RC revue

» Časopis » Archív časopisu


RC REVUE 6/2003

RC revue 6/2003

V RC revue 6/2003 naleznete:

Vystřelovací Airspeed AS-6 Envoy Vystřelovací Airspeed AS-6 Envoy
Výkres s popisem jednoduché celobalzové polomakety britského letadla, které před 2. světovou válkou létalo u Československých aerolinií
6
F1E na Rané F1E na Rané
Každoročně se na začátku května létá na Rané soutěž světového poháru magnetem řízených větroňů kategorie F1E. Jak to vypadalo na Rané letos se můžete dočíst v reportáži ing. Ivana Hořejšího.
8
Oldtimer Jaded Maid Oldtimer Jaded Maid
Na soutěžích motorových modelů v roce 1950 kraloval model Jaded Maid konstruktéra Normana Marcuce. Jak vypadal v té době nepřekonatelný model se můžete dozvědět z výkresu a popisu v pravidelné rubrice Oldtimerů.
10
Multiplex Royal evo 7, 9, 12 Multiplex Royal evo 7, 9, 12
S novinkami ohledně zastoupení firmy Multiplex na našem trhu jste se mohli dočíst v minulém sešitu RC revue. Dnes vám představujeme "královský" vysílač této značky, který by se pro své vlastnosti mohl stát hitem letošní sezony.
13
Serva SD-S17, MC-100GBB, MC-100 Serva SD-S17, MC-100GBB, MC-100
V poslední době na pultech našich modelářských obchodů přibývají nejrůznější výrobky, jejichž původem je Čína. Dnes se můžete seznámit s trojicí mini až mikro serv z produkce firmy Shun-da.
16
Kapesní tester UniTest Kapesní tester UniTest
Popis velmi zajímavého modelářského měřicího přístroje z produkce německé firmy SM-Modellbau.
17
  Zdroj pro odporovou pilu na PP
Řezání pěnového polystyrénu odporovou pilou dnes patří z základním modelářským činnostem. Práci vám může usnadnit nepříliš složitý zdroj pro odporovou pilu, který můžete postavit podle uveřejněného návodu.
18
  Primitivní jednosměrný regulátor
V minulém sešitu RC revue byl uveřejněn návod na stavbu velmi jednoduchého spínače pohonného elektromotoru. Jeho doplněním vznikl návod na stavbu opět velmi jednoduchého jednosměrného regulátoru vhodného pro elektromotory do velikosti 400.
19
  Větroň Highlander
Výkres s popisem jednoduchého celobalzového větroně vhodného pro úplné začátečníky.
20
  Polystyren-Pattex-Vlies
Potahový materiál Vlies je mezi modeláři dostatečně znám. Spíše se používá k potahu klasických balzových konstrukcí. Osvědčil se ale i jako potahový materiál na modely z pěnového polystyrénu. Jak na to se můžete dočíst v tomto článku.
20
Stavebnice Smart Stavebnice Smart
Test stavebnice malého kluzáku, případně elektroletu, z produkce firmy EKM.
22
Elektrolet Yellow Bee Elektrolet Yellow Bee
Dalším jednoduchým modelem čínské provenience je Yellow Bee. Od jiných se liší řízením. Je dvoumotorový a směr i výška letu se ovládá změnou otáček elektromotorů. O zkušenostech s tímto modelem se můžete dočíst v redakčním testu.
24
Plováky pro Cobru Plováky pro Cobru
Cobra je plně akrobatický malý elektrolet z EPP. Výrobce k ní jako zvláštní příslušenství dodává sadu plováků pro létání na vodě. O tom, jak Cobra létá s plováky se můžete dočíst v tomto redakčním testu.
26
Polomaketa čs. letadla Zlín Z-XII Polomaketa čs. letadla Zlín Z-XII
Výkres s popisem polomakety čs. předválečného sportovního letadla Zlín Z-XII na motor MIG 600BB Turbo a čtyřpovelovou RC soupravu. Výkres lze objednat ve skutečné velikosti.
28
  Veľkonočná pohoda na Černíne
Slet rekreačně létajících modelářů se o velikonoční neděli konal v Černíně. Jak to na této akci vypadalo se můžete dočíst v reportáži Jána Miškoviče.
34
Czech Jet Meet 2003 Czech Jet Meet 2003
Mezi významné modelářské akce v Čechách patří Czech Jet Meeting. Jak to vypadalo na letošním sletu modelů s pohonem dmychadly nebo turbínou se můžete dočíst v reportáži Tomáše Sládka.
36
Když se sny stávají skutečností Když se sny stávají skutečností
Stavba funkční modelářské turbíny není jednoduchá. O úskalích, které stavbu provázejí se můžete dočíst v tomto článku.
38
Motor MVVS 26 GFS/RC Motor MVVS 26 GFS/RC
Brněnská šestadvacítka se žhavicí svíčkou již patří mezi "pořádné motory". Jaké zkušenosti měl s tímto motorem Jaroslav Kroufek se můžete dočíst v tomto článku.
39
Dvoumotorový model Ugly Twin Dvoumotorový model Ugly Twin
Pokud přemýšlíte o dvoumotorovém modelu se dvěma spalováky, pak by vás mohl zaujmout výkres a popis modelu Ugly Twin, který je pro svou jednoduchou konstrukci vhodný jako první dvoumotorový model pro získání zkušeností.
40
  Hawker Typhoon Mk Ib
V rubrice Pro maketáře tentokrát přinášíme výkres a popis britského stínacího bombardéru z 2. světové války Hawker Typhoon.
46
  Cirkulační proudění - vírová teorie profilu
Příspěvek navazuje na článek Dvouplošník a jeho vlastnosti uveřejněný v minulém sešitu RC revue. Vysvětluje v něm zmiňované pojmy týkající se vírového proudění.
44
Manikúra v modelářské dílně Manikúra v modelářské dílně
Inspirace pro nákup dárku pro manželku - i typicky dámské náčiní lze využít v modelářské dílně.
44
Vrtáky do dřeva Vrtáky do dřeva
Vrtání otvorů patří k základním modelářským činnostem. Jak se lépe této činnosti zhostit se můžete dozvědět v tomto článku.
45
Odemykání páry Odemykání páry
S probouzejícím se jarem se probouzejí i modeláři. Jak se probouzejí lodní modeláři - parníkáři se můžete dočíst v článku Jiřího Voráčka.
46
  Majstrovstvá Slovenska makiet
Začátkem května se v Rimavské Sobotě konalo mistrovství SR plovoucích maket lodí. Reportáž s řadou fotografií je od Jána Miškoviče.
48
Lodní modeláři FSR-V zahájili Lodní modeláři FSR-V zahájili
Reportáž z prvního letošního závodu rychlostních člunů kategorie FSR-V.
50
  Zajímavý ponořovací systém
Základním stavebním kamenem funkčního modelu ponorky je ponořovací systém. Se zajímavým řešením se můžete seznámit v tomto článku.
51
  Hydraulika pro modeláře
I u nás se stále více rozrůstají automodeláři, kteří se specializují na méně obvyklé modely, například na stavební techniku. Jejich cílem je dosáhnou toho, aby se model předloze přiblížil co nejvíce nejen tvarově, ale i funkcemi. K tomu se stále více používají hydraulická zařízení. Jak je zvládají modeláři v Hradci Králové se můžete dočíst v tomto článku.
52
Stavona Cup 2002/2003 Stavona Cup 2002/2003
Tradiční seriál modelů Buggy Off Road 1:8 IC vyplňuje období mezi starou a novou sezonou. Jak vypadal uplynulý ročník se můžete dočíst v této reportáži.
55
  Mistrovství České republiky v hale
Vyvrcholením zimní sezony Buggy Off Road 1:8 IC je dvoudenní mistrovství ČR. Podrobnosti o akci se dozvíte v této reportáži.
56
Buggy 1:8 IC Ultra GT LX Buggy 1:8 IC Ultra GT LX
Výrobky německé firmy Jamara se objevují na pultech našich modelářských obchodů již řadu let. Dnes vás seznámíme se stavebnicí modelu Buggy 1:8 IC Ultra GT LX, která se prodává včetně spalovacího motoru.
58