tooter

38

Mechanický zatahovací podvozek

38

Provoz motorů se žhavicí svíčkou

40

Zkušenosti s provozem motorů MVVS

41

Netradiční motorák Pamlsek

42

Klatovy tentokrát slunečné

43

Vírníky

44

Přistání

46

Řezání závitů

48

Letoun WACO YKS-6

50

Plachetnice soutěžně

52

Mistrovství ČR v kategoriích E

52

Pražská Elektroregata

54

Seriál FSR na Slovensku

56

Úvod mistrovství ČR 1:10 IC 4WD

57

Náklad pro kamión

58

Ovladač Gamebird se simulátorem easyFly

60

Vaším objektivem

62

Nabídka plánků

64