RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 8/2001

RC revue 8/2001

V RC revue 8/2001 kromě jiného najdete:


Makety v Mladé BoleslaviMakety v Mladé Boleslavi
Jaroslav Kroufek
Modelklub Mladá Boleslav pořádal 23. a 24. června mezinárodní soutěž maket F4C-X Europa Star Cup a mistrovství České republiky maket F4C. O průběhu soutěže, výsledcích se dočtete v připravené fotoreportáži z této atraktivní akce.

 

Polomaketa Fairey Fulmar na 10 cm3 Plánek polomakety Fairey Fulmar na 10 cm3
Konstrukce:Martin Gál
Fairey Fulmar je britský palubní dvoumístný stíhací letoun. Vývoj tohoto stroje začal v roce 1937. Fulmar měl obnovit skladbu palubního letectva FAA,která byla již zastaralá.Tyto naděje však nesplnil, což byla chyba již samotné dvoumístné koncepce. Měl mohutnější výzbroj a větší dolet, což bylo málo.
Prototyp polomakety tohoto letounu je poháněn invertně uloženým motorem MVVS 10 cm3. K řízení modelu je možné použít jakoukoliv RC soupravu, která má aspoň pět funkcí. Již z počtu ovládaných prvků vyplývá, že model není určen pro začátečníky. Zkušený pilot si s ním však poradí bez nesnází.Model je dobře ovladatelný a dostatečně stabilní ve všech režimech letu i s vysunutými brzdicími klapkami, u kterých je nutné model mírně potlačit.


Albatros E VIIIElektrolet Albatros E VIII
Jaroslav Kroufek
Redakce dostala k vyzkoušení model Albatros E VIII. Přes svůj název model není polomaketou. Trup a ocasní plochy odpovídají dvouplošným stíhacím Albatrosům z 1.světové války, ale jednoplošná konstrukce je čirou fantazií. Tvary jsou však natolik věrohodné,aby se aspoň někteří modeláři domnívali, že skutečný letoun existoval. Podle způsobu létání, zda poklidné nebo vzrušující s přebytkem výkonu, můžeme zvolit pohonnou jednotku. Pro pohon lze užít Speed 280, 300 nebo 400. Model svou stabilitou a nezáludnými vlastnostmi by mohl být vhodný i pro méně zdatné piloty.


TEMAMIXMiniaturní mixér Temamix
Ing.Michal Černý
pro Vás připravil test žhavé novinky na trhu od firmy Tema, miniaturního mixéru určeného zejména pro samokřídla a svahové kombaty. Lze jej použít i pro modely typu delta nebo modely s motýlkovými ocasními plochami. Zařízení je ukázkovým příkladem toho, jak může použití moderních součástek zjednodušit konstrukci.


U47Ponorka U-47
Ing.Michal Černý
 Jako volné pokračování seriálu o modelech ponorek najdete v tomto čísle popis ponorky z produkce německé firmy Robbe a to model U-47. Model v měřítku 1:40 je dlouhý 170 cm, má hmotnost přibližně 9,5 kg,může plout rychlostí až 9 uzlů a ponoří se do hloubky 1 m (hloubka ale není technicky omezena). Systém ponořování byl použit dynamický, částečně ovládaný jednoduchou mechanickou automatikou.


ThoabanHlídkový člun Thoaban
 Jaroslav Suchomel
Thoaban je hlídkový člun vyrobený v anglických loděnicích. Několik exemplářů bylo dodáno do arabských emirátů,ležících v oblasti Perského zálivu. Má výtlak 29 t, délku 17,6 m,šířku 5,05 m a dosahuje rychlosti 15 až 20 uzlů, krátkodobě i 30 uzlů. Základní výzbrojí jsou dva automatické kanóny ráže 20 mm. Osádku tvoří jedenáct osob.
RC model v měřítku 1:20, jež prošel naším redakčním testem, je určen k pohonu elektromotorem velikosti 500 až 600, napájeným šesti až sedmičlánkovou baterií.


ME aut 1:5ME aut 1:5
Ing.Martin Kubička
pro čtenáře připravil reportáž z mistrovství, kterým byla poctěna malá vesnička Lostallo v překrásném údolí švýcarských Alp. Do nádherného prostředí vysokých hor a padajících vodopádů se sjeli ke změření sil účastníci z Německa, Švýcarska, Rakouska, Itálie, Belgie, Francie, Španělska, Chorvatska, Řecka, Portugalska, Holandska, Velké Británie, Maďarska a také České republiky.

Fat PorterVybíječ baterií řízený počítačem
Lubomír Jelínek
 "Potřeba znát kapacitu akumulátorů, které používám, byla sice stále silnější, ale teprve překvapivé selhání pohonných baterií definitivně rozhodlo. Po propátrání dostupné literatury jsem se rozhodl pro vlastní řešení. Žádný dosud zveřejněný návod mne totiž neuspokojil. Levné přístroje byly příliš jednoduché a ty, které se mi líbily,zase nedostupné."


Setkání vrtulníkářů v Kroměříži Setkání vrtulníkářů v Kroměříži
Tomáš Ruml
připravil repotráž z jubilejního desátý ročníku setkání pilotů RC modelů vrtulníků na Moravě, který se konal ve dnech 5. až 8.července v Kroměříži. Hlavním pořadatelem byl jako vždy Petr Mašláň z Heli klubu Přerov. Letová plocha a prostor pro stanování byly řádně upraveny a označeny, nechyběly chemické WC a sprcha s teplou vodou. Kvalitní občerstvení bylo zajiště- no až do pozdních nočních hodin a někdy i déle.


Vrtačka Dremel professional Vrtačka Dremel professional
Jaroslav Kroufek
 redakce podrobila testu vrtačku Dremel professional, kterou obdržela od prodejny HVP modelář, jež je prodává. Proti typu Dremel 3950 (RCR 4/2000) má změněný tvar skříně a je doplněna předvolbou otáček s dvoumístným LCD displejem a regulací otáček se zpětnou vazbou. O výsledcích testu se můžete seznámit na straně 37.


Obři v BohuňovicíchObři v Bohuňovicích
 Tomáš Sládek
pro Vás připravil fotoreportáž z 5. sletu obřích modelů letadel Bohuňovice, který se konal ve dnech 29.6. až 1.7. V článku budete seznámeni o průběhu akce, představených modelech a na přiložených fotografiích si prohlédnete, o co jste svou neúčastí na této velkolepé akci přišli.v RC revue 8/2001 najdete mnoho dalších zajímavých článků...


V RC revue 8/2001 naleznete

Obsah časopisu RC revue 8/2001

Představujeme

2

Víkend s modely

2

Házedla Crips a Teddy

4

Korespondenční soutěž létáme s dětmi

4

Házecí polomaketa větroně WK-1

5

Memoriál Františka Bárty

6

Švýcarský kluzák z roku 1942 ESSO

8

Drobné rady

8

Miniaturní mixér Temamix

11

Akumulátory Saft 950 mAh

11

Vybíječ baterií řízený počítačem

12

Vybíjecí charakteristiky sad NiCd

14

Pánbůh mě měl rád...

15

Poradna

15

Úprava serva HS-300

16

Nabíječ Chamäleon isl 6-330 d

16

RC větroň Stehlík

18

Dynamické plachtění

18

Makety větronů v Americe

20

Elektrolet Albatros E VIII

22

Mini slow fly Cup

24

Pohonná jednotka P/281 2, 3

25

Modelářské letiště ve Zdicích

25

Elektrolet Jeseter W3EX

26

Makety v Mladé Boleslavi

28

Polomaketa Fairey Fulmar na 10 cm3

32

5. slet obrů v Bohuňovicích

32

Setkání vrtulníkářů v Kroměříži

35

Cvičný motorák DART na 2 cm3

36

Vrtačka Dremel professional

37

Tavné pistole

37

Závodní letoun Le Vier Cosmic Wind

38

Závod parníků v Podivíně

40

Ponorka U-47

41

Závody modelů lodí ve Schremsu

44

Hlídkový člun Thoaban

46

RC plachetnice v Kolíně

48

Mistrovství ČR RC buggy 1:8 IC

50

ME Touring Cars E 1:10

51

ME aut 1:5

52

Fotografujeme modely (digitálně)

54

Řádková inzerce

55

Nabídka plánků RCR

56