RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 7/2002

RC revue 7/2002

V RC revue 7/2002 najdete:


BenjaminBenjamin
Ing. Michal Černý
Stavebnici elektroletu Benjamin od firmy Soft Model jsme dostali do redakce v závěru loňského roku. Upoutala už při prvním seznámení svou koncepcí, dělá dojem mláděte od dospělého modelu kategorie F5BN. Ostatně se prý také již na soutěži spolu s většími modely objevily a dokázaly se mezi nimi i slušně umístit. Ačkoli Benjamin rozpětím 1000 mm a udávanou hmotností 250 g spadá spíše mezi park flyery, měl klasickou konstrukci křídla i trupu z balzy potažené nažehlovací fóií a pohon motorem velikosti 280 s přímým náhonem. Rozměrná křidélka dávala tušit velkou obratnost, aerodynamická čistota a profil zase svědčily o rychlosti....


Nabíječ Ansmann ACS 110 P4M Nabíječ Ansmann ACS 110 P4M
Ing. Michal Černý
 Německá firma Ansmann má ve své nabídce řadu nabíječů, převážně pro domácí použití. Jeden z nich, prodávaný pod označením ACS110P4M, je určen výhradně pro modeláře. Přístroj je určen pro nabíjení 1 až 10 NiCD či NiMH článků proudem od 100 mA do 4A. "Nabíječ ACS110P4M může poskytovat dobré služby za přijatelnou cenu. Má velmi jednoduché ovládání. Obsahuje měnič napětí, možnost vybíjení, dostatečný rozsah nabíjecího proudu a jeho měření, prakticky řešenou teplotní sondu a v neposlední řadě kabelové redukce v základní výbavě. To vše dostane zákazník za 1793 Kč."

RanáZase Raná?
Jarosla Tříska
 Ano,a tentokrát mezinárodně! Během jednoho měsíce již pátá soutěž na kopci (soutěž F3F,1.a 2.června), který se v up ynuých desetiletích sta Mekkou svahového létání u nás.Probém ale byl,že ty čtyři minulé soutěže, přesněji dvě dvojsoutěže v kategorii svahových větroňů F3F, se kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám neuskutečnily – jednoduše řečeno buď nefoukalo, nebo jen trochu a ze špatné strany....


Mustang P-51P-51 Mustang
Jaroslav Kroufek
 pro vás vyzkoušel stavebnici polomakety P-51 Mustang poháněného motorem řady Speed 300.
Hodil jsem mode opět do vzduchu a zkusil trochu vzdušného dovádění. K překvapení všech model zvádl například dva, tři výkruty za sebou, přemet bez rozbíhání typického u těchto malých modelů a i jakousi na model této kategorie slušnou kubánskou osmu. I záda se s ním daří, pokud je dostatečná výchylka pro potlačení. Všechny přítomné i mne možnosti tohoto modelu plně uspokojily.


TwinStarTwinStar
Michal NuClear Polák
pro vás připravil obsáhlý test stavebnice dvoumotorového hornoplošníku z produkce firmy Multiplex. "Původně jsem si myslel, že je Twin Star s ohledem na své stáří již trochu přežitý a v sortimentu Multiplexu zůstává pouze z nostalgie. Složený model však vypadá lépe než v prospektech a na krabici. Mě naprosto nadchl. Stavba je velmi příjemná nerušená žádnými problémy. Náročnost je menší než u konstrukčního modelu a řekl bych i než u svahového kombatu. Model je vypěněný do formy, není tedy potřeba díly nijak dále opracovávat. Ve vzduchu vypadá majestátně a realisticky. Létání je příjemné a nezáludné, reakce na povely vysílače je okamžitá. Cena modelu Twin Star je cca 3060 Kč."


Setkání elektrohydroplánůSetkání elektrohydroplánů
Zbyněk Nádeník
 Přinášíme vám dvě reportáže "od vody". První soutěž uspořádal Modelklub Lipence uspořádal v sobotu 18. května a to již sedmý ročník soutěže elektrohydroplánů na Ždáni. Počasí přálo, teplota se vyšplhala na 28 °C a panovalo téměř bezvětří. Do soutěže se přihlásilo třináct pilotů. Zhruba polovinu předváděných strojů představovaly modely typu parkfly, které díky klidnému počasí létaly spolehlivě.
Další reportáží vás seznámíme s průběhem 31. Jihočeského poháru RC modelů hydroplánů, který se konal na Bezdrevu 25.a 26.května.


Velká cena MělníkaTakhle jsme ještě nezmokli! (Velká cena Mělník F3D)
Ing. Jiří Havel
 Je to neuvěřitelné, ale naše nejstarší mezinárodní soutěž pylonářů F3D, Velká cena Mělníka,mě a letos již 25.ročník, a protože jsem byl u toho nejen tentokrát, nýbrž i před těmi dvaceti pěti léty, tak již leccos pamatuji. Byly ročníky, kdy jsme se na letišti Hořín doslova grilovali v parném slunci,byly ročníky s bouřkami, vichrem anebo průtrží mračen, ale aby celý den jako v sobotu 8.června nepřetržitě pršelo a nedalo se létat, to zde ještě nebylo!


SupraAkrobat Supra (Trifid model)
Jaroslav Kroufek
 Stavebnice modelu akrobatického letounu Supra se vyrábí ve dvou provedeních: model v kostře připravený k potažení, tedy ARC, potažený model –provedení ARF. Od výrobce jsme dostali k dokončení stavebnici v provedení ARC. Model je poháněn spalovacím motorem o objemu 6,5

Hydro 3Hydro 3 nové generace
Jiří Němec
Asi před šesti léty v časopise RC modely popsal můj klubový kolega Josef Dvořák svou konstrukci modelu kategorie Hydro 2. Tehdy to byl nejrychlejší model u nás. Doba pokročila, časy se mění, vyvíjí se i technika a technologie. Dnes chci čtenářům RC revue představit nejrychlejší český model současnosti.

E-meeting Tranreut 2002E-meeting Tranreut 2002
Alois Raffaj
 pro vás připravil reportáž z jedninečné modelářské akce, kterou pořádal modelářský klub v Traunreutu na modelářském letišti v Zweckhamu v termínu 11.a 12.května. Na této akci bylo k vidění mnoho modelů poháněných elektromotory daleko větších rozměrů něž si sami dokážete připustit...


Náklad na kamiónSněhová fréza
Ing. Michal Černý
 Jsou modely,které zaujmou precizností zpracování, špičkovými výkony, neuvěřitelně jednoduchou nebo naopak složitou konstrukcí, či prostě tím, že jsou jedinečné už výběrem předlohy. Přesně do té posední skupiny spadá funkční sněhová fréza pana Švagerky z Hradce Králové...


Převodník pro RC simuátory na PCPřevodník RC vysílač -joystick
Miloš Zajíc
 připravil pro čtenáře RC revue plánek převodníku pro ovládání RC simulátorů na PC. Tento převodník pracující na základě odlišného geniálně jednoduchého principu je vhodný pro ovládání mnoha známých RC simulátorů (FMS, RealFlight, Aerofly, EasyFly, RCFS,...)


RapírRC raketový Rapír L-4
Milan Hodáč
 Rapír je raketový rádiem řízený kluzák poháněný nízkotlakými raketovými motory Rapier L4. Model je stavebně jednoduchý a k jeho ovládání postačí dvoupovelová RC souprava,ovšem s mikroservy a miniaturním přijímačem. Čím menší hmotnosti modelu docílíme,tím lepší budou letové výkony. Plánek modelu vám přinášíme na straně 8.

a mnoho dalších zajímavých článků...


V RC revue 7/2002 naleznete

Obsah časopisu RC revue 7/2002

Představujeme

2

Víkend s modely

4

Vítejte v Kanadě

6

RC raketový Rapír L-4

8

Historický větroň Leprechaun

10

Převodník RC vysílač -joystick

13

Impulsní regulátor

15

Nabíječ Ansmann ACS 110 P4M

16

Elevon mix a Mini elevon mix

17

Nové Li-ion akumulátory

17

Zase Raná?

18

Zdické 5.setkání RC modelů a aerovleky

20

Pfalz EV Honzy Neumanna

22

Elektromotor Permax 600/7,2 V

23

Bezocasník Batty

24

Indoor Ace

24

Elektrolet P-51 Mustang

26

Twin Star – polystyrénová klasika

27

Pro šikovné ruce

29

7.setkání elektrohydroplánů

30

E-meeting Tranreut 2002

31

Benjamin – jde to i bez převodů

34

Nebe plné EPP

36

Akrobaty

37

Slovenský seriál F3A 2002

38

Setkání obřích akrobatů

39

Malý motorák Aeronca L-3

40

Inovovaný karburátor MVVS

40

31.Jihočeský pohár RC hydroplánů

42

Akrobat Supra

44

Poradna

45

Takhle jsme ještě nezmokli!

46

Gôtovany 2002

48

Vírníky

50

Skluz

52

Jak na EPP

53

Sovětské samokřídlo BIČ-3

54

Jarní seriál závodů očima zklidňujícího se parního nadšence

56

Mistrovství ČR FSR-V má za sebou již dva závody

57

Hydro 3 nové generace

58

Plachetnice soutěžně

60

Jednoduchá RC plachetnice pro začátečníky Abbé Faria

62

Sněhová fréza

64

Model tanku T-34/85

66

Medardova kápě –na buggyny kape

67

Řádková inzerce

68

Vaším objektivem

71

Nabídka plánků

72